Už dva mesiace sú ohniskom koronavírusu, nemajú ani PCR odberné miesto. Teraz idú plošne testovať

  • Okres Púchov je ohniskom nákazy koronavírusu neobvykle dlho, už od konca októbra 2020
  • Ohnisko sa ukázalo pri prvom kole celoplošného testovania
  • Okres pritom dodnes nemá odberné miesto na PCR testy
23_10_2020_Raslavice_okres_Bardejov_testovanie_04735964
TASR/Milan Kapusta
  • Okres Púchov je ohniskom nákazy koronavírusu neobvykle dlho, už od konca októbra 2020
  • Ohnisko sa ukázalo pri prvom kole celoplošného testovania
  • Okres pritom dodnes nemá odberné miesto na PCR testy

Jeden z najhoršie zasiahnutých okresov na Slovensku sa ide plošne testovať. Obce v okrese Púchov a aj samotné mesto zorganizujú už tento víkend dobrovoľné testovanie. Občanov naň vyzývajú plagátmi a výzvami na internete. Upozorňuje na to primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský na svojom blogu. 

Výzva občanom okresu PúchovPo vzore mesta Trenčín prebehne tento víkend v Púchove a ďalších desiatich obciach…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Wednesday, January 6, 2021

 

Púchov sa ukázal ako zamorený okres už počas prvého kola celoplošného testovania. Napriek tomu, že tento okres absolvoval ešte jedno kolo nedobrovoľného a jedno ďalšie kolo dobrovoľného testovania, situácia je tu zlá až dodnes. 7-dňová incidencia na 100 000 obyvateľov je 540, čo je síce lepšie ako susedné okresy, no stále je to veľmi veľa.

Navyše, vysoký počet prípadov je tu neobyčajne dlho, prvé kolo plošného testovania bolo už koncom októbra. Napriek tomu nemá Púchov ani jedno odberové miesto na PCR testy. Obyvatelia musia chodiť do susedných okresov, odberné miesta sú napríklad v Považskej Bystrici a Ilave.

PRVÝ REPORT V NOVOM ROKU – NITRA AKO HOT SPOT SLOVENSKAJedinou dobrou správou je počet úmrtí na NULE. Ostatné v reporte a v mapke.

Posted by Dáta bez pátosu on Sunday, January 3, 2021

Kapacity odberových miest posilňuje aj susedný okres Považská Bystrica. Tá je v súčasnosti podľa 7-dňovej incidencie štvrtý najhorší okres na Slovensku. 

Ako dodáva primár Kulkovský, regionálne plošné testovanie sa na Slovensku osvedčilo nielen na Orave a v Bardejove počas pilotného testovania, ale aj napríklad v Trenčíne. Regionálny skríning je proti koronavírusu účinnou zbraňou, keďže pošle do karantény najviac infekčných ľudí.

Testovanie by malo prebiehať antigénovými testami. Regionálny portál Púchovské noviny však informuje, že každý, komu vyjde pozitívny antigénový test, sa bude môcť nechať otestovať aj presnejším PCR testom. Spoločnosť MultiplexDX biochemika Pavla Čekana totiž Púchovu prisľúbila dar v podobe PCR testov, ak sa mesto rozhodne pre plošné testovanie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech