USA prvýkrát v histórii povedie žena, Kamala Harris sa stane dočasnou prezidentkou

  • Americký prezident Joe Biden v piatok nakrátko odovzdá svoje právomoci viceprezidentke Kamale Harrisovej
  • Stane sa tak počas kolonoskopického vyšetrenia, ktorému sa podrobí v anestézii
  • Viceprezidentka sa nakrátko stane úradujúcou prezidentkou USA
  • Harrisová úradovala hodinu a 25 minút 
51130055079_11bdd06e96_b
Flickr/ White House
  • Americký prezident Joe Biden v piatok nakrátko odovzdá svoje právomoci viceprezidentke Kamale Harrisovej
  • Stane sa tak počas kolonoskopického vyšetrenia, ktorému sa podrobí v anestézii
  • Viceprezidentka sa nakrátko stane úradujúcou prezidentkou USA
  • Harrisová úradovala hodinu a 25 minút 

Americký prezident Joe Biden v piatok nakrátko odovzdá svoje právomoci viceprezidentke Kamale Harrisovej. Stane sa tak počas kolonoskopického vyšetrenia, ktorému sa podrobí v anestézii, oznámil Biely dom.

„Prezident Biden odovzdá moc viceprezidentke, a to na krátky čas, keď sa bude nachádzať v anestézii. Viceprezidentka bude počas tohto času pracovať zo svojej kancelárie v Západnom krídle (Bieleho domu),“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, ktorú citovala agentúra AFP.

Ide o štandardnú procedúru 

Sedemdesiatosemročný prezident sa zákroku podrobí vo vojenskej nemocnici Walter Reed National Military Medical Center, ktorá sa nachádza v štáte Maryland neďaleko Washingtonu.

Endoskopické vyšetrenie hrubého čreva, ktoré je súčasťou pravidelnej komplexnej lekárskej prehliadky, absolvuje prvý raz od nástupu do funkcie v januári tohto roku, píše agentúra AP.

zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaster

Do nemocnice Biden dorazil autom už v ranných hodinách washingtonského času. Psakiová zdôraznila, že odovzdanie moci viceprezidentovi je v takýchto situáciách štandardným krokom, ktorý sa dvakrát uplatnil aj počas vlády exprezidenta Georgea W. Busha (2001 – 2009).

Harrisová sa stane nakrátko úradujúcou prezidentkou 

Joe Biden je najstarším úradujúcim prezidentom USA a jeho zdravotný stav preto vyvoláva veľkú pozornosť amerických médií i verejnosti.

Samotný akt odovzdania právomocí prebehne oficiálne formou listu, ktorý Biden adresuje predsedom oboch komôr amerického Kongresu.

Harrisová, ktorá je ako viceprezidentka funkčne najvyššie postavenou ženou v dejinách USA, sa následne nakrátko stane úradujúcou prezidentkou. Po prebratí z anestézie Biden zašle obom predsedom ďalší list, v ktorom ich informuje o tom, že sa znovu ujíma výkonu prezidentských právomocí, píše AP.

Harrisová úradovala hodinu a 25 minút 

 Americký prezident Joe Biden opäť prevzal prezidentské právomoci, ktoré počas piatkového kolonoskopického vyšetrenia vykonaného v anestézii nakrátko odovzdal viceprezidentke Kamale Harrisovej. Informovala o tom agentúra AFP.

Harrisová, ktorá je ako viceprezidentka funkčne najvyššie postavenou ženou v dejinách USA, sa tak na hodinu a 25 minút stala úradujúcou hlavou štátu.      

zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaste

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová zdôraznila, že išlo o bežný lekársky zákrok, ktorý bol súčasťou pravidelnej komplexnej lekárskej prehliadky. Sedemdesiatosemročný prezident absolvoval endoskopické vyšetrenie hrubého čreva vo vojenskej nemocnici Walter Reed National Military Medical Center, ktoré sa nachádza v štáte Maryland, fakticky na predmestí Washingtonu.

Podľa hovorkyne je prezident po zákroku „v dobrej nálade“, ale zatiaľ zostáva v nemocnici, kde absolvuje ešte ďalšie vyšetrenia. Biden už podľa nej hovoril s Harrisovou aj so šéfom svojej kancelárie a opätovne sa ujal plnenia prezidentských právomocí.     

Samotný akt odovzdania právomocí prebehol oficiálne formou listu, ktorý Biden o 10.10 h miestneho času (16.10 h SEČ) zaslal predsedom oboch komôr amerického Kongresu. Po prebratí z anestézie Biden zaslal o 11.35 h miestneho času (17.35 h SEČ) obom predsedom ďalší list, v ktorom ich informoval o tom, že sa znovu ujíma výkonu funkcie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie