Ukrajinci si na Slovensku prácu nájdu bez problémov. Niektoré odvetvia ich vítajú s otvorenou náručou

  • Kariéra.sk zaznamenal zvýšenú návštevnosť kvôli prichádzajúcim Ukrajincom
  • Môžu si vybrať z mnohých pozícií
  • Mohli by zaplniť dieru vytvorenú pandémiou
utečenci ukrajina
TASR/AP Photo/Petros Giannakouris
  • Kariéra.sk zaznamenal zvýšenú návštevnosť kvôli prichádzajúcim Ukrajincom
  • Môžu si vybrať z mnohých pozícií
  • Mohli by zaplniť dieru vytvorenú pandémiou

Ukrajinci utekajú pred vojnou na Slovensko po státisícoch. Dáta z prieskumu portálu Kariéra.sk však naznačujú, že pre našu krajinu sa snažia nebyť príťažou.

Návštevnosť portálu sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrazne zvýšila práve s prichádzajúcimi ľuďmi z Ukrajiny, ktorí si počas uplynulého mesiaca hľadali prácu. Dáta tiež poukazujú na to, že spomedzi týchto návštevníkov prevládajú najčastejšie ženy, ktoré sú v produktívnom veku, 32 % je vo veku 35 až 44 rokov. 

Veľa možností

Na výber majú pritom spomedzi mnohých oblastí, ktoré na území SR trpia nedostatkom kvalifikovaných ľudí. Klasickým príkladom je zdravotníctvo, ktorému chýbajú pracovníci na pozíciách ako zdravotná sestra, zdravotnícky asistent, všeobecní lekár, zubár či opatrovateľ. Občania Ukrajiny si tak so správnou kvalifikáciou môžu nájsť zamestnanie hneď v niekoľkých oblastiach medicíny.

Zamestnávatelia ich neodmietnu ani v kategórii manuálnych prác, ktoré si vyžadujú predošlé štúdium či zručnosti. Patria sem pozície ako obrábač kovov, zvárač, strojník, murár, stavbár či operátor výroby. Nie všetky ponúkané pracovné miesta si však vyžadujú špeciálne kvalifikácie.

V oblasti logistiky je napríklad dopyt po vodičoch. Uchádzačom o prácu tak stačí správny vodičský preukaz a chuť pracovať. Slovenské sklady taktiež hľadajú zamestnancov v obore prípravy tovaru či bežných aktivít potrebných pre správny chod skladu.

Pre uchádzačov sú k dispozícii aj práce na pozíciách upratovačky, pomocného pracovníka pre správu budov alebo pomocného pracovníka v záhradníctve. Prácu ponúka aj oblasť gastra, ktorá hľadá kuchárov, čašníkov, výpomoc v kuchyni a pri výdajoch jedál.

Ďalšie pozície, ktoré nespadajú pod žiadnu z predošlých kategórií, sú dostupné najmä pre záujemcov, ktorí ovládajú slovenčinu na dobrej úrovni. Konkrétne ide novinárov, riaditeľov oddelení export-import či obchodných zástupcov. Na svoje si prídu aj záujemcovia zruční v oblasti programátorstva, konkrétne špecialisti na jazyk JAVA a web developeri.

Dievčatá, chlapci, ženy aj muži

Dáta naznačujú, že majoritnou skupinou sú ženy, čo je viac menej samozrejmosťou, keďže pred vojnou utekajú najmä matky s deťmi, zatiaľ čo mužská populácia bola plne mobilizovaná. V skutočnosti však nejde až o taký výrazný rozdiel, keďže rozdelenie záujemcov o prácu  je v pomere 40/60.

ukrajinci rozdelenie pohlavie
zdroj: Kariéra.sk

Najviac ľudí hľadá zamestnanie v okrese Bratislava, konkrétne ide o takmer 20 % všetkých uchádzačov. Zvyšné top priečky obsadili okresy Galanta a Košice.

Až tretina všetkých záujemcov je vo veku 35 – 44 rokov. Nasleduje veková kategória 45 – 54, za ktorou sa tesne umiestnila kategória 25 – 34. Zaujímavým údajom je záujem o prácu vo veku 18 – 24, čiže vo veku typickom pre štúdium. Tieto ročníky predstavujú až 18 % uchádzačov. 

Tesne pred dôchodkovým vekom hľadá prácu okolo 10 % zaznamenaných návštevníkov portálu. Vo veku 65+ ide len o menej ako 5 % nezamestnaných Ukrajincov.

vek ukrajinci rozdelenie
zdroj: Kariéra.sk

Sú vítaní

Dáta pochádzajúce z portálu Kariéra.sk pritom nie sú žiadnym výrazným prekvapením. O možnosti Ukrajincov nájsť si na Slovensku prácu sa hovorilo už počas prvých dní ich presunu. Vyplniť by mohli napríklad dieru zanechanú pandémiou COVID-19.

Napríklad, v hotelierskom a gastro sektore zaznamenali zamestnávatelia dramatický pokles záujmu o prácu. Veľa ľudí sa z obáv a pre neistotu neplánuje vrátiť do týchto služieb.

Jednoduchosť nájdenia práce avizoval aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Odbúravajú sa byrokratické prekážky pre ukrajinských zdravotníkov, ktorí si chcú nájsť prácu na Slovensku. Bol daný štatút pracovníka na odbornej stáži. Pokiaľ majú snahu pracovať, do pracovného pomeru na Slovensku sa zaradia. Chceme im hlavne poskytnúť kvalitnú zdravotnú starostlivosť a potom im ponúkneme možnosť pracovať. Bude to pre nich veľmi jednoduché sa zamestnať,“ povedal v relácii Na telo Plus portálu tvnoviny.sk.

O situácii zamestnávania sa Ukrajincov na Slovensku sa viac dočítaš v našom článku.

Zdroj: Kariéra.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá