USA má potajme cvičiť ukrajinských vojakov v Poľsku, naznačil Biden. Problémom je viac dobrovoľníkov ako zbraní

  • Biden naznačil, že vojaci USA cvičia ukrajinských
  • Pentagón to odmieta a tvrdí, že nejde o „klasický tréning“
  • Na Ukrajine dobrovoľníkom chýbajú zbrane
USA Biden vojaci
SITA/AP/Flickr/NATO, Patrick Semansky, Saber Guardian
  • Biden naznačil, že vojaci USA cvičia ukrajinských
  • Pentagón to odmieta a tvrdí, že nejde o „klasický tréning“
  • Na Ukrajine dobrovoľníkom chýbajú zbrane

Spojené štáty majú cvičiť ukrajinských vojakov v Poľsku, naznačil americký prezident Joe Biden v pondelok. Prezidentovo prerieknutie si ako prvý všimol portál Politico.

„Hovoríme o pomoci pri výcviku ukrajinských jednotiek, ktoré sú v Poľsku,“ povedal Biden na tlačovej konferencii, keď vysvetľoval, že americkí vojaci na Ukrajinu nepôjdu.

Keď sa ale novinári začali vypytovať viac, povedal: „Mal som na mysli stretnutia s ukrajinskými jednotkami, ktoré sú v Poľsku, a rozhovory s nimi.“

Politico tvrdí, že Bidenove slová naznačujú, že americkí vojaci v Poľsku pomáhajú s výcvikom ukrajinských vojakov.

Zdroje televízie CNN potvrdili, že k interakciám medzi americkými a ukrajinskými vojakmi v Poľsku dochádza. Nenazývajú to však výcvik, ale poskytnutie určitých inštrukcií. Tie majú pomáhať ukrajinskej armáde vzdorovať ruskej agresii bez toho, aby sa americkí vojaci dostali do priameho konfliktu s Rusmi.

Biden mal počuť od amerických vojakov pri svojej minulotýždňovej návšteve v Poľsku, že Ukrajincom poskytujú výcvik v taktických zbraniach, uviedli zdroje.

Pentagón tvrdí, že nejde o „klasický tréning“

Zdroje CNN povedali, že aj keď americké jednotky skutočne poskytujú Ukrajincom inštrukcie na vojenskej základni v Poľsku, nejde o výcvik v pravom zmysle slova.

Tréning je skôr taktický a aktuálny. Má zahŕňať ukážky, ako zaobchádzať so zbraňami, ako sú protitankové strely Javelin, alebo protilietadlové strely Stinger, ktoré Západ posiela vo veľkom množstve.

„V Poľsku sú ukrajinskí vojaci, ktorí pravidelne interagujú s americkými vojakmi, a to je to, čo mal prezident na mysli,“ povedal Biely dom pre CNN.

Hovorca ministerstva obrany John Kibry uviedol, že k interakcii medzi americkými a ukrajinskými dochádza, ale nie je to „klasický tréning“.

„Nie je to tréning v klasickom zmysle, ako si mnohí ľudia predstavujú. Povedal by som len, že ide o vzájomnú spoluprácu,“ uviedol Kirby na tlačovej konferencii.

Hovorca Pentagónu ale neposkytol podrobnosti o tom, čo konkrétne interakcie obnášajú alebo ako dlho zvyčajne trvali.

Spojené štáty spolupracujú s ukrajinskou armádou aj v zdieľaní spravodajských informácií. Tie zahŕňajú informácie o pohyboch a umiestnení ruských síl, ako aj zachytenú komunikáciu o ich vojenských plánoch.

Rovnako Spojené štáty pomáhajú aj s výzbrojou ukrajinskej armády. Na Ukrajinu by malo putovať až 9 000 protitankových zbraní, vrátane Javelinov, takmer 7 000 ručných zbraní vrátane guľometov a granátometov, 20 miliónov nábojov a 100 dronov.

Ukrajinská armáda už môže mať 500-tisíc príslušníkov 

Ukrajina teraz potrebuje hlavne zbrane, dobrovoľníkov, ktorí sa chcú zapojiť do boja proti ruskej okupácii už má, uvádza španielsky denník EL PAÍS.

Experti denníku potvrdili, že v aktívnej službe môže byť na Ukrajine až 500-tisíc vojakov. To je dvakrát viac ako tých, ktorí boli v službe tesne pred vypuknutím konfliktu.

Na začiatku konfliktu mali ukrajinské ozbrojené sily oficiálne 250 000 aktívnych profesionálov, z toho 190 000 vojenských. Ukrajina tvrdila, že má i 200 000 záložníkov a dobrovoľníkov v silách územnej obrany, militarizovanej divízii, ktorá je zodpovedná za miestnu ochranu a kontrolu. Taktiež treba pripočítať 130 000 policajtov a práporov polovojenského charakteru, ktorí fungovali pod záštitou Národnej gardy.

Oproti tomu má Rusko 900-tisíc vojakov v aktívnej službe, pol milióna policajných či polovojenských jednotiek a dva milióny záložníkov.

Ukrajina oficiálne čísla nezverejňuje, ale dobrovoľníkov je vraj toľko, že ich armáda priraďuje aj do oblastí, ktoré nie sú vojenské. 

Problémom má byť hlavne výzbroj a zbrane. Ukrajina nemá dostatok zbraní, aby vycvičila a použila všetkých dobrovoľníkov.

Andrei Ševčenko, bývalý vojenský dôstojník a diplomat z ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, uviedol, že nábor sa spomalil a v Kyjeve sa dokonca zastavil, pretože už v počiatočných fázach konfliktu bol záujem veľký.

„Teraz potrebujeme obdobie výcviku pre budúce jednotky, ktoré sa majú na fronte nahradiť,“ hovorí Ševčenko. „Neurobíme to, ako to robia Rusi, posielajú nevycvičených ľudí do vojny ako potravu pre delá,“ zdôrazňuje.

Niektorí dobrovoľníci nepoputujú do ozbrojených síl, ale idú na výcvik prvej pomoci či výcvik v strategických ekonomických sektoroch. Ukrajinci už plánujú, že ich pomoc bude potrebná pri znovubudovaní Ukrajiny, keď sa skončí vojna.

Zdroje: Politico, CNN, White House, DOD, EL PAÍS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá