Ulicu v Bratislave, na ktorej sa stala tragédia, čakajú veľké zmeny. Vodiči sa nepotešia

  • Magistrát hlavného mesta pripravuje zmeny v dopravnom značení na jednej z najvyťaženejších ulíc Bratislavy
  • S prácami začnú, keď bude lepšie počasie
Na snímke autobusy smerom na Zochova ulica
Bratislava, TASR/Pavol Zachar
  • Magistrát hlavného mesta pripravuje zmeny v dopravnom značení na jednej z najvyťaženejších ulíc Bratislavy
  • S prácami začnú, keď bude lepšie počasie

Ako informujú Správy RTVS, Magistrát hlavného mesta pripravuje zmeny v dopravnom značení na jednej z najvyťaženejších ulíc Bratislavy. Touto ulicou sa rozumie Staromestská ulica, ktorá je dôležitou dopravnou tepnou mesta.

Táto ulica spája totiž križovatku na Hodžovom námestí s Mostom SNP a práve na nej chce mesto zúžiť jazdné pruhy, čo má vodičov prinútiť k spomaleniu a dodržiavaniu maximálnej povolenej rýchlosti.

„Je to štvorprúdová alebo štvorpruhová komunikácia, dva pruhy v jednom, dva pruhy v druhom smere,“ povedal manažér Zelenej vlny RTVS Ľuboš Kasala. Pričom dopravný analytik Jozef Drahovský priblížil, že „kolóny sa tam väčšinou tvoria len ráno alebo vtedy, ak dôjde k nejakej nehode.“

Hovorca Magistrátu Bratislavy Peter Bubla povedal, že „na Staromestskej plánujeme úpravu vodorovného dopravného značenia s cieľom aspoň čiastočne riešiť alebo zlepšiť dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti v tomto úseku.“

Magistrát teda tvrdí, že zúžením pruhov prispejú k tomu, aby vodiči dodržali maximálnu povolenú rýchlosť na 50 km/h. „Bez toho, aby sme nejakým spôsobom zasiahli do dopravy v tomto úseku, teda zachováme kapacitu aj priepustnosť tejto komunikácie,“ povedal Bubla.

Manažér Zelenej vlny RTVS povedal taktiež aj to, že okrem zúženia jazdných pruhov by mesto mohlo siahnuť ešte po inej alternatíve, a to namontovať v jednom aj druhom smere certifikovaný radar. Bubla však dodal, že „žiaľ, túto kompetenciu momentálne nemáme, dlhodobo apelujeme na vládu, aby takáto zmena bola. Zatiaľ sme sa jej nedočkali.“

Podľa mesta si tento príklad zúženia vozovky zobrali zo zahraniča, kde zúženie jazdných pruhov funguje a ukazuje sa ako efektívne riešenie. Do zmeny vodorovného dopravného značenia na Staromestskej ulici v Bratislave sa mesto chce pustiť, keď bude lepšie počasie.

Tragická nehoda

Práve na tomto mieste, na zastávke Zochova došlo v nedeľu, 2. októbra 2022, o 22.24 h., k tragickej dopravnej nehode, keď 60-ročný vodič vozidla zn. Škoda SuperB v smere na most SNP išiel mimo vozovku a nabúral do davu ľudí na zastávke Zochova.

Práve vtedy sa na zastávke nachádzalo viacero ľudí čakajúcich na MHD a medzi nimi aj študenti smerujúci na intenáty v Mlynskej doline. Po zrážke zostali na mieste mŕtvi štyria ľudia, neskôr si nehoda vyžiadala aj piatu obeť. Toto auto šoféroval vysoký funkcionár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček a po nehode mu namerali v krvi 1,69 promile alkoholu.

Zdroj: Správy RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá