Úžasný príbeh najmladšej športovkyne na olympiáde. Hend Zaza vyrástla vo vojnovej krajine, sníva o zlatej medaile

  • Hend Zaza je 12-ročné dievča zo Sýrie, na olympiáde súťaži v stolnom tenise
  • Do Tokia sa dostala po tom, ako porazila svoju 42-ročnú súperku
hend zaza
Hend Zaza, TASR/AP Photo/Kin Cheung
  • Hend Zaza je 12-ročné dievča zo Sýrie, na olympiáde súťaži v stolnom tenise
  • Do Tokia sa dostala po tom, ako porazila svoju 42-ročnú súperku

Najzaujímavejšou časťou olympijských hier sú príbehy samotných športovcov. Jedným z nich bude tento rok príbeh Hend Zaza, športovkyne z Blízkeho východu, ktorá sa na olympiádu kvalifikovala ako 11-ročná.

Porazila trojnásobne staršie šampiónky

ITTF.com píše, že detstvo najmladšej športovkyne na tohtoročných olympijských hrách v Tokiu bolo poznačené občianskou vojnou v Sýrii. Hend Zaza považovala stolný tenis za únik zo sveta výbuchov a zabíjania. Tréning jej znepríjemňovali aj sústavné výpadky elektrickej energie. Častokrát bol jej tréning presunutý alebo odložený práve kvôli vojnovému stavu.

Kvôli tomu sa nemohla zúčastniť všetkých zápasov, ročne absolvovala iba dva až tri. Lístok na olympiádu si zarezervovala ešte vo februári 2020, kedy porazila 42-ročnú Libanončanku Marianu Sahakianovú v ázijskej kvalifikačnej súťaži. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BBC News Telugu (@bbcnewstelugu)

„Je to darček pre moju krajinu, mojich rodičov a všetkých mojich priateľov,“ povedala Zaza o svojej účasti na olympiáde. Je najmladšia z piatich súrodencov, jediné dievča a jej otec je bývalý futbalista a učiteľ gymnastiky. „Šport mám v krvi,“ vyjadrila sa v rozhovore pre CGTN.com.

Stolný tenis začala hrať ako päťročná. Celá rodina ju podporuje a stará sa o ňu. Zaza je tiež najmladšou účastníčkou na olympiáde od roku 1968. Doteraz vyhrala sýrske národne tituly vo všetkých štyroch kategóriach: nádejní športovci, kadeti, juniori a seniori. 

V sobotu odohrala prvý zápas, v ktorom nastúpila  proti 39-ročnej Rakúšanke Liu Jia. Je prvou občiankou Sýrie, ktorá sa priamo kvalifikovala na hry. „Snívam o tom, že sa jedného dňa stanem majsterkou sveta a olympijskou šampiónkou,“ povedala pre agentúru AFP. Olympijský sen napokon mladej športovkyni nevyšiel, s Rakúšankou prehrala 0:4 na sety a s olympiádou sa tak musela rozlúčiť. Zaza má však celú športovú kariéru pred sebou.

Aby si splnila tento sen, cvičí šesť dní v týždni, tri hodiny denne v nevyhovujúcich podmienkach. Jej druhým domovom sa stala hala so štyrmi starými stolmi, betónovou podlahou, kde sa nedá cvičiť potme, keďže vypadáva prúd. Pod vedením svojho trénera Aljamaana teraz hrá za stolnotenisový klub Al-Muhafaza v Damasku. 

Hend Zaza nezanedbala kvôli športu ani štúdium. „Chcem dokončiť školu a stať sa farmaceutkou,“ podelila sa o svoje plány. Miluje matematiku a Harryho Pottera. Jej najväčší cieľ je presadiť sa na olympiáde. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mohammad Shammaa (@mohd.shammaa)

Letné olympijské hry 2020 prebiehajú tento rok v japonskom Tokiu. Začínajú 23. júla a končia 8. augusta. Pôvodne sa mali konať minulý rok, ale kvôli pandémii ich presunuli. Aj napriek zlepšujúcej sa situácii však prinášajú problémy, a to hlavne kvôli narastajúcim počtom nakazených z radov športovcov a ich tímov. Japonsko, známe svojou prísnosťou a dodržiavaním pravidiel, kontroluje športovcov. Pri odchode z hotela sa musia zapisovať a nesmú používať verejnú dopravu.

Zdroj: ITTF

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech