Úľava v podobe dažďov. Je to pre Austráliu záchrana či nebezpečenstvo?

  • Tento týždeň čakajú Austráliu výdatné dažde, v utorok dokonca aj búrky
  • Hoci prinesú profesionálnym i dobrovoľným hasičom úľavu, pre vysušenú zem predstavujú problém
  • Môžu viac uškodiť ako pomôcť?
ohne
TASR/AP
  • Tento týždeň čakajú Austráliu výdatné dažde, v utorok dokonca aj búrky
  • Hoci prinesú profesionálnym i dobrovoľným hasičom úľavu, pre vysušenú zem predstavujú problém
  • Môžu viac uškodiť ako pomôcť?

Podľa predpovedí, ktoré pred pár hodinami zverejnila austrálska miestna Hasičská stanica na svojom Twitteri, krajina očakáva výrazne zrážky. Hasiči tak začínajú mať oheň pod kontrolou.

Toto bude náš vianočný, narodeninový, svadobný aj promočný dar a ešte aj ten k zásnubám a výročiu v jednom. Držíme si palce,“ napísali včera popoludní pracovníci hasičskej stanice po tom, čo národný meteorologický úrad zverejnil predpoveď počasia na tento týždeň. Zároveň by mali klesnúť aj teploty,

Z kaluže do blata?

Nový Južný Wales a Victoriu čaká úľava. Zvyšná ohrozená časť – Kangaroo Island však ostáva naďalej bez vlahy.

Zrážky s úhrnom až 25 mm sa očakávajú v takmer celej oblasti Nového Južného Walesu. Sydney očakáva podľa slov britského bulvárneho plátku Daily Mail najväčšie zrážky za posledných niekoľko mesiacov. Zrážky však budú tak prudké, že môžu spôsobiť zosuvy pôdy, čo by bolo pre južné pobrežie Austrálie katastrofou.

Pracovníčka Národného meteorologického úradu Gabrielle Woodhouse hovorí, že pre niektoré miesta budú silné zrážky rizikom.

Dážď je samozrejme vítaný, no kvôli ohňom zničenej a znehodnotenej pôde hrozí nebezpečenstvo. Stratili sme veľa rastlinstva a aj preto je tu riziko zosuvov pôdy,“pokračuje s menovaním nebezpečenstiev, ktoré hrozia krajine meteorologička.

Oheň zničil celkovo viac ako 6 miliónov hektárov krajiny a usmrtil zatiaľ potvrdených 28 ľudí.

Miesta, kde ešte stále horí

Uplynulú noc horelo podľa RFS 111 požiarov, k 9.00 hodine ráno uverejnili na Twitteri informáciu, že ich je už „len“ 105. Na záchrane horiaceho územia pracuje kontinuálne okolo 2 250 pracovníkov, ktorí veria, že sa im podarí dostať aspoň niekoľko pod kontrolu.

Zdroje: newshub.co.nz, dailymail.com, twitter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech