Mikulcov rezort plánuje zvyšovanie platov. Policajti si prilepšia o stovky eur (anketa)

  • Roman Mikulec sa pre Startitup vyjadril, že jeho rezort plánuje reformu
  • Vrámci nej chce ušetriť financie a použiť ich na zvýšenie platov
Mikulec platy polícia
Unsplash/Ibrahim Boran SIU Polícia SR
  • Roman Mikulec sa pre Startitup vyjadril, že jeho rezort plánuje reformu
  • Vrámci nej chce ušetriť financie a použiť ich na zvýšenie platov

Infláciu na Slovensku cíti každý z nás a obyvatelia volajú po lepších platoch. Napríklad takým učiteľom sa podľa TASR zvýšili odmeny, no ich reálne platy sa v porovnaní s narastajúcou infláciou nezlepšujú.

„Plošne sa majú učiteľské platy zvýšiť o tri percentá od júla 2022, inflácia sa odhaduje až na 8,5 percenta,“ uviedli analytici.

Minister vnútra Roman Mikulec sa vyjadril pre Startitup a odpovedal na otázky ohľadom platov v jeho rezorte. Podotkol, že policajti si vyššie platy zaslúžia a že počas pandémie či v súvislosti s vojnou na Ukrajine odvádzajú skvelú prácu.

Každý Slovák si zaslúži viac

Ministra sme sa spýtali, ktorej profesii by na Slovensku pridal na výplate. Mikulec je toho názoru, že lepší plat si zaslúži každý. 

„Asi by som pridal každému. Myslím si, že ľudia na Slovensku si za svoju prácu zaslúžia aj adekvátne ohodnotenie. Ja ako minister vnútra vnímam hlavne tento rezort a platy v policajnom zbore,“ uviedol Mikulec. 

Minister vysvetľuje, že policajti sú kvôli pandémii už druhý rok na nohách 24 hodín denne, sedem dní v týždni. 

Logo

„Pomáhajú, samozrejme, aj v rámci ochrany hraníc v súvislosti s prílevom ‚odídencov’ z Ukrajiny. Myslím si, že tie platy by mali byť do budúcna zvýšené,“ povedal Mikulec a dodal, že s kolegami pripravujú reformu, v rámci ktorej predstavili možnosti, ako by rezort mohol ušetriť isté finančné prostriedky.

Finančná pomoc od štátu

Mikulec podotkol, že do budúcna bude jeho rezort počítať aj s istou finančnou pomocou zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo vnútra nechce týmto spôsobom odmeniť iba policajtov, ale aj hasičov, horských záchranárov či ďalšie profesie spadajúce pod daný rezort.

Minister prezradil, že rezort vnútra by chcel zvyšovanie platov zaviesť už tento rok. Podľa jeho slov majú v rámci pripravovanej reformy určité mechanizmy, vďaka ktorým by vedeli ušetriť isté finančné prostriedky. 

„Tie by sme, samozrejme, chceli použiť na zvýšenie hlavne platov policajtov, ktorí sú vo výkone,“ vysvetľuje Mikulec a dodáva, že do budúcna chcú opraviť tabuľkové tarifné platy a celoplošne ich spomínaným profesiám navýšiť.

Minister vnútra dodal, že platy sú momentálne nastavené „na základe určitého základu a potom mnohých príplatkov“. Vysvetlil, že tento problém chcú vyriešiť tak, aby boli tabuľky prehľadnejšie a platy vyššie, hlavne pre zamestnancov vo výkone.

Platy môžu narásť o stovky eur

Podľa Mikulca má jeho rezort vyčíslenú úsporu, ktorú môže dosiahnuť, „ak všetko pôjde tak, ako sme si predstavovali, teda predsavzali. Vedeli by sme tak ušetriť niekoľko miliónov, desiatok miliónov, ktoré by sme potom, samozrejme, chceli ‚pretaviť ’ do zvýšenia platov“. Mikulec taktiež podotkol, že v budúcnosti bude rezort vnútra tieto záležitosti riešiť aj s ministerstvom financií.

Minister nechcel prezradiť konkrétnu sumu, no prezradil, že bežní policajti by si mohli prilepšiť aj o stovky eur.

Mikulec je ministrom vnútra aj po neúspešnom odvolávaní

Koncom marca čelil rezort vnútra Romana Mikulca kritike po uzavretí zmluvy s firmou Dustream production, s. r. o. Spoločnosť sa stará o evidenciu, transport či celkovo o ľudí utekajúcich pred vojnou. Zmluva na sumu 2,5 milióna eur vyvolala pochybnosti, pretože táto spoločnosť bola známa ako organizátor eventov, koncertov a podobných akcií.

Koaliční kolegovia ho však podržali a „SaSkár“ Alojz Baránik sa pre Staritup vyjadril, že Mikulec „je dobrý minister, jeden z najlepších v poslednom období. Určite je lepší, ako akýkoľvek smerácky minister“.

Mikulec ostal vo funkcii aj po hlasovaní, v ktorom ho poslanci Národnej rady SR neodvolali. Za jeho odvolanie bolo len 46 poslancov zo 102 prítomných. Proti hlasovalo 51 poslancov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá