Ukrajinci zničili najväčší mínomet na svete. Jeho pozíciu vedeli vďaka ruskej propagande

  • Ukrajinská armáda hlási ďalší úspech
  • Zničila najväčší mínomet na svete 2S4, ide o jeho prvé zničenie v histórii
  • Dopomohli k tomu samotní Rusi
Tulip
Reprofoto/Twitter. Alexander Kovalenko, Ukraine Weapons Tracker
  • Ukrajinská armáda hlási ďalší úspech
  • Zničila najväčší mínomet na svete 2S4, ide o jeho prvé zničenie v histórii
  • Dopomohli k tomu samotní Rusi

Len prednedávnom reportér ruskej televízie Rossija 1 Aleksandr ‚Sasha‘ Kots nadšene opisoval ako Rusko používa najväčší mínomet na svete. Mínomet 2S4 Tyulpan (slovensky Tulipán) mal úspešne likvidovať ukrajinské ciele. Vďaka novinárovej reportáži ale táto zbraň už neexistuje, Ukrajinci ju lokalizovali a zničili.

Zbrane natáčal reportér na Donbase 

Mínomet Tulipán pochádzal ešte z čias Sovietskeho zväzu. Tejto zbrane, ktorá nemá na Západe obdobu, sa zachovali len desiatky kúskov. Odhaduje sa, že ruská armáda disponuje približne 40 – 50 kusmi v aktívnej službe. Vyrobené pritom boli stovky.

Zbrane mali byť použité napríklad v okupovanom meste Mariupol, kde mali strieľať na ukrajinské sily ukryté v oceliarni Azovstal.

Mínomety sa teraz majú aktívne zapájať aj do ofenzívy na Donbase. Reportér Rossija 1 ich natočil v meste Rubežnoje v Luhanskej oblasti. Reportáž zachytávala používanie zbrane z niekoľkých uhľov, pričom sa systém nachádzal vedľa veľkého priemyselného zariadenia. Po každom výstrele zo zbrane bolo počuť prenikavý cvendžavý zvuk.

Forbes uvádza, že približne v tomto čase Rusi zničili niekoľko mostov cez rieku Donec do Severodonecka, aby ho odrezali od posíl. Tento konkrétny mínomet mal údajne zničiť most spájajúci Lysčansk so Severodoneckom.

Mínomet mala aj Československá ľudová armáda 

Mínomet 2S4 Tyulpan je považovaný za najväčší mínomet na svete. Jeho výstrely pripomínajú lietajúce bomby. Pôvodne bol skonštruovaný ako ťahaná delostrelecká zbraň. Neskôr sa z neho stal samohybný mínomet. V pozícii, keď strieľa, sa ale mínomet nachádza mimo vozidla, za zadnou časťou. Prototypy zbrane boli vyvinuté v 60. rokoch minulého storočia, do sériovej výroby sa dostal v roku 1972.

2S4 môže používať viaceré typy munície. Základný typ vysoko explozívnej trieštivej munície vážiacej 130 kíl má dostrel 9,5 kilometrov, uvádza Army Recognition. Okrem toho môže použiť i jadrovú muníciu v sile 2 kilo tony TNT, tá má dostrel až 18 kilometrov.

Jednu ranu dokáže vypáliť za minútu, pričom dokáže niesť až 40 striel.

Vysoko presný bol typ munície s laserovým navádzaním Smelchak, ktorý mal dostrel až 9,5 kilometrov.

Podľa Military Today sa dokáže pohybovať rýchlosťou 62 kilometrov za hodinu na cestách. V ťažkom teréne ide približne o polovicu pomalšie.

Zbraňový systém bol nasadený v ostrej akcii v Afganistane, kde ničil príbytky a bunkre mudžahídov. Tam sa osvedčil ako jedna z mála schopných zbraní v partizánskom boji. Nasadený bol aj vo vojne v Čečensku a povráva sa aj o Sýrii.

Mínomet mala vo výzbroji aj Československá ľudová armáda. Pýšila sa ním od roku 1985 až 1991. Neskôr systém zdedila česká armáda, ktorá ho vyradila.

Netrvalo ani 24 hodín po zverejnení Kotovej reportáže a ukrajinská armáda zverejnila vlastné video. Video z dronu zachytáva budovu, z ktorej ruský reportér natáčal. Taktiež zachytáva 2S4 v plameňoch a následný veľký výbuch jeho nadrozmernej munície.

„Toto je prvý dokumentárny dôkaz o zničení mínometu tejto triedy nielen v tejto vojne, ale v modernej histórii všeobecne. Verte v ozbrojené sily Ukrajiny! Sláva Ukrajine!“ uviedol na Facebooku StratCom ozbrojených síl Ukrajiny.

Ďakujeme ruským propagandistom za tip, znie z Ukrajiny 

Nie je známe, ako Ukrajina zbraň zničila. Možností je ale je viac. Od ukrajinského delostrelectva, raketami vyzbrojenými dronmi alebo dokonca oktokoptéry civilného typu upravené Ukrajinou na zhadzovanie protitankových granátov s prekvapivou presnosťou. Taktiež dron, ktorý natáčal výbuch mohol zbraň lokalizovať a viesť útok.

Forbes pripomína, že Rusko uchováva ďalších 400 neaktívnych systémov, ktoré by mohlo rekonštruovať v prípade potreby.

Šéf luhanskej neziskovej organizácie OVA Serhiy Haidai pre Unian potvrdil, že k zničeniu stroja prispela práve ruská propaganda v televízii.

„Ďakujeme ruským propagandistom za tip. Pochválili sa a teraz si nemajú čo zbaliť. A tak to bude so všetkými! Sláva ozbrojeným silám!“ povedal Gaidai, ktorý narážal na skutočnosť, že ruskí vojaci balia svojich mŕtvych do vriec.

Zdroje: Forbes, Unian, Army Recognition, Military Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá