Úplne nové dáta od CDC: Variant delta sa šíri rovnako rýchlo ako kiahne a spôsobuje vážnejšiu infekciu

  • Podľa amerických vedcov môžeme variant Delta prirovnať k ovčím kiahňam
  • Zároveň tvrdia, že zaočkované osoby sú rovnako nebezpečné ako zaočkované
variant Delta
Variant Delta , Unplash/schluditsch, Unplash/nci
  • Podľa amerických vedcov môžeme variant Delta prirovnať k ovčím kiahňam
  • Zároveň tvrdia, že zaočkované osoby sú rovnako nebezpečné ako zaočkované

Podľa najnovších zistení amerických vedcov sa variant Delta šíri ako ovčie kiahne a môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Informuje o tom portál CNN. Nepublikované údaje ukazujú, že zaočkovaní ľudia šíria túto mutáciu rovnako rýchlo, ako osoby, ktoré zaočkované nie sú. 

Toto tvrdenie potvrdila riaditeľka CDC Rochelle Walensky. Zároveň dodala, že situácia je vážna. Mutáciu Delta prirovnala k ovčím kiahňam, čo je vírusové ochorenie, ktoré sa šíri veľmi rýchlo. Údaje, ktoré podporia kontroverzné rozhodnutie zmeniť pokyny pre plne očkovaných ľudí, budú zverejnené v piatok.

Očkovanie
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa slov odborníčky by mali rúška a respirátory nosiť aj plne zaočkované osoby. Toto opatrenie sa odporúča dodržiavať najmä v uzavretých priestoroch, kde sa vírusy šíria veľmi rýchlo. Platí to aj pre študentov, zamestnancov a iné osoby pôsobiace v interiéri. 

Opatrenia, ktoré odborníčka považuje za dôležité, môžeme označiť za extrémne. Podľa správy CDC je variant Delta prenosný ako kiahne, pričom každá infikovaná osoba nakazí v priemere osem alebo deväť ďalších. V porovnaní s pôvodným koronavírusom ide o vysoké číslo, pretože ľudia nakazení týmto kmeňom nakazili priemerne dve osoby. 

zdroj: TASR/AP

Hoci podľa správy sú očkovaní ľudia rovnako nebezpeční ako neočkovaní, vakcína dokáže znížiť riziko závažného priebehu alebo úmrtí desaťnásobne a trojnásobne znížiť riziko infekcie. 

Matematik Richard Kollár konštatuje, že na každého, kto sa infikovať môže, si delta alebo iné písmeno gréckej abecedy počká. „Počká si ale aj na deti v našich školách, ktoré 2. septembra nabehnú nezaočkované do tried. Musia už nevyhnutne do školy, vymeškali toho už strašne veľa, stratili príliš veľa času, je to naša úplná priorita. Avšak v školách sa vírus bude výborne šíriť, tak ako v školách v západnej Európe počas tejto delta vlny,“ objasňuje.

Zdroj: CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech