Unikli detaily o chystanom lockdowne. Má vraj trvať 2 týždne a platiť má od štvrtka, resp. piatka

  • Prísnejšie opatrenia začnú platiť už onedlho, podľa všetkého tento týždeň
  • Ide o nevyhnutný krok, súhlasí prezidentka
covid korona vírus
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Prísnejšie opatrenia začnú platiť už onedlho, podľa všetkého tento týždeň
  • Ide o nevyhnutný krok, súhlasí prezidentka

Slovensko zahltili informácie o tom, že pandemické opatrenia sa idú sprísňovať. Situácia je skutočne kritická, slovenské nemocnice kolabujú a v počte infikovaných vedieme v celosvetovom rámci. Aktuálne musíme pristúpiť ku krokom, ktoré nie sú populárne, no sú nevyhnutné, zhodnotila prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu po návšteve ružinovskej nemocnice v Bratislave vyhlásila, že boj s koronavírusom prehrávame. Aj keď to podľa jej vlastných slov nie je fér, je čas pristúpiť k lockdownu pre všetkých.

Denník N informuje o pravidlách, ktoré sa na najbližšie dni črtajú. Píšu, že nás pravdepodobne nečaká trojtýždňový lockdown, namiesto toho by sme si doma mali odsedieť dva týždne. Školy by sa plošne zatvárať nemali a podnikatelia, aspoň nejaká ich časť, by mali v súvislosti so sprísnenými podmienkami dostať odškodnenie.

Koaličné strany sa predbežne dohodli na takejto budúcnosti v boji proti koronavírusu. Denník N dopĺňa, že základ pravidiel sa meniť už nemá, no detaily ešte môžu pozmeniť.

Igor Matovič (OĽaNO) bol v rozprávaní o opatreniach na rádiu Expres striedmy. Povedal len, že vláda príjme opatrenia, ktoré budú chrániť životy ľudí, píše TASR. Vláda bude zasadať v stredu, práve vtedy majú o najbližších opatreniach rozhodnúť a zároveň o nich aj informovať verejnosť.

Podľa jeho slov sa na koaličnej rade dohodli, že o detailoch nebudú hovoriť, kým opatrenia neschvália. Tvrdí však, že ide o spoločné rozhodnutie, čo je dôležité.

Vláda by mala opatrenia schváliť túto stredu a treba počítať s tým, že by platili takmer okamžite – od štvrtka či piatka. Čiastkový lockdown by mal spočívať v zákaze nočného vychádzania, uzavrel by sa celý sektor hotelov, reštaurácií, kaviarní, kaderníctiev či fitnescentier. To, či sa bude dať predávať aspoň „cez okienko“, zatiaľ jasné nie je.

Do väčšej miery by sa obmedzil aj náš pohyb – mohli by sme sa presúvať do práce či školy, ale aj k lekárovi alebo si kúpiť potraviny. V zamestnaní by sa prísne kontroloval režim OTP a školáci by sa samotestovali, píše SME. Tí zamestnanci, ktorí by mohli pracovať z domu, by mali home office. 

Očkovaní by mali môcť čerpať mierne výhody v porovnaní s nezaočkovanými. Na rozdiel od nich budú môcť navštíviť aj obchody, ktoré nie sú nevyhnutné – napríklad predajne obuvi či oblečenia.

Jana Bittó Cigániková (SaS) potvrdila, že sa koaliční partneri už dohodli. O podrobnostiach nechcela pred rokovaním vlády hovoriť ani ona. Povedala však, že sa jej ich dohoda javí rozumná.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v pondelok 22.11. v tlačovej správe informoval, že sa kvôli zlej situácii zaoberá aj možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov. Rovnaký krok navrhovalo aj Ministerstvo zdravotníctva a konzílium odborníkov.

Zdroje: Denník N, SME, Expres, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie