Útok medveďa: Muž skončil zranený v nemocnici

  • Incident sa stal na severe Slovenska
  • Nešťastný stret potvrdila aj starostka obce
  • Ranený muž je dobrovoľný hasič
sanitka
Ilustračný obrázok TASR/Milan Kapusta
  • Incident sa stal na severe Slovenska
  • Nešťastný stret potvrdila aj starostka obce
  • Ranený muž je dobrovoľný hasič

Po strete s medveďom v blízkosti obce Povina v okrese Kysucké Nové Mesto skončil muž v nemocnici. Informuje o tom portál tvnoviny.sk s odvolaním sa na Nový Čas. Mužovi mala šelma údajne dohrýzť nohy. Správu potvrdila aj starostka obce Alena Dudeková. 

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody už preveruje hlásenie o útoku medveďa na muža, pre TASR to potvrdila manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková. 

„Ide o dobrovoľného hasiča Tomáša. Doobeda sme boli spolu na odbornej prednáške, popoludní sa išiel prejsť smerom na Ľadonhoru a o 16.30 hod. mi volal, že bol napadnutý medveďom. Stalo sa to asi o 15.30 hod na turistickom chodníku,“ vyjadrila sa starostka pre Nový Čas. K útoku medveďa na muža malo podľa jej vyjadrenia dôjsť približne o 15:30 v lokalite Holý vrch, informuje TASR. 

Incidentu sa venuje už zásahový tím

Podľa starostky sa incidentom zaoberajú okrem zásahového tímu i poľovníci a polícia. Žilinská krajská polícia na svojej facebookovej stránke informovala, že polícia po prijatí oznámenia o útoku okamžite na miesto vyslala policajné hliadky. Tie vykonávajú monitoring v obci a jej blízkom okolí.

Zásahovému tímu policajti poskytli súčinnosť pri pátraní po šelme. „Žiadame preto občanov o zvýšenú opatrnosť pri pohybe v prírode. V prípade potreby neváhajte kontaktovať políciu na čísle 158, vyzvali verejnosť policajti.“ 

Do nemocnice ho doniesla manželka

Podľa doterajších informácií má mať muž pohryzené vnútorné ľavé stehno, zranenie má aj na pravom boku. Je tiež vo veľkom šoku. Do nemocnice v Žiline ho priviezla manželka.

„Kontaktovala som hneď zásahový tím, políciu a poľovné združenie, momentálne ich čakám doma a ideme na to miesto. On telefonoval najskôr svojmu bratovi po útoku, keď prišiel k zmyslom, tak bol po neho a ten nám to ukáže, je tam sneh, tak budú ešte aj stopy,“ dodala starostka obce krátko po strete.

Medveď roztrhal ovcu

Iba pred pár dňami sme ťa informovali, že v časti mesta Prievidza, známej ako Veľká Lehôtka, medveď roztrhal ovcu. K udalosti došlo približne sto metrov od domov a záhrad. Obyvateľom obce úrady radili vyhýbať sa tejto oblasti.

Veľká Lehôtka vyzývala ľudí, aby boli opatrní aj v Malej Lehôtke a Hradci. Tieto oblasti sú totiž od Prievidze vzdialené len päť kilometrov. Podľa informácií od obyvateľov medveď už dlhší čas chodí po okolí a spôsobuje škody. Nikdy ale nebol až tak blízko. 

Divadielko pre verejnosť

Iniciatíva My sme les podala trestné oznámenie vo veci usmrtenia medveďa pri Liptovskom Mikuláši. Na základe medializovaných informácií sa Iniciatíva domnieva, že pri odstrele medveďa bol spáchaný trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Taktiež malo dôjsť k trestnému činu pytliactva, napísali sme. Ide o odstrel medveďa, ktorý 17. marca pobehoval uličkami Liptovského Mikuláša, pričom poranil 5 ľudí. 

Zatiaľ čo jedinec, ktorý prebehol Liptovským Mikulášom, bol identifikovaný ako samec s hmotnosťou 80 až 100 kilogramov, 26. marca medzi Závažnou Porubou a Iľanovom bola usmrtená samica s hmotnosťou 67,9 kilogramu.

„Máme za to, že v tomto prípade neboli splnené zákonné podmienky a išlo o náhodne zastreleného medveďa, ktorý nestratil plachosť a svojím správaním neohrozoval ľudí a ich majetok,“ tvrdí iniciatíva My sme les.

Podľa aktivistov z Iniciatívy My sme les šlo len o divadlo. Podľa medializovaných informácií dalo ministerstvo životného prostredia zásahovým zložkám pokyn, aby usmrtili hocijakého medveďa, ktorý bude mať do 100 kíl a vek približne 3 roky.

Aktivisti sa vyjadrili, že na usmrtenie medvedice nebol adekvátny dôvod a išlo len o divadlo na upokojenie časti verejnosti. 

Zdroje: tvnoviny.sk, Nový Čas, TASR, archív Startitup, Polícia SR - Žilinský kraj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá