Už si myslel, že má po kariére. Prestížny Australian Open ovládol tenisový dôchodca zo Slovenska

  • Tenisový dôchodca po pauze získal prvý grandslamový titul v kariére
  • Po boku Chorváta Ivana Dodiga triumfoval na Australian Open
  • Víťazná dvojica si rozdelí prémiu 600 000 AUD, čo predstavuje cca  389 610 eur
Polášek, tenis
TASR/AP Photo/Mark Dadswell
  • Tenisový dôchodca po pauze získal prvý grandslamový titul v kariére
  • Po boku Chorváta Ivana Dodiga triumfoval na Australian Open
  • Víťazná dvojica si rozdelí prémiu 600 000 AUD, čo predstavuje cca  389 610 eur

Príbeh, o ktorom sníva každý športovec. Návrat slovenského tenistu Filipa Poláška má doslova kúzelné vyvrcholenie. Tenisový dôchodca po pauze získal prvý grandslamový titul v kariére, keď po boku Chorváta Ivana Dodiga triumfoval na Australian Open, informuje slovenská tlačová agentúra SITA.

Vo finále štvorhry na Australian Open v Melbourne zdolali obhajcov titulu Američana Rajeeva Rama a Brita Joea Salisburyho 6:3, 6:4. Zápas trval iba 88 minút a slovensko-chorvátske duo v ňom nečelilo ani jednému brejkbalu a nasúkalo súperom 26 víťazných úderov. Víťazná dvojica si rozdelí prémiu 600 000 AUD, čo predstavuje cca  389 610 eur a do deblového rebríčka im pribudne 2000 bodov.

Filip Polášek si pritom ešte nejakých sedem rokov dozadu myslel, že má po kariére. Vyskočená platnička ho poslala do športového dôchodku. V roku 2019 si však všimol, že ho telo bolí čoraz menej. Aj počas „dôchodku“ sa udržiaval fit, mohol teda začať nanovo. Kariéra slovenského tenistu tak doslova vstala z popola. 36-ročného Slováka športové médiá ospevujú ako hviezdu celého podujatia v Austrálii.

Polášek, tenis
zdroj: TASR/AP/Andy Brownbill

Finále spočiatku vyrovnané, neskôr triumfovali

Finále bolo spočiatku vyrovnané, ale v závere prvého setu sa už prejavila väčšia ofenzívna sila páru Polášek – Dodig. A hnacím motorom bol poväčšine slovenský tenista. V ôsmom geme brejkli servis Salisburyho a vzápätí Polášek čistou hrou a esom v závere dopodával set na 6:3.

V druhom dejstve Slovák s Chorvátom opäť ušli súperom z 3:3 na 5:3 a znova vzali podanie Salisburymu. Svoje podanie si nasadené deviatky udržali do konca zápasu. Prvý mečbal mali Polášek a Dodig za stavu 5:3 pri podaní Rama, ale ich súperi ešte znížili na 4:5.

Potom šiel na podanie Polášek a opäť bol suverénny. Zatiaľ čo pre Slováka je to grandslamová víťazná premiéra, o čosi skúsenejší Chorvát sa v roku 2015 na Roland Garros tešil z celkového triumfu po boku Brazílčana Marcela Mela.

Švajčiarski klimatickí aktivisti si z banky spravili tenisový kurt. Protestnú akciu už rieší súd

Príprava trvala rok a pol

Na Poláškovi vo finále vôbec nebolo poznať, že o grandslamový titul hrá prvýkrát. Počas hry pôsobil pokojne, rozvážne, podával a returnoval excelentne, píšu Aktuality. sk.

„Odkedy sme s Filipom spolu začali hrať pred rokom a pol, tenis sme si vždy užívali a aj preto hráme dobre. Zažili sme spolu veľa zábavy a ja verím, že to bude ešte chvíľu pokračovať,“ uviedol 36-ročný Ivan Dodig, cituje ho oficiálny web ATP.

Sme rozdielni hráči, ale rozumieme si. Ja som skôr náchylný na nevyrovnanosť, raz som hore a potom zasa dolu. Ivan je vo svojich výkonoch konštantnejší. On ma dokáže potiahnuť aj vtedy, keď sa mi úderovo nedarí. Dnes sa mi však darilo na returnoch od začiatku a snažil som sa to udržať čo najdlhšie,“ doplnil o pol roka mladší Polášek ho doplnil.

Polášek, tenis
zdroj: TASR/AP Photo/Mark Dadswell

Emócie po triumfe neskrýval

Tenista po výhre emócie neskrýval, bol dojatý, že sa mu podarilo dosiahnuť sen. Ďakovný preslov prevažne venoval rodine.

Chcel by som sa v prvom rade poďakovať mojej snúbenici, ktorá mi pred dvoma dňami porodila dcéru. Je to naše druhé dieťa. Ďakujem ti, mama. Veľká vďaka patrí aj Ivanovi, všetkým trénerom, ktorí sú s nami v dobrom i zlom, i našim rodinám,“ uviedol slovenský tenista, cituje Nový Čas.

Kvality Poláška uznali aj súperi. Skúsený 36-ročný americký deblista Ram uviedol, že dvojica bola príliš dobrá. „Bojovali sme a som na to hrdý. Súperi však boli dnes príliš dobrí,“ zhodnotil Rajeev Ram. „Naozaj sme skúšali zmeniť najmä podanie a servovať viac na telo Poláškovi. Tiež sme chceli viac meniť rytmus v hre pri sieti. V závere nás nepodržalo podanie, ale celkovo sme v tomto zápase nepodávali najlepšie,“ pridal postrehy 28-ročný Angličan Salisbury.

Tento rok budeme bez Wimbledonu, koronavírus zrušil aj tento slávny tenisový turnaj

Grandslamový šampión a čerstvý otec

Dvojnásobná výhra. Finálový triumf mal pre Poláška aj jeden radostný rozmer navyše. Dna dni pred finále sa jeho priateľke Karin narodila druhá dcérka, dali jej meno Olivia-Victoria. Kvôli zápasu Polášek nemohol byť pri narodení dcéry, avšak neskôr po zápase dodal, že ho to mrzí.

Na jednej strane je smutné, že som zmeškal narodenie dieťaťa, ale zasa zakončiť turnaj víťazstvom je veľmi príjemné. Mám aspoň fotky a videá. Popravde v tú noc, keď dcérka prišla na svet, som veľa toho nenaspal. Ešte šťastie, že sme mali pred finále deň prípravy navyše a noc pred zápasom som to dospal,“ dodal v rozhovore.

 

Polášek, tenis
zdroj: TASR/AP Photo/Hamish Blair

Prvý Slovák, ktorý zvíťazil vo finále Australian Open 

Pred Poláškom sa vo finále Australian Open objavil slovenský muž iba jediný raz – Miloslav Mečíř si zahral o titul vo dvojhre v roku 1989 a prehral s Ivanom Lendlom. Polášek je prvý slovenský deblista, ktorý získal trofej na turnaji tzv. veľkej štvorky v ére samostatnosti.

Medzi ženami si v súboji o titul v Melbourne Parku dvakrát zahrala Daniela Hantuchová, ale neúspešne. V roku 2002 to bolo po boku Španielky Arantxe Sánchezovej-Vicariovej a o sedem rokov neskôr s Japonkou Ai Sugijamovou. Hantuchová však má v zbierke kompletný „grandslam“ v zmiešanej štvorhre, v Melbourne triumfovala v roku 2002 po boku Kevina Ullyetta zo Zimbabwe.

Zdroje: Aktuality.sk, SITA, Denník N, Nový Čas

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech