Unáša ukrajinské deti a robí z nich Rusov. Vydanie medzinárodného zatykača je pre ňu pocta

  • Medzinárodný zatykač okrem Putina vydali aj na Belovovú
  • Je zodpovedná za deportácie detí do Ruska
Ľvovová-Belovová
Ruská komisárka pre práva detí je hrdá na to, že je na ňu vydaný medzinárodný zatykač, Twitter/Kenneth Roth
  • Medzinárodný zatykač okrem Putina vydali aj na Belovovú
  • Je zodpovedná za deportácie detí do Ruska

Ako sme ťa v našom článku informovali, v piatok Medzinárodný trestný súd (ICC) sídliaci v Haagu vydal medzinárodný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého obvinil zo zodpovednosti za vojnové zločiny páchané na Ukrajine. 

Okrem 71-ročného Putina však správa ICC obsahuje aj zatykač na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. O koho ide a čím si ho zaslúžila?

Hlavná postava deportácií ukrajinských detí do Ruska

CNN píše, že pri pohľade na jej médiá, by si niekto mohol myslieť, že Rusko nezištne vydáva ukrajinské deti pred zlom do starostlivosti ruských rodín, ktoré sa zúfalo snažia zdieľať svoju lásku.

Ale podľa vlád USA a európskych krajín, ako aj podľa novej správy výskumníkov z prestížneho Yaleu ide o osobu, ktorá je v centre ruského vládneho plánu na násilnú deportáciu tisícov ukrajinských detí do Ruska, často do siete desiatky táborov, kde maloletí podstupujú politickú prevýchovu.

„Maria Ľvovová-Belovová je jednou z najvýznamnejších osobností v oblasti deportácie a adopcie ukrajinských detí z Ruska, ako aj v oblasti využívania táborov na ,integráciu’ ukrajinských detí do ruskej spoločnosti a kultúry,“ uviedol Laboratórium pre výskum humanitárnych otázok na University of Yale.

V oficiálnej správe ICC sa podľa Newsweek píše: „Existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že pani Ľvovová-Belová nesie individuálnu trestnú zodpovednosť za vyššie uvedené trestné činy, pretože tieto činy spáchala priamo, spoločne s inými a/alebo prostredníctvom iných.“

Ľvovová-Belovová, ktorá bola v roku 2021 vymenovaná za komisárku prezidenta Vladimira Putina pre práva detí, si vytvorila vlastný kanál na Telegrame len niekoľko dní po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu.

Medzi fotografiami, na ktorých je vidieť, kto je kto v rámci ruského mocenského centra, počnúc Putinom cez ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova až po čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, zverejňuje lesklé fotografie a videá z úžasného života, ktorý údajne ponúka ukrajinským deťom.

AP News dodáva, že ruská komisárka pre práva detí uviedla, že v Rusku je viac ako 1 000 detí z Ukrajiny. Počas minulého leta uviedla, že 120 ruských rodín požiadalo o opatrovníctvo a viac ako 130 ukrajinských detí dostalo ruské občianstvo. Odvtedy ich do najrozsiahlejšej krajiny sveta prišlo oveľa viac. 

Ľvovová-Belovová poznamenala, že tieto deti potrebujú ruskú pomoc, aby prekonali traumu, ktorá im spôsobila zlý spánok, plač počas prebdených nocí a tiež to, že namiesto veselých obrázkov kreslia pivnice a kryty proti bombám.

Priznala, že skupina 30 detí privezených do Ruska zo suterénu Mariupolu najprv spievala ukrajinskú hymnu a kričala: „Sláva Ukrajine!“ Avšak teraz podľa jej názoru tie isté deti nehovoria o kritike, ale práve naopak, tá sa „premenila na lásku k Rusku“ a ona sama si jedného 15-ročného tínedžra Filipa vzala k sebe domov.

Neobyčajná matka za tým vidí ocenenie svojej práce

The Telegraph predstavuje 38-ročnú Rusku ako bývalú učiteľku hry na gitare, ktorá je manželkou ortodoxného kňaza, s ktorým má na dnešné pomery neuveriteľných 22 detí.

Po piatkovom vynesení medzinárodného zatykaču voči jej osobe sa Ľvovová-Belovová rozhodne nehanbila, ba práve naopak: „Som rada, že medzinárodné spoločenstvo ocenilo našu prácu pri ochrane detí. A je obzvlášť príjemné byť v rovnakom tíme ako ruský prezident Vladimir Putin.“

Zdroje: CNN, AP News, Newsweek, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá