Už vieme, do akej miery nás vakcíny chránia pred variantom delta. Pribudlo 43 nových prípadov koronavírusu

  • v piatok 24. júla pribudlo 43 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 10 540 PCR testov
  • Nepribudlo ani jedno nové úmrtie a to už tretí deň po sebe
  • Počet pacientov v nemocniciach oproti včerajšiemu dňu stúpol o dvoch
koronavirus vakcína očkovanie
TASR/AP Photo/Sakchai Lalit
  • v piatok 24. júla pribudlo 43 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 10 540 PCR testov
  • Nepribudlo ani jedno nové úmrtie a to už tretí deň po sebe
  • Počet pacientov v nemocniciach oproti včerajšiemu dňu stúpol o dvoch

Na Slovensku v piatok 24. júla pribudlo 43 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 10 540 PCR testov. Pribudli aj 4 prípady z vykonaných 10 540 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (9), nasleduje Prešovský (8), Banskobystrický (7), Bratislavský (6), Žilinský (4), Nitriansky (3), Trenčiansky (3) a Trnavský (3).

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8% zastúpenie.

Nepribudlo ani jedno nové úmrtie a to už tretí deň po sebe. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 534 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach oproti včerajšiemu dňu stúpol o dvoch. Aktuálne je hospitalizovaných 80 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 233 282, za predchádzajúci deň pribudlo 3 491 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 915 535 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 662 ľudí.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Nová štúdia

V najprestížnejšom lekárskom periodiku New England Journal Of Medicine vyšla štúdia, ktorá mapuje účinnosť rôznych značiek vakcín proti variantu delta. Upozornil na ňu infektológ Peter Sabaka.

V samotnej štúdii sa dočítame, že v porovnaní s variantom alfa sú ľudia zaočkovaní iba prvou dávkou dvojdávkovej vakcíny menej chránení pred deltou. Pri variante alfa je ochrana prvou dávkou vakcíny približne 50 %, pri delte je to asi 30%.

Po druhej dávke však vakcína od Pfizeru chráni zaočkovaného na 88 % (pri alfe 93,7 %). AstraZeneca po druhej dávke chráni na 67 % pred deltou a 74,5 % pred alfou. 

Čo je však dobrou správou, je fakt, že vakcíny chránia až na 96 % pred ťažkým priebehom ochorenia. V praxi to znamená to, že síce je tu o niečo vyššia šanca, že sa ako očkovaný nakazíš, no stále je veľmi malá pravdepodobnosť, že ako zaočkovaný skončíš s COVIDom v nemocnici alebo sa ochorenie skončí úmrtím.

Zdroje: NCZI, NEJM

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech