Už je to tu, na Slovensko opäť tečie ruská ropa

  • Informoval o tom Richard Sulík na sociálnej sieti
  • Za odstávku mohla technická chyba
Sulík sediac v NR SR
SITA/Martin Medňanský
  • Informoval o tom Richard Sulík na sociálnej sieti
  • Za odstávku mohla technická chyba

Aktualizované o 15:56: Richard Sulík informoval, že ropa je už na území Slovenskej republiky.

Minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti informoval o tom, že ropa cez ropovod Družba potečie v najbližších hodinách. „Problémom bola banková transakcia, z ktorej sa nedá viniť Ukrajina, ani Rusko. O spustení vás budem informovať.“

Richard Sulík počas tlačovej besedy dňa 10. augusta uviedol, že zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba nebolo chybou ukrajinskej, ani ruskej strany. Tvrdil tiež, že „niekto niekde domotal čísla, preto niekoľkokrát prišlo ku krátkym odstávkam dodávok ropy“.

Podľa jeho slov nastala chyba v jednej z malých pobočiek bánk na území západnej Európy, ktorá spracovávala platbu za tranzit. „Vyhodnocovali a vyhodnocovali a oznámili, že tú platbu nepustia,“ objasnil Sulík.

Vzhľadom na to, že platba bola vrátená, ukrajinská strana prepravu ropy zastavila. Ako Sulík zhodnotil, išlo o technické zlyhanie. Ropa na Slovensko prestala prúdiť ešte minulý týždeň 4. augusta a išlo o štvrté prerušenie od začiatku vojny na Ukrajine.

Témy sa takmer okamžite chytili aj propagandistické hlásne trúby, na čo upozornila aj Polícia SR:

Zaplatil Slovnaft

Ako zdôraznil Sulík, Slovensko má dostatok zásob na približne štyri mesiace. Aktuálne sa veci pohli a platbu zaplatil Slovnaft cez slovenskú banku. Išlo pritom o sumu do 10 miliónov eur. Toto riešenie by malo by malo fungovať do konca augusta. Dovtedy by sa malo nájsť dlhodobejšie riešenie.

Podľa najnovších informácií slovenská rafinéria Slovnaft po súhlase Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. 

ČTK o tom informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Vývoz ropy z Ruska zabezpečuje monopolný vývozca Transnefť. Ten v utorok oznámil, že platba za augustový tranzit, ktorú v júli zaslal ukrajinskej firme Ukrtransnafta, sa vrátila späť na jeho účet.

Podľa spoločnosti Gazprombank, ktorá má platby na starosti, sa peniaze vrátili kvôli reštrikciám zo strany Európskej únie. Ukrajina potom tranzit ruskej ropy zastavila.

Momentálne podľa Sulíka nemáme možnosť kupovať palivo inde ako v Rusku. Produkty ďalších dvoch svetových výrobcov totiž Slovensko používať nemôže. 

„Momentálne takého niečo v ponuke nemajú, robí sa na tom horúčkovito. My sa snažíme mať dostatočne veľa zásob,“ zhodnotil.

Sulík sa vyjadril aj ku krokom niektorých európskych štátov, ktoré začínajú obmedzovať dodávky elektriny a plynu. Označil ich za extrémne riešenia. Potvrdil, že už medializované memorandum so Slovenskými elektrárňami dotiahli do podoby finálnej zmluvy.

Tú aktuálne poslali na notifikáciu do Bruselu. Odpoveď očakávajú v novembri. Taktiež sa pracuje na zmene vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá Slovenskému plynárenskému priemyslu umožní uzatvárať štvorročné zmluvy na dodávky plyny.

Ceny ropy sa v utorok znížili. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy stratili 26 centov a uzavreli na úrovni 90,50 USD za barel. Októbrové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 34 centov na 96,31 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu však stúpla o 7 centov na 2,96 USD za galón.

Ceny drahých kovov sa vyvíjali zmiešane. Zlato zdraželo o 7,10 USD na hodnotu 1 812,30 USD za uncu, ale cena striebra oslabila o 13 centov na úroveň 20,48 USD za uncu. Informovala o tom SITA.

Zdroje: ČTK, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá