USA bude dekriminalizovať marihuanu, sľúbila súperka Trumpa. Finančné trhy ihneď porástli

  • Kamala Harris v debate kandidátov na viceprezidentov sľúbila dekriminalizovať marihuanu v celých Spojených štátoch
  • Finančné trhy si okamžite všimli sľubu a akcie firiem obchodujúcimi s kanabisom začali stúpať
  • V primárkach čelila kritike, že pomáha stíhať ľudí za držanie marihuany a pritom ju sama fajčila, ako v minulosti pripustila
Harris
TASR/AP/Unsplash, Julio Cortez,herbadea Berlin
  • Kamala Harris v debate kandidátov na viceprezidentov sľúbila dekriminalizovať marihuanu v celých Spojených štátoch
  • Finančné trhy si okamžite všimli sľubu a akcie firiem obchodujúcimi s kanabisom začali stúpať
  • V primárkach čelila kritike, že pomáha stíhať ľudí za držanie marihuany a pritom ju sama fajčila, ako v minulosti pripustila

Debata kandidátov na kreslo viceprezidenta, ktorej sa zúčastnil súčasný viceprezident USA Mike Pence a senátorka Kamala Harris, priniesla podľa politických komentátorov do volebného boja trochu normálnosti. Kandidáti na viceprezidenta na rozdiel od kandidátov na prezidenta sa neprekrikovali (aj keď Pence Harris prerušoval viackrát), ale skutočne diskutovali.

Najväčšiu mediálnu pozornosť získala mucha, ktorá sedela na Pencovej hlave približne dve minúty. Diskutované bolo aj krvavé oko viceprezidenta, ktoré patrí k príznakom ochorenia na koronavírus. Ochorenie bolo potvrdené viacerým osobám z Bieleho domu, u prezidenta Trumpa, jeho manželky Melanie, hovorkyne Kayleigh McEnany, poradcov Hope Hicks a Stephena Millera. Pence bol opakovane testovaný na koronavírus a jeho test bol vždy negatívny, podľa vyhlásenia Bieleho domu je červené oko dôsledkom puknutej žilky a nie COVIDu-19.

Radosť u investorov vyvolala iná udalosť z debaty. Kamala Harris ohlásila, že ak bude spolu s Bidenom zvolená ich administratíva, dekriminalizuje marihuanu na celom území Spojených štátov. „Dekriminalizujeme marihuanu a odstránime (kriminálne) záznamy o tých, ktorí boli za marihuanu odsúdení,“ uviedla Harris. Téma marihuany sa dostala na pretras v časti diskusie zameranej na reformu trestného súdnictva.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude plán dekriminalizácie Bidenovej administratívy prebiehať. Sľub Harris by však mohol prilákať mladých voličov.

Trhy s kanabisom okamžite zareagovali

MarketWatch si všimol, že po ohlásení možnej dekriminalizácie okamžite poskočili akcie firiem obchodujúce s konope. Stúpajúce akcie sú tak dobrou správou pre sektor kanabisu, ktorý sa za posledný rok potýkal s kapitálovou krízou, hromadným prepúšťaním a klesajúcou hodnotou.

Konope je legálne pre dospelých vo veku nad 21 rokov v 11 štátoch USA a medicínsky legálne v 33 z nich. O tom, či konope legalizovať priamo, hlasujú štyri štáty: Arizona, New Jersey, Južná Dakota a Montana. Mississipi bude hlasovať o tom, či legalizovať liečebné konope.

zdroj: Facebook/Kamala Harris

Harris sama marihuanu fajčila

Jedným zo štátov, kde je konope legálne, je práve Kalifornia, odkiaľ senátorka Harris pochádza a ktorý zastupuje aj v senáte. Marihuana pre liečebné účely je legálna od roku 1996 a marihuana pre rekreačné užitie je legálna od roku 2016.

Samotná kandidátka na viceprezidentku v rozhovore pre rádiovú stanicu Power a jej reláciu The Breakfast Club priznala, že marihuanu fajčila. Uviedla, že to bolo už veľmi dávno, keď ešte bola na vysokej škole, pričom dodala, že pochádza predsa z Jamajky. Poznámka rozčúlila jej otca Donalda Harrisa, jamajského imigranta, ktorý uviedol, že jeho dcéra pomohla streotypizovať Jamajčanov.

Harris čelila počas demokratických primárok kritike, že ako prokurátorka v San Franciscu pomáhala odsúdiť ľudí za držanie marihuany a pritom ju sama v minulosti užívala.

Zdroj: MarketWatch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá