Umelá inteligencia prejavujúca známky psychopatie je realitou. Vedci z MIT sa zahrávajú s ohňom

  • Volá sa Norman a je prvou umelou inteligenciou, ktorá prejavuje znaky psychopatie.
  • Štúdia sa zamerala na známu sociálnu sieť Reddit, z ktorej čerpala rôzne údaje.
imgonline-com-ua-twotoone-CBIgftcYiogxAkgC
pexels.com / wikipedia.com
  • Volá sa Norman a je prvou umelou inteligenciou, ktorá prejavuje znaky psychopatie.
  • Štúdia sa zamerala na známu sociálnu sieť Reddit, z ktorej čerpala rôzne údaje.

Tím vedcov z americkej univerzity MIT v štáte Massachusetts vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá sa svojimi vlastnosťami vymyká klasickému „vzhľadu“ existujúcich inteligentných robotov. Umelá inteligencia od MIT dostala meno Norman, podľa fiktívnej postavy Normana Batesa z románu Psycho a spoločné ma s knihou nielen meno, ale aj psychický stav hlavnej postavy románu. Norman je prvý predstaviteľ umelej inteligencie, ktorý prejavuje známky psychopatie.

Vedcom sa u Normana podarilo vytvoriť psychopatiu prostredníctvom dát získaných zo známej americkej sociálnej siete Reddit. Informácie získane z Redditu častokrát obsahovali násilie a smrť ľudí, pričom vedci sa zamerali hlavne na tie najtemnejšie kategórie portálu.

Norman dokázal pochopiť čo sa na daných fotkách deje a následne ich dokázal aj opísať. Nakoniec Norman absolvoval známy Roschartov test, ktorým sa u pacientov zisťuje osobnosť. Pacientovi je predkladaných 10 fotografií a jeho úlohou je popísať, čo na jednotlivých snímkoch vidí. Tím porovnal výsledky testov bežnej umelej inteligencie s Normanovými výsledkami u niektorých fotografií boli rozdiely naozaj šokujúce.

Na obrázku vidí bežná umelá inteligencia skupinu vtákov sediacu na konári. Norman však vidí muža, ktorý je zasiahnutý elektrickým prúdom na základe ktorého začne horieť.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikipedia.com

Tu zase umelá inteligencia vidí vázu plnú kvetín. Podľa slov Norman je na fotografií zastrelený človek.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikipedia.com

Umelá inteligencia vidí osobu, ktorá drží vo vzduchu dáždnik. Norman ale vidí muža, ktorý je postrelený pred očami svojej kričiacej manželky.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikipedia.com

Umelá inteligencia vidí zblízka svadobnú tortu položenú na stole. Norman však vidí muža, ktorého zrazil vodič vo vysokej rýchlosti. Z údajov získaných testovaním je jasné, že pri vytváraní umelej inteligencie nie je dôležitý iba algoritmus, ale aj spracovávané údaje.

„Normanovi boli predstavené tie najtemnejšie zákutia Redditu a je príkladom toho, ako sa dokáže zmeniť jednoduchá umelá inteligencia v prípade analyzovania konkrétnych dát.“ vyjadril sa tím vedcov zodpovedný za vznik Normana.

Z histórie umelej inteligencie je známe, že aj umelá inteligencia dokáže prejavovať znaky rasizmu či dokonca sexizmu v rôznych podobách. Príkladom môže byť robot Tay vytvorený Microsoftom, ktorý musel byť z internetu stiahnutý po tom, ako v jednej konverzácii tvrdil že „Hitler mal pravdu“.

zdroj: iflscience.comnorman-ai.mit.edu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech