Urológ Švihra: Počas operácie sme pacientovi v konečníku našli guľôčkové pero, ďalší mal penis oblepený páskou (ROZHOVOR)

  • Vyšetrenia u urológa mnohí muži aj ženy zanedbávajú
  • Lekári neustále pripomínajú, že obavy z nepríjemných situácií v ordinácii nie sú potrebné
  • Rovnaký názor zastáva aj urológ Ján Švihra
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/ján švihra
  • Vyšetrenia u urológa mnohí muži aj ženy zanedbávajú
  • Lekári neustále pripomínajú, že obavy z nepríjemných situácií v ordinácii nie sú potrebné
  • Rovnaký názor zastáva aj urológ Ján Švihra

Ján Švihra je kvalifikovaným urológom, ktorý isté obdobie pôsobil aj mimo Slovenska. Časom ho však rodná zem nalákala na opätovný návrat. Od roku 2016 pôsobí na Urologickej klinike v Univerzitnej nemocnici Martin a Slovákov motivuje ku adekvátnej prevencii.

Spolu s kolegami naprieč Slovenskom vytvorili projekt bezkamenov.sk, pričom ide o webstránky, kde pacienti nájdu komplexný prehľad liečby močových kameňov.

Ako sám Ján Švihra uvádza, aj na Slovensku sa dá v medicíne odviesť kvalitná práca. „Dal som šancu Slovensku. Aj odtiaľto sa totiž dá robiť veda na svetovej úrovni,“ hovorí urológ pre Startitup.

  • Ako predísť jednotlivým chorobám močového ústrojenstva
  • S akými chorobami chodia pacienti k urológovi najčastejšie
  • Prečo sa muži pred urológom hanbia
  • Čo je chybou slovenského zdravotníctva

Svet sa už viac ako rok zmieta v pandémii. Cítite, že sa zanedbáva prevencia iných chorôb?

Počas pandémie sa zdravotníctvo zásadne zmenilo. Aj my urológovia sme sa pre nedostatok personálu starali o COVID pozitívnych pacientov. Viacerých takýchto pacientov sme operovali pre urologické ťažkosti.

Teraz zas chodíme vypomáhať do vakcinačného centra. Počas najhorších mesiacov neboli k dispozícií sestry a anestéziológovia. Pre všetky tieto dôvody sme nemohli adekvátne operovať. Celá operatíva sa zmenšila len na onkologické a neodkladné zákroky.

Práve preto máme teraz predĺžené čakacie doby na operácie. Aj touto cestou prosím pacientov o trpezlivosť. Ja pracujem v nemocnici na klinike, ale tiež ako ambulantný urológ v spáde. Viem teda zhodnotiť aj situáciu mimo nemocnice.

S kolegami v ambulancii sme si všimli, že mnohí pacienti mali počas pandémie strach. Preto svoje vyšetrenie odkladali. So začiatkom leta sa situácia zmenila a výsledkom je preplnená čakáreň.

Muži sa k urológovi niekedy chodiť hanbia. Aj to môže byť dôvod zanedbanej prevencie. Prečo majú z vyšetrenia také obavy?

Každý muž, starší ako 50 rokov, by mal absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Ak ste to vedeli, gratulujem. Veľa pacientov o tom totiž vôbec netuší. Chyba je určite aj na našej strane, práve preto sa viacerí snažíme o osvetu.

Muži sa hanbia a pohlavné zdravie je v spoločnosti stále tabu. Navyše, naše zdravotníctvo je stále zamerané skôr na liečenie chorôb, než na predchádzanie ich vzniku. Urologické vyšetrenie u muža pritom vôbec nie je strašné.

Pacienta sa v úvode spýtame pár otázok o jeho zdravotnom stave a kvalite močenia. Potom nasleduje fyzikálne vyšetrenie a ultrazvuk obličiek a mechúra. Zhodnotíme stav genitálu a v  závere vyšetríme prostatu cez konečník.

Historička: Prezervatívy boli v minulosti z baraních čriev, verejné domy a prostitútky navštevovali aj ženatí muži (ROZHOVOR)

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá