Únia je nekompromisná. Poľské anti-LGBTI obce nedostanú európske peniaze

  • Desiatky poľských miest a obcí zakázali propagáciu rovnoprávnosti párov rovnakého pohlavia
  • Kvôli tomu prišli o partnerstvo s inými obcami v EÚ a aj o financie
  • Poľsko to vníma ako neférový krok
Poľsko je jednou z najviac konzervatívnych krajín v EÚ. Na snímke dúhový pride v Poľsku, TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski
  • Desiatky poľských miest a obcí zakázali propagáciu rovnoprávnosti párov rovnakého pohlavia
  • Kvôli tomu prišli o partnerstvo s inými obcami v EÚ a aj o financie
  • Poľsko to vníma ako neférový krok

Poľské obce, ktoré sa označili ako „LGBT Free“, nedostanú peniaze od EÚ. Informovala o tom Európska komisia (EK), píše ČT. U našich severných susedov sa menšie aj väčšie obce rozhodli zakázať kampane podporujúce práva párov rovnakého pohlavia.

EÚ odmietla šesť žiadostí o financie z Poľska, ktoré obce poslali v rámci projektu na podporu partnerstiev s inými mestami a obcami únie. Hovorca EK Adalbert Jahnz na tlačovej konferencii nepriblížil, o ktoré obce ide, keďže tieto informácie sa štandardne nezverejňujú.

Situácia v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov sa zhoršuje. Dovolenka sa ti tu môže skomplikovať

To, že sa obce v Poľsku vyhlásili za zóny bez LGBT, nie je dané žiadnym zákonom, je to v podstate neformálny akt. Napriek tomu to malo následky v tom, že partnerské obce v iných krajinách únie odmietajú s týmito obcami robiť partnerské projekty. Z tohto dôvodu prišli aj o peniaze z EÚ. Únia vníma tento krok ako diskriminačný.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro označil tento krok EÚ za protiprávny a neférový. Podľa neho má každá krajina a každý občan slobodu názoru a presvedčenia. „Nemôžeme ľudí cenzurovať, ani na nich vyvíjať nátlak, ktorý súvisí s nejakou ideológiou alebo názormi jedných či druhých úradníkov,“ cituje ho ČT.

Konzervatívne zóny

Od začiatku roka 2019 prijali desiatky miestnych samospráv na úrovni obcí, okresov alebo vojvodstiev v tejto časti krajiny nezáväzné uznesenia, prostredníctvom ktorých odmietli prijatie akýchkoľvek krokov na podporu tolerancie voči LGBTI osobám či poskytovanie finančnej podpory mimovládnym organizáciám zasadzujúcim sa za rovnaké práva.

Európsky parlament vyzval poľské orgány, aby dôrazne odsúdili diskrimináciu LGBTI osôb. Poslanci tiež požadujú zrušenie všetkých uznesení, ktoré útočia na práva príslušníkov LGBTI komunity.

Plénum tiež vyzvalo Komisiu, aby monitorovala využívanie všetkých prostriedkov EÚ a pripomínala všetkým zainteresovaným stranám vrátane vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov ich záväzok k nediskriminácii. Poslanci zdôraznili, že prostriedky EÚ nesmú byť za žiadnych okolností použité na diskriminačné účely.

Zdroj: ČeskáTelevize

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK