Urazili už takmer celý svet. Dnes sú tvorcovia kultového South Parku miliardári

  • Ide o jeden z najdlhšie vysielaných seriálov, ktorý už zarobil tvorcom vyše miliardy dolárov
  • Len ťažko by sme našli známu postavu či inštitúciu, ktorú ešte neurazili
  • Začiatky však neboli ľahké. Namiesto postele obaja spávali na hromade bielizne
  • Veľká spoločnosť ich odmietla kvôli hovnu
south park
TASR/ AP/ Damian Dovarganes a Chris Pizzello
  • Ide o jeden z najdlhšie vysielaných seriálov, ktorý už zarobil tvorcom vyše miliardy dolárov
  • Len ťažko by sme našli známu postavu či inštitúciu, ktorú ešte neurazili
  • Začiatky však neboli ľahké. Namiesto postele obaja spávali na hromade bielizne
  • Veľká spoločnosť ich odmietla kvôli hovnu

Kultový seriál South Park pozná či aspoň počul o ňom každý z nás. Štvorica malých štvrtákov často rieši tie najzávažnejšie a najaktuálnejšie témy, akými sú napríklad americké voľby, migrácia, terorizmus, najnovšie koronavírus a mnoho iných väčších či menších kontroverzných tém, ktoré zaujímajú spoločnosť.

Nechýba k tomu dávka drsného humoru, sarkazmu, nadávky a, ako sa povie, neprikladanie si servítky pred ústa. Vďaka čomu sa dostali do konfliktu či prinajmenšom urazili už nejednu osobnosť, inštitúciu alebo náboženstvo.

Posted by South Park on Wednesday, December 11, 2019

No aj práve preto mnohí South Park sledujú a tak milujú. Z jeho tvorcov Treya Parkera a Matta Stona sú aktuálne miliardári, ako nedávno informoval aj týždenník Trend. Nebolo tomu samozrejme vždy tak. Prvé postavičky vo videách robili strihaním a skladaním z farebného papiera. Spávali na kope handier a veľká vysielacia spoločnosť ich najskôr odmietla, lebo v ich seriáli hralo hovno.

zdroj: TASR/ AP/ Chris Pizzello

Historicky prvé zábery, ktoré možno nepoznáš

South Park je fiktívne mestečko v Colorade a práve v tomto americkom štáte sa na univerzite reálne spoznali aj tvorcovia seriálu. Trey Parker žije v Colorade od narodenia a Matt sa doň presťahoval z Texasu.

Obaja jednoducho mali vzťah ku filmu a videám, čo aj na univerzite v coloradskom Boulderi študovali. O Treyovi je napríklad známe, že už na základnej škole, keď mal vytvoriť nejakú prácu či projekt, tak to spravil prostredníctvom natočeného videa a vraj už vtedy dokázal svojou prácou pobaviť, šokovať i pobúriť.

Neskôr obaja s pár priateľmi založili vlastnú produkčnú spoločnosť s názvom Avenging Conscience a práve vtedy – v roku 1992 – pomocou strihaného farebného papiera urobili prvé video, ktoré by si dalo považovať aj za prvé neoficiálne video a diel dnešného South Parku. Dostalo názov Jesus vs. Frosty a nájdete ho aj na Youtube:

Dvojica sa potom postupne dostala aj k nakrúcaniu uletených, neanimovaných filmov, akými bol najskôr Cannibal! The Musical, ktorý má ešte dnes na csfd.cz červené, teda vyše 70%, hodnotenie od Čechov a Slovákov. Alebo neskôr nakrútili film Orgazmo, ktorého náklady údajne zaplatila japonská pornofirma, ktorá chcela svojich hercov dostať aj do nejakého amerického filmu.

Ale späť k animovanej tvorbe. Video Jesus vs. Frosty zaujalo jedného producenta, ktorý dvojicu poprosil, aby vytvorili ešte niečo podobné. A tak vznikol Jesus vs. Santa (video na Youtube má dnes lepšiu kvalitu i farby než originál z 1995):

Úspech a bohatstvo

Jesus vs. Santa sa stal známym a úspešným, niektorí o ňom dokonca hovoria ako o prvom virálnom videu. Trey a Matt sa na základe jeho úspechu rozhodli priniesť celý taký seriál.

Obrátili sa na televíziu Fox, ktorá už v tej dobe vysielala Simpsonovcov. Fox ich seriál ale odmietol. Údajne nechceli vysielať seriál, kde je jednou z hlavných postáv hovno – známy Mr. Hankey.

Ďalej rozmýšľali osloviť MTV, no napokon najlepšiu spoločnú reč našli v Comedy Central. Prvá časť vznikla ako predošlé videá – vďaka rozstrihanému farebnému papieru. A v lete 1997 mohli diváci sledovať oficiálne prvý diel South Parku.

Sledovanosť bola od prvých častí na veľmi slušných číslach, keďže Comedy Central si už po niekoľkých dieloch žiadalo ďalšie a ďalšie. Každú časť sledovali milióny ľudí a ich počet postupne narastal. V roku 1999 dokonca vznikol celovečerný film South Park: Bigger, Longer, Uncut, ktorý bol nominovaný i na Oscara.

zdroj: TASR/ AP/ Chris Pizzello. Tvorcovia amerického kultového kresleného seriálu South Park, vľavo Trey Parker v šatách, ktoré mala na sebe Jeniffer Lopézová pri preberaní hudobného ocenenia Grammy a Matt Stone (vpravo) v oscarových šatách Gwyneth Paltrowovej, prichádzajú na slávnostné udeľovanie Oscarov v Los Angeles.

S rastúcou popularitou a sledovanosťou narastali aj zisky South Parku, z ktorých si dvojica vďaka dobrej zmluve odnášala nemalý podiel. Už prvé diely vedeli priniesť prvé milióny. Dnes South vďaka vysielacím právam i merchandisingu vie zarobiť stovky miliónov dolárov ročne. Len HBO Max za jeho exkluzívne práva zaplatila 550 miliónov dolárov, čo zo South Parku robí bez pochýb jeden z najdrahších seriálov vôbec. A z jeho tvorcov postupne spravil miliardárov.

Reálne postavy a najaktuálnejšie dianie

V South Parku sa objavilo mnoho známych a reálnych postáv, hercov, spevákov, športovcov, politikov a iných. Ale aj hlavní animovaní hrdinovia majú svoj reálny základ z nášho sveta. Dve hlavné postavičky, dvaja kamaráti Stan a Kyle, sú vlastne Trey Parker a Matt Stone.

Postavička Stana je inšpirovaná Treyom a židovský chlapec Kyle je Matt. Dokonca aj rodičia oboch kreslených postavičiek sa volajú rovnako ako rodičia tvorcov. A údajne ich s nimi spája viac než len meno. Taktiež, kto seriál aspoň párkrát videl, určite pozná malého, tlstého a vypočítavého Cartmana. Aj ten má svoj reálny základ a táto osoba bola inšpirovaná jedným z bývalých spolužiakov autorov seriálu.

Silnou zbraňou South Parku, ktorú vidno najmä v posledných sériách, je aktuálnosť. Téma, ktorá práve silno rezonuje v spoločnosti, sa už v South Parku nedávno riešila alebo bude v najbližšej časti. Autori ihneď reagujú na aktuálne dianie a časti aj preto chystajú krátko pred ich premiérami, aby boli čo najaktuálnejšie.

Keď sa napríklad riešili minulé americké voľby, v ktorých proti sebe stál Trump a Clintonová, Trey a Matt si vážne mysleli, že ich Trump nevyhrá a už mali nachystaný diel, v ktorom ich vyhrala Clintonová. No ako vieme, dopadlo to presne opačne a autori South Parku tak museli časť v poslednej chvíli narýchlo kompletne prerobiť podľa toho, čo sa čerstvo stalo.

Dnešný South Park je už trochu iný, než aký bol úplne na začiatku, no myslime to v dobrom slova zmysle. Aj vďaka tomu, že na sebe pracoval a stále sa snažil dvíhať latku vyššie a vyššie, nestratil svojich fanúšikov a získal more ďalších.

Nedávno začala s predĺženou epizódou o korone už 24. séria, ktorou je South Park na televíznych obrazovkách už vyše 23 rokov a asi jediný, kto by mu mohol v tomto smere konkurovať, sú Simpsonovci. A azda nikto si nemyslí, ba naopak, že 24. sériou sa jeho úspešný príbeh končí…

Zdroje: Trend, csfd, wikipedia (anglická verzia)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK