Ústavný súd nezrušil rúška, COVID pasy ani režim OTP a OP, reaguje polícia na dezinterpretáciu rozhodnutia súdu

  • Polícia upozorňuje na dezinterpretáciu ústavného súdu z decembra minulého roka
  • Tá sa šíri na sociálnych sieťach a jedným zo šíriteľov je aj stránka Bádateľ
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/LOGAN WEAVER,Marco Testi
  • Polícia upozorňuje na dezinterpretáciu ústavného súdu z decembra minulého roka
  • Tá sa šíri na sociálnych sieťach a jedným zo šíriteľov je aj stránka Bádateľ

Ústavný súd SR nezrušil rúška, COVID pasy ani režim OTP a OP. Uviedla to polícia v súvislosti s dezinterpretáciou staršieho rozhodnutia súdu z decembra minulého roka, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach.

Jedným zo šíriteľov je aj stránka Bádateľ, ktorá, ako zdôraznila polícia, šíri bludy už dlhodobo. Informovali o tom na sociálnej sieti na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Napravené novelou zákona

Ako vysvetlili policajti, ústavný súd vo svojom rozhodnutí označil za protiústavné iba špecifické časti zákona o ochrane verejného zdravia, najmä o protiústavnosti štátnej karantény (nie domácej). Niektoré z chýb, ktoré vytkol ústavný súd, boli už napravené novelou zákona.

„Zdravie a jeho ochrana je na jednej strane vecou každého jednotlivca, na druhej strane však verejné zdravie je vecou spoločnosti týkajúcou sa každého jej člena. Niet preto pochýb o potrebe a prospešnosti zákonom upravovať opatrenia a ukladať povinnosti na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení,“ napísal ústavný súd v rozhodnutí.

zdroj: unsplash/Raychel Espiritu

Zostávajú v platnosti

Polícia tak skonštatovala, že ústavný súd v rozhodnutí nikde nepíše o konci rúšok, respirátorov, COVID pasov a podobne.

„Rúška, karantény, COVID pasy aj režim OTP/OP zostávajú v platnosti a žiadna senzácia ani mimoriadna právna kľučka sa nekoná. Ústavný súd tieto veci svojím rozhodnutím nijakým spôsobom nezrušil,“ uzavreli s tým, že o rozhodnutí súdu informovali už v decembri viaceré médiá.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie