V boji proti koronavírusu pomáha kombinácia troch opatrení

  • Kombinácia troch opatrení znižujú množstvo sociálnych kontaktov medzi ľuďmi
  • Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už viac než 425.000 ľudí
karantena
Zdroj: Unsplash,
  • Kombinácia troch opatrení znižujú množstvo sociálnych kontaktov medzi ľuďmi
  • Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už viac než 425.000 ľudí

V boji proti šíreniu koronavírusu najviac pomáha kombinácia troch opatrení, ktoré znižujú množstvo sociálnych kontaktov medzi ľuďmi. K tomuto záveru dospeli vedci zo Singapurskej národnej univerzity (NUS), ktorí výsledky svojho výskumu zverejnili v prestížnom časopise The Lancet Infectious Diseases.

Spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 môžu podľa štúdie všetky reštriktívne opatrenia, ktoré vlády po celom svete v posledných týždňoch prijímajú. Účinná je karanténa nakazených a ich rodinných príslušníkov, uzatváranie škôl aj zavádzanie pravidiel dodržiavania odstupu na pracovisku a práce z domu. Zďaleka najúčinnejšie v boji proti pandémii COVID-19 je ale podľa vedcov z NUS kombinácia všetkých troch týchto opatrení.

Výskumníci k záveru dospeli na základe simulácií, ktoré vytvorili na základe údajov o populácii v Singapure a šírenie koronavírusu v nej.

Najvyššia účinnosť v boji so šírením koronavírusu má hneď po kombinácií všetkých troch vyššie uvedených krokov karanténa nakazených a ich blízkych spolu s opatreniami na pracovisku. Na treťom mieste sa na rebríčku efektivity umiestnila karanténa v kombinácii s uzavretím škôl, na štvrtom samotná karanténa.

Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už viac než 425.000 ľudí. Takmer 19.000 ich v súvislosti s nakazením zomrelo. Cez 100.000 ľudí sa uzdravilo.

Štáty sveta pristúpili k opatreniam v boji proti šíreniu koronavírusu rôzne. Opatrenia, ktoré jednotlivé vlády prijali, zhromaždili a porovnali na svojom novom webe vedci z anglickej Oxfordskej univerzity.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech