V Bratislave sa otvára jedinečný park, ktorý je športoviskom a zároveň vodnou oázou

  • V Novom Meste si už od septembra budeš môcť oddýchnuť či zašportovať v novom Športparku Jama.
bike
unsplash.com/facebook.com/bratislava.na.facebooku
  • V Novom Meste si už od septembra budeš môcť oddýchnuť či zašportovať v novom Športparku Jama.

Na mieste bývalého cykloštadióna medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom v lokalite Tehelné pole sa pomaly dokončuje unikátny voľnočasový priestor. Park po dlhšom čase už nie je len rozbúranou jamou, ale dostáva reálne kontúry oddychovej oázy hodnej 21. storočia.


Na ploche 17 655 štvorcových metrov tak majú podľa predloženého zámeru vzniknúť cyklistická a inline-dráha, bežecká dráha, lezecká stena, tenisové kurty, multifunkčné ihrisko, prírodný amfiteáter, kaviarne, priestor na hranie petanque či v jednom variante aj jazierko. V parku budú tiež tri móla, pričom každé z nich má mať inú funkciu. Na jednom si budú môcť návštevníci posedieť, na druhé majú umiestniť fitnes stroje a pingpongové stoly a ďalšie bude vyhliadkové nad jazierkom.

Všetku dažďovú povrchovú vodu zo spevnených, ale aj zo zelených plôch, bude zbierať systém drenážnych trubiek do novovybudovaného jazera. To by malo byť dôležitým vodným prvkom spĺňajúcim estetickú, klimatickú a vodozádržnú funkciu. Všetka zozbieraná voda sa v jazere prirodzene oteplí a následne zavlažovacím systémom bude transportovaná na plochy zelene. V parku budú tiež dve studne využívajúce podzemnú vodu.

Z hľadiska povrchových úprav sa snažíme minimalizovať spevnené plochy a naopak využívame plochy prírodné, ako sú trávnaté plochy a plochy zo štrkodrvy alebo štiepky,“ spresňujú autori návrhu pre banm.sk .

Náklady na vybudovanie parku sa odhadujú na 2,3 milióna eur. Revitalizácia priestranstva bude financovaná z takzvaných nórskych fondov, štátneho rozpočtu a peňazí samosprávy. Z hľadiska preinvestovaných peňazí, ale aj rozsahu celej stavby, keďže by malo ísť o takmer dva hektáre, pôjde o najväčší projekt zeleného priestranstva v mestskej časti po niekoľkých desaťročiach. Vzhľadom na náročnosť sú stavebné práce rozdelené na dve etapy.

V kontexte lokality, kde sa nachádzajú viaceré športové stánky a ďalšie sa budujú, ako aj hustá mestská zástavba, sa z Jamy môže stať výrazný koncentračný bod. Treba len dúfať, že kvalita návrhu z dielne štúdio BAAR sa odrazí aj v kvalite realizácie. Zatiaľ to však vyzerá veľmi sľubne. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech