V Bratislave sa strieľalo, terčom bola dodávka plná migrantov. Policajti museli vytiahnuť zbraň

  • Slovenskí policajti odstavili dodávku prevážajúcu ilegálnych migrantov
  • Podobných prípadov je viac, hlási polícia
polícia zastavila migrantov migranti
Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Slovenskí policajti odstavili dodávku prevážajúcu ilegálnych migrantov
  • Podobných prípadov je viac, hlási polícia

Slovenskí policajti dnes (26.5.) v Bratislave naháňali podozrivú dodávku. Išlo o vozidlo s maďarským evidenčným číslom, ktoré prenasledovali v Petržalke na Dolnozemskej ulici. Policajti museli na aute prestreliť pneumatiku, a donútiť tak vodiča odstaviť svoje vozidlo.

Pri výzve zastaviť totiž odmietol.

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook uvádza, že dodávkou prevážal migrantov. Boli v nej natlačení ako sardinky, konkrétne z nej polícia vytiahla až 26 osôb, ktoré pravdepodobne pochádzajú z Afganistanu. 

Logo

„Po prejdení hraničného priechodu Čunovo – Rajka vozidlo smerovalo do obce Rusovce, odkiaľ sa dostalo na Dolnozemskú cestu a tam bolo zastavené až po zasiahnutí pneumatiky strelou zo služobnej zbrane,“ uvádza polícia. Vodičom vozidla bol občan Turecka, spolujazdkyňa bola občiankou Maďarska. Obaja boli na mieste obmedzení na osobnej slobode.
 
Podľa polície počas naháňačky nedošlo k zraneniam. Po odstavení dodávky dorazil na miesto autobus Zboru väzenskej a justičnej stráže a migranti doň prestúpili. 

Podobných prípadov je viac

Za posledné dni nejde o jediný prípad, keď policajti na našom území odstavovali vozidlá prevážajúce migrantov. Polícia SR – Bratislavský kraj na sociálnej sieti Facebook informuje o tom, že utečenci začiatkom týždňa zamestnávali viaceré hliadky bratislavských policajtov v oblasti Stupavy.

Muži zákona dostali informácie o piatich osobách, ktoré mali vyskočiť z kamióna zaparkovaného na diaľnici D2. Polícii sa však nepodarilo overiť hodnovernosť tohto oznámenia a jej príslušníci nenašli žiadne osoby zodpovedajúce popisu. Na mieste ani v blízkosti daného odpočívadla sa nenachádzal ani predmetný kamión.

Naháňačka v Štúrove

Ďalším nedávnym prípadom je naháňačka v Štúrove. Migrantov prevážali z Maďarska v dodávke a podľa informácií TASR boli blízko udusenia sa. Príslušníkom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii UHCP sa ich podarilo zachrániť.

V piatok 29. apríla si na policajti počkali na podozrivé auto, ohľadom ktorého získali operatívne informácie. Oblasť v okolí hraničného priechodu, cez ktorý malo podozrivé vozidlo s nelegálnymi utečencami prejsť, monitorovali od skorého rána. Po spozorovaní auta vodiča vyzvali na zastavenie.

„Policajti dali vodičovi znamenie na zastavenie, ten však na výzvy nereagoval a pokúsil sa ujsť ďalej do vnútrozemia. Zastavili ho pri čerpacej stanici v obci Salka,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Vozidlo šoféroval 29-ročný muž, ktorý pochádzal z Ukrajiny. Usiloval sa o prevoz trinástich nelegálnych migrantov pochádzajúcich zo Sýrie.

„Keď policajti otvorili ložný priestor vozidla, zistili, že ďalším prevozom cudzincov mohlo dôjsť k ohrozeniu života prevážaných. Dvaja z nich už boli pridusení a vo vozidle nebol riadny prívod vzduchu. Našťastie k vážnejším zraneniam nedošlo,“ povedala Bárdyová.

Dvaja ľudia prevážali 30 nelegálnych migrantov

Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku informuje aj o ďalšom prípade podobnom tým predošlým. Príspevok 9. mája opisuje zážitky dvoch prevádzačov, ktorých vyšetrovatelia národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinili pri pokuse previezť spolu 30 nelegálnych migrantov.

Podobne ako pri predošlom pokuse o prevoz migrantov v okolí Štúrova figuroval tentokrát 26-ročný Ukrajinec. Polícia uvádza, že za finančnú odmenu 3-tisíc eur „umožnil nedovolene prekročiť štátnu hranicu z Maďarska na Slovensko (Ostrihom – Štúrovo) 17 nelegálnym migrantom“.

Po výzve na zastavenie sa snažil ujsť policajnej hliadke, no pri obci Bajtava nezvládol riadenie a narazil do zvodidiel. Na mieste zostalo vo vozidle pätnásť osôb zo Sýrie a dve osoby z Afganistanu. Vodič sa dal na útek, no polícia ho za pomoci služobného psa našla a zadržala.

V druhom prípade polícia obvinila 31-ročného Chorváta, ktorý taktiež migrantom umožnil nedovolene prekročiť štátnu hranicu z Maďarska na Slovensko. Vo vozidle, ktorým prešiel cez hraničný prechod Letkés – Salka, mal 13 osôb.

„Vozidlo zastavila hliadka Colného úradu, aby vykonala kontrolu. Na zadných sedadlách a v kufri našla 13 osôb z Afganistanu. Prípady prevzali vyšetrovatelia národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru,“ uvádza Polícia Slovenskej republiky na Facebooku. 

V prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody od 7 do 10 rokov.

Zdroje: Facebook, TASR, Facebook, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá