V Bratislave odštartoval veľký kávový festival. Ochutnať môžeš aj kávu, ktorej zrná fermentovali v sudoch po whiskey

  • Coffee Market rozloží svoje stánky vo Fresh Markete už po šiestykrát
  • Môžeš tu ochutnať kávy z fariem a plantáží od Indonézie cez Afriku až po Južnú či Strednú Ameriku
  • Kávových fajnšmekrov určite potešia cuppingy a predstavenie vysoko bodovaných výberových káv
  • Nám o Coffee Markete viac prezradili jeho organizátori
ceooooo
David Ferenčík
  • Coffee Market rozloží svoje stánky vo Fresh Markete už po šiestykrát
  • Môžeš tu ochutnať kávy z fariem a plantáží od Indonézie cez Afriku až po Južnú či Strednú Ameriku
  • Kávových fajnšmekrov určite potešia cuppingy a predstavenie vysoko bodovaných výberových káv
  • Nám o Coffee Markete viac prezradili jeho organizátori

Kto stojí za projektom Coffee Market? 

Autorom konceptu Coffee Market je fanúšik dobrej kávy, Marián Haršány, ktorý stojí aj za ďalšími projektami orientovanými na kávu, resp. čokoládu a čaje. V jeho portfóliu je taktiež Žilinský festival kávy a taktiež seriál podujatí Samé Dobré Veci … z pražiarní, kaviarní, čokoládovní, čajovní, cukrární.

zdroj: David Ferenčík

Ako Coffee Market prebieha? 

Coffee Market je vlastne trh s kávou a kávovými dobrotami. Návštevníci majú možnosť na jednom mieste  porovnať viaceré kávy – od viacerých pražiarní, z rôznych krajín, plantáží, ale taktiež sa môžu pri výbere orientovať aj podľa stupňa praženia alebo spôsobu prípravy.

Vo Fresh Markete budete už po šiestykrát, na aké novinky sa ľudia môžu tešiť?

Tentoraz rozširujeme sortiment o kávové sladkosti – čokoládu či mandľovo-kávovú nátierku, no čaká nás aj kávové pivo a kávová limonáda, ale aj kávové koláče.

zdroj: David Ferenčík

Koľko ľudí tento market zvyčajne navštívi? Akú účasť predpokladáte tento rok? 

Návštevnosť je ťažko počítateľná, pretože vstup na podujatie nie je spoplatnený. No počas tohto eventu sa vo Fresh Markete premelie viac ako 8-tisíc návštevníkov. Po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov je vidieť, že fanúšikov kávy, ale aj zvedavcov, ktorí sa chcú do sveta kávy ešte iba ponoriť, stále pribúda.

Aké zaujímavé kávy by tu milovníci tohto nápoja nemali vynechať? Môžeš dať nejaké tipy? 

Môžeme sa tešiť na kávu, ktorej zrná fermentovali v sudoch po whiskey a predstavia sa aj vysoko bodované kávy – panamské geishe. Rovnako atraktívne budú aj kávy, ktoré získali prestížne ocenenia Great Taste Award.

zdroj: David Ferenčík

Nerád by som však sústreďoval pozornosť len na konkrétneho vystavovateľa alebo kávu. S kávou je to totiž podobne ako s vínom – neexistuje víno, ktoré by chutilo každému, dokonca ani tie, ktoré boli ocenené na svetových súťažiach, alebo ani drahé víno nemusí byť zárukou toho, že vám bude chutiť. 

zdroj: David Ferenčík

No a pri káve sa môže stať ešte aj to, že ak ochutnáte tú istú kávu od rôznych baristov, každá šálka môže chutiť inak. Výsledok záleží aj od samotného baristu či od kávovaru, ale aj od gramáže kávy i nastavenia mlynčeka. Som ale presvedčený, že sa oplatí prísť lebo verím, že každý si nájde kávu podľa vlastnej chuti.

Môžu sa návštevníci tešiť aj na nejaký sprievodný program? 

Sprievodným programom je samotná príprava kávy – najmä jej alternatívne spôsoby cez Chemex, V60, AeroPress alebo Syphon, ktoré prebiehajú ako malé workshopy. Vystavovatelia a baristi radi rozprávajú o týchto formách prípravy a praktické ukážky sú ideálnym návodom ako si môžu návštevníci Coffee Market-u takýmto spôsobom pripraviť kávu aj v domácich podmienkach. No a čaká nás aj cupping – ochutnávka/ degustácia káv – ktorá je krásnym a atraktívnym rituálom najmä pre tých, ktorí takúto ochutnávku ešte neabsolvovali.

zdroj: David Ferenčík

Koľko pražiarov či značiek kávy sa tu predstaví? 

Coffee Market sa stane počas piatka a soboty základňou pre 8 slovenských pražiarní, no na stánku s kaviarenskými technológiami sa predstavia aj ďalšie slovenské i zahraničné značky káv.

Aké sú vaše plány do budúcna? 

Našim zámerom je popracovať na ekológii a eliminácii odpadu z jednorázových pohárikov. Veľmi dobre ľudia zareagovali na minulotýždňovom Žilinskom festivale kávy, kde na našu výzvu prišli na podujatie so svojim vlastnými pohárikmi alebo si zakúpili vstupenku spolu s eko-pohárom. 

zdroj: David Ferenčík

Coffee Market funguje bez vstupného s cieľom pritiahnuť a zaujať aj tých, ktorí prídu do Fresh Marketu náhodne. K dispozícii budeme mať samozrejme aj kompostovateľné poháriky, no už od 7. pokračovania plánujme podávať kávu len do opakovane použiteľných pohárov. 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech