Úspech cez noc? Nič také neexistuje

  • A ak tomu stále veríš, tak sa zobuď.
sleep
  • A ak tomu stále veríš, tak sa zobuď.

,,Nikdy nezmeníš svoj život, kým nezmeníš niečo, čo robíš denne.“ – Mike Murdock

Možno aj ty patríš medzi tých, ktorí neustále vyhľadávajú „zaručené“ tipy, triky a tajomstvá vedúce k okamžitému úspechu. No ruku na srdce – naozaj si myslíš, že ľudia ako Bill Gates, Mark Zuckerberg či Elon Musk uspeli lusknutím prsta? Takto to jednoducho nefunguje.

Predstav si, že zasadíš malé semienko. Nemôžeš čakať, že rozkvitne zo dňa na deň. Musíš byť trpezlivý a musíš sa oň dennodenne starať. Život je cesta, nie maratón, a platí to tak v pracovnej, ako aj v osobnej oblasti. Ak ti na niečom naozaj záleží, musíš do toho neustále vkladať všetku energiu, vášeň a trpezlivosť.

Nikto nikdy neuspel z noci do rána. Všetci tí ľudia, ktorých obdivuješ, sú tam, kde sú, len vďaka tomu, že sústavne išli za tým, na čom im záležalo. Krôčik po krôčiku. Za ich úspechom je veľa driny, nespočetné množstvo práce, prebdených nocí ale aj neúspešných pokusov. Avšak to najdôležitejšie, čo ich priviedlo k ich veľkému cieľu je, že každý jeden deň vytrvalo pracovali na tom, aby boli lepší než včera.

Takže sa nepýtaj, čo máš urobiť, aby si uspel, ale spýtaj sa, čo pre to každý jeden deň robíš. Namiesto hľadania návodov, ktoré ti sľubujú nadľudské výsledky, sa radšej zameraj na skutočnú prácu.

Musíš vedieť, čo chceš

Chcem byť úspešný – toto si asi v živote povedalo asi veľa ľudí. Ale kto z nich to naozaj chcel? Pretože ak niečo skutočne chceš, urobíš pre to absolútne všetko.

Mať konkrétny cieľ nestačí. Potrebuješ aj odhodlanie a pevnú vôľu. Skutočnou výzvou nie je určiť si výsledok, ktorý chceš dosiahnuť, ale prijať obetu na jeho dosiahnutie.

c_scale-f_auto-w_706-v1460863407-tsis-2015-09-tycho-burning-man-jpg-jpgzdroj: images.thissongissick.com

Stop nereálnym cieľom

Príliš smelý cieľ pôsobí pre náš mozog desivo. A akonáhle náš mozog narazí na niečo, čo je v tejto chvíli z dlhodobejšieho hľadiska nesplniteľné, spanikári a zamrzne. Ak sa budeš preťažovať a stresovať, ocitneš sa v bludnom kruhu.

Prestaň si teda klásť ciele, ktoré sú väčšie než ty sám. Môžeš mať odvážne sny, no vždy by si si mal na ceste k nim vytýčiť zopár menších, realistických cieľov. Za každým jedným, ktorý dosiahneš, narastieš. Budeš silnejší a skúsenejší na to, aby si zvládol ďalší. A potom ďalší. Až kým sa ti to podarí.

Sústreď sa teda na dlhodobejší plán, a nerob si starosti s príliš veľkými, životnými cieľmi. Buď prítomný tu a teraz, všetko ostatné postupne príde.

man-on-roofzdroj: voices.nationalgeographic.com

Buď každý deň o 1% lepší

Namiesto toho, aby si v krátkom čase urobil radikálne zmeny, snaž sa byť každý deň aspoň o jedno percento lepší. Malé, každodenné pokroky sú jednoduchým a praktickým spôsobom, ako dosahovať veľké ciele. Jedno percento sa ti môže zdať ako malé číslo. A áno, je to malé číslo. Ale zároveň je ľahké a uskutočniteľné. A nie zastrašujúce a nezvládnuteľné.

tumblr_llrmnuseoj1qzb5wzo1_1280zdroj: 68.media.tumblr.com

Sebazdokonaľovanie nie je destinácia

Učenie by nemalo byť niečim, čo sa končí formálnym vzdelaním. Práve naopak, až potom skutočné učenie začína.

Keď sa Warena Buffetta pýtali, aký je jeho kľúč k úspechu, poukázal na to, že trávi až 80% svojho dňa čítaním. Rovnako aj najbohatší muž sveta, Bill Gates, číta až 50 kníh ročne. A keby si sa opýtal Elona Muska, odkiaľ sa naučil stavať rakety, odpovie ti: ,,Čítal som knihy.“

Iba neustálym dobrovoľným a celoživotným vzdelávaním budeš každý deň o niečo lepší, než si bo včera. Pretože sebazdokonaľovanie nie je cieľ. Je to jediný spôsob, ako neustále rásť.

A na záver – pamätaj na to, že ak sa snažíš, si lepší ako ten, kto sa ani len nepokúsil.

zdroj titulnej fotografie: favim.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech