Uzná diktátor, že je diktátorom? Lukašenko sa rok po voľbách bije do pŕs, že jeho zvolenie bolo transparentné

  • Alexander Lukašenko tvrdí, že sa iba pokúša zachovať integritu krajiny
  • Príprava volieb aj samotné hlasovanie vraj bolo transparentné
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, tasr/Pavel Orlovsky/BelTA/AP, tasr/AP Photo
  • Alexander Lukašenko tvrdí, že sa iba pokúša zachovať integritu krajiny
  • Príprava volieb aj samotné hlasovanie vraj bolo transparentné

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa necíti byť diktátorom. Vyhlásil to počas pondelkovej tlačovej konferencie v Minsku, v deň prvého výročia ostatných prezidentských volieb. Informovala o tom bieloruská štátna agentúra BelTA.

Transparentné voľby?

Nikdy som nič nediktoval a ani sa nechystám. Mojou úlohou je zachovať bezpečnosť a integritu našej krajiny, prvého nezávislého štátu Bieloruska v jeho dlhej histórii,“ vyhlásil Lukašenko. Západných politikov vyzval, aby sa pred uvalením ďalších sankcií voči jeho krajine „zamysleli“, doplnila BelTA.

Lukašenko hneď v úvode tlačovej konferencie obhajoval legitimitu minuloročných prezidentských volieb a obvinil opozíciu z plánovania štátneho prevratu.

„Príprava volieb aj samotné hlasovanie bolo úplne transparentné a odohralo sa v podmienkach demokratizácie politického života,“ vyhlásil Lukašenko. „Rozdiel bol len v tom, že niektorí sa pripravovali na spravodlivé voľby a iní vyzvali na útok, na prevrat,“ citovala bieloruského prezidenta agentúra AP.

Lukašenko
zdroj: tasr/Alexei Nikolsky,AP

Obvinil USA

Bielorusko po minuloročných voľbách zachvátila vlna protestov, ktoré vyvolalo Lukašenkovo znovuzvolenie. Bieloruské úrady podľa AP reagovali na protesty „neúprosným zásahom“, pri ktorom bolo zatknutých viac ako 35.000 ľudí. Poprední predstavitelia opozície boli uväznení, alebo prinútení opustiť krajinu.

Chystáš sa v najbližšom čase do zahraničia?

Lukašenko, ktorý vládne v Bielorusku už 27 rokov, opäť označil svojich protivníkov za zahraničných agentov a obvinil USA a ich spojencov zo sprisahania s cieľom zvrhnúť jeho vládu.

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že bieloruské úrady v uplynulých týždňoch zintenzívnili zásahy proti odporcom režimu. Desiatky razií boli zamerané proti nezávislým novinárom aj mimovládnym organizáciám.

Lukašenko
zdroj: TASR/AP/Sergei Shelega

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK