„USA sú primitívna spoločnosť, americká demokracia umiera.“ Čínske komunistické média vracajú úder Trumpovi

  • USA a Čína sa vzájomne osočujú z toho, kto je zodpovedný za globálnu pandémiu COVID-19
  • Čínske noviny s väzbami na vládnúcu komunistickú stranu označili USA za „primitívnu spoločnosť“
  • Reagovali tak na postoj Spojených štátov amerických k momentálnej kríze
wikimedia.org-Dan Scavino
  • USA a Čína sa vzájomne osočujú z toho, kto je zodpovedný za globálnu pandémiu COVID-19
  • Čínske noviny s väzbami na vládnúcu komunistickú stranu označili USA za „primitívnu spoločnosť“
  • Reagovali tak na postoj Spojených štátov amerických k momentálnej kríze

Čínsky denník Global Times, ktorý vlastní denník People’s Daily – oficiálne noviny Ústredného výboru Komunistickej strany, zverejnil stanovisko, v ktorom tvrdia, že USA sú pre Čínu z hľadiska protiepidemickej organizácie a mobilizácie ľahko poraziteľné.

V článku noviny uviedli, že „americká demokracia umiera.“ Stĺpec organizácie Global Times nesúci nadpis Očierňovanie Číny ako chromý trik na pomoc pri znovuzvolení Bieleho domu tvrdí, že USA zvláda súčasnú krízu ako „primitívna spoločnosť.“

zdroj: wikimedia.org-US Embassy Canberra

Dôvodom má byť nedostatočná organizácia ako aj slabá vedecká sila Spojených štátov. Podľa stĺpca bol americký politický systém zasiahnutý pandémiou pre svoje slabé stránky. Naopak, „čínska vláda urobila maximum pre boj proti epidémii.“ Trumpova administratíva sa vraj chce zbaviť zodpovednosti iba očierňovaním Číny.

Kto je na vine?

USA a Čína sa vzájomne osočujú z toho, kto je zodpovedný za globálnu pandémiu, pričom Čína pôvodne tvrdila, že americká armáda priniesla vírus do Číny, no svoje obvinenie nakoniec stiahla.

Na druhej strane, americkí predstavitelia spravodajských služieb nedávno odhalili, že USA vyšetrujú, či vírus „unikol z laboratória vo Wu-chane“ a či sa čínska vláda pokúsila tento incident utajiť.

Vedci a mnohé autority sa však domnievajú, že pôvodným nosičom vírusu bol pravdepodobne netopier, ktorý následne preniesol chorobu na človeka.

zdroj: wikimedia.org-The White House

V osočovaní Číny sa na stranu USA najnovšie pridala aj Austrália, informuje ABC News. Tamojší minister vnútra Peter Dutton vyzval Čínu, aby bola viac „transparentná“ v súvislosti s pandémiou COVID-19. Argumentoval tým, že rodiny desiatok Austrálčanov, ktorým kvôli koronavírusu zomreli rodinní príslušníci, si zaslúžia poznať pravdu.

Dutton tvrdí, že stále nevidel žiadnu oficiálnu dokumentáciu, ktorá ukazuje, ako sa vírus rozšíril. „Nemyslím si, že chceme vedieť až príliš veľa, ak by bola Austrália epicentrom tohto vírusu, určite by sa to požadovalo aj od nás,” povedal Dutton pre Nine Network.

Myslím si, že je rad na Číne, aby na tieto otázky odpovedala a poskytla informácie, aby mohli mať ľudia jasnú predstavu o tom, čo sa presne stalo, pretože nechceme, aby sa situácia opakovala. „A vieme, že nejde o prvý prípad rozšírenia vírusu z trhov s divokými zvieratami, musíme k tomu byť úprimní,“ dodal.

Autorka denníka z mesta Wu-chan čelí kritike za vypomáhanie západu

Denník čínskej spisovateľky Fang Fang z uzavretého mesta Wu-chan, epicentra celosvetovej pandémie koronavírusu, sa v Číne ocitol pod paľbou kritiky. Podľa kritikov je jej dielo „vodou na mlyn“ pre krajiny, ktoré Čínu obviňujú z nezvládnutia počiatočného štádia krízy, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

Fang Fang začala vydávať svoj denník na internete po tom, ako úrady koncom januára Wu-chan uzavreli. Dokumentovala v ňom každodenný život v 11-miliónovom meste odrezanom od zvyšku sveta. Denník si postupne získal milióny čitateľov, teraz by mal vyjsť v niekoľkých svetových jazykoch.

Gepostet von Evergreenarts am Samstag, 18. April 2020

Jej práca bola jedným z mála zdrojov, z ktorých sa ľudia mohli dozvedieť o dianí v meste. V uplynulých dňoch sa však na 64-ročnú autorku znáša kritika na sociálnych médiách.

Používatelia ju obviňujú z napomáhania západným veľmociam, ktoré obviňujú Čínu z utajovania informácií v počiatočnom štádiu šírenia vírusu. Fang Fang dokonca v rozhovore pre čínsky týždenník Cchaj-sin uviedla, že dostala vyhrážky smrťou.

Autorku kritizujú aj niektoré nacionalistické čínske denníky, podľa ktorých vydanie knihy v zahraničí „nie je dobrý nápad.“ Fang Fang s kritikou nesúhlasí. Ľudia, ktorí si jej denník prečítajú, podľa nej zistia, že Čína v boji s vírusom nasadila „veľmi efektívne opatrenia.“

Kniha s názvom Wuchanský denník by mala vyjsť v americkom vydavateľstve Harper Collins v júni.

Zdroje: TASR, globaltimes.cn, abc.net.au, ninenet.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá