V Austrálii horí územie veľkosti Slovenska. Uhynulo už viac ako 480 miliónov zvierat

  • Za posledné mesiace zhorelo už viac ako 3 milióny hektárov štátu Nový Južný Wales
  • Odborníci odhadujú, že uhynulo viac ako 480 miliónov zvierat, z toho okolo 2 000 koál
  • Do verejnej zbierky na pomoc postihnutým požiarom sa môžeš zapojiť aj ty. Povieme ti ako
koaly
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Za posledné mesiace zhorelo už viac ako 3 milióny hektárov štátu Nový Južný Wales
  • Odborníci odhadujú, že uhynulo viac ako 480 miliónov zvierat, z toho okolo 2 000 koál
  • Do verejnej zbierky na pomoc postihnutým požiarom sa môžeš zapojiť aj ty. Povieme ti ako

Silvester bol podľa informácií britského denníka Telegraph najhorším dňom, čo sa požiaru v Austrálii týka. Okrem toho, že sa oheň začal šíriť extrémne rýchlo, vyžiadal si aj dve obete.

Mallacoota je mesto na východnom pobreží Austrálie, kde bolo uväznených viac ako 4000 ľudí. Buď na pláži stanovali, alebo boli malými loďkami posielaní na more. To im pomohlo zachrániť sa pred plameňmi. Priami svedkovia informovali médiá, že viditeľnosť je extrémne slabá, do 50 metrov, kvôli hustému čiernemu dymu nevidno oblohu a katastrofa sa so zvyšujúcim vetrom stupňovala.

V krajine bol vyhlásený mimoriadny stav. Extrémne teplo a silný vietor, prírodná katastrofa je dôkazom stále sa prehlbujúcej klimatickej krízy.

Podľa slov denníka bbc.com horí viac ako 4 milióny hektárov, zničených bolo viac ako 900 domov a v krajine umrelo následkom požiaru 12 osôb.

Zvieratá sa už nevrátia

Podľa profesora ekológie z University of Sydney Chrisa Dickmana, sa môžu obyvatelia obávať najhoršieho. Jeho odhadom usmrtil oheň viac ako 480 miliónov cicavcov, vtákov a plazov.

zdroj: TASR/AP

Hoci sa niekoľko tisíc zvierat podarilo zachrániť, smutnou správou je, že nie všetky sa dokážu spätne adaptovať. Príkladom sú koaly. Ak neuhynuli priamo v ohni, pravdepodobne sa smrti nevyhli neskôr. Buď sa vyhladovali alebo sa stali obeťou psov.

Ak ich aj veterinári či dobrovoľníci odchytili a následne umiestnili na záchytné miesta, nezaručuje to ich záchranu.

Nie je ľahké udržať ich v zajatí na dlhú dobu a zároveň udržať zvieratá pri plnom zdraví,“uviedol pre Dailymail.co.uk profesor Dickman. Vysvetlením je, že koaly sú extrémne náchylné na výskyt infekcií všetkých druhov.

Až 2 000 koál už podľa slov Rady pre ochranu prírody v austrálskych lesoch umrelo. Ide o takmer tretinu tohto druhu austrálskou vládou chráneného druhu. Najväčším rizikom je pre ne práve úbytok eukalyptových lesov, kde sa zdržiavajú. Tie im poskytujú najvýraznejší a dá sa povedať, že aj jediný zdroj potravy.

Najväčšou výzvou pre ochranárov a záchrancov bude navrátenie zachránených koál späť do pôvodného prostredia. Je totiž veľmi náročné predstaviť živočíchom, ktoré žili niekoľko generácií v jednom prostredí a náhle boli z neho vytrhnuté, nový priestor a naučiť ich v ňom plnohodnotne fungovať.

Nemôžte vziať koalu, ktorá niekoľko generácií prežila na jednom území a presunúť ju o 50 km ďalej. Potrebuje totiž jeden priestor, jeden typ stromu. Ide teda skutočne o veľmi náročné cvičenie. Nie sú to zvieratá, ktoré sa novým podmienkam rýchlo a jednoducho prispôsobia,“ uvádza portál Daily Mail.

Ohne sa ešte stále nepodarilo uhasiť. Hoci cez Vianoce sa ich výskyt a šírenie značne zmiernilo, stále je známych niekoľko desiatok aktívnych menších či väčších požiarov.

zdroj: TASR/AP

Ako pomôcť Austrálii?

Oficiálne weby ponúkajú možnosť pomoc, ktorá je do budúcna navyše transparentná. A tak môžeš prispieť na pomoc Austrálii cez Červený kríž, rovnako tak aj zvieracím obetiam cez organizáciu Wires a vďaka Food Bank môžeš darovať jedlo všetkým, ktorí ho v požiarmi postihnutej oblasti potrebujú najviac.

Zároveň sa môžeš stať aj dobrovoľníkom a pomôcť tak Austrálii aj fyzicky, vďaka neziskovej organizácii CFA .

Zdroje: telegraph.co.uk, bbc.com, dailymail.co.uk, nature.org.au

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá