V Británii sa obávajú novej vlny covidu. Na Slovensku pribudlo 213 prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 213
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 032
pandémia, covid, testovanie
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 213
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 032

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 213 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 161 427, pričom pozitívne testovaných bolo od začiatku pandémie 1 791 639  osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 162, za predchádzajúci deň pribudlo 8 zaočkovaných. Informuje NCZI.

V nemocniciach je hospitalizovaných 130 pacientov. Nebolo zaznamenané žiadne nové úmrtie. Celkový počet úmrtí je 20 119.

V Spojenom kráľovstve sa môže rozmáhať nová vlna Covidu

Problém je omikron. Nový výskum ukazuje, že ľudia, ktorí boli infikovaní a prekonali ochorenie týmto variantom, majú menšiu imunitu. Ľahko sa tak môžu nainfikovať opäť, informoval britský denník The Guardian.

Prvé správy zo Spojeného kráľovstva naznačujú, že pravdepodobne ešte stále nie je po pandémii. Novú vlnu totiž môžu vyvolať mutácie BA.4 a BA.5 Vo Veľkej Británii aj naďalej dominuje subvariant omikronu BA.2.12.1, čoskoro sa to však môže stať minulosťou. Nové varianty sa totiž šíria pomerne rýchlo.

Prvýkrát boli tieto mutácie objavené koncom januára v Južnej Afrike a spôsobili tam druhú vlnu omikronu.

Guardian píše, že podľa najnovších údajov ONS sa odhaduje, že približne jeden zo 70 ľudí v Anglicku mal Covid posledný májový týždeň. V Severnom Írsku to bol asi jeden zo 65, vo Walese asi jeden zo 75 a v Škótsku asi jeden zo 40.

Dôvodom je, že nakazenia sa starším variantom omikronu u ľudí nevyvoláva dostatočnú imunitu a nakaziť sa tak ľudia môžu opätovne. Tieto varianty tiež podľa predbežných výskumov majú aj vyššie reprodukčné číslo, šíriť sa tak budú rýchlejšie ako ich predchodca.

V súvislosti s tým sa očakáva, že starším ľuďom v Spojenom kráľovstve, zdravotníckym a sociálnym pracovníkom v prvej línii, obyvateľom a personálu domovov a ľuďom so zníženou imunitou bude v septembri odporučené preočkovať sa aj štvrtou dávkou.

Prípady stúpajú aj v pevninskej Európe

Na stúpajúci počet infekcií upozornilo aj Nemecko. Minister zdravotníctva nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko Klaus Holetschek upozornil v sobotu na stúpajúce počty infekcií v súvislosti s novým subvariantom koronavírusového variantu omikron. Informovala o tom agentúra DPA.

Na základe vĺn v ostatných krajinách možno podľa neho predpokladať, že sa subvariant BA.5 čoskoro stane dominantným aj v Nemecku. „Infekčný tlak by tak mohol znovu stúpať,“ uviedol Holetschek v Mníchove.

Dôvod na sprísnenie pravidiel súvisiacich s koronavírusom však bavorský minister zdravotníctva zatiaľ nevidí, píše DPA. Doposiaľ sa totiž podľa neho nezdá, že subvariant BA.5 spôsobuje ťažší priebeh ochorenia než predchádzajúce typy variantu omikron.

Zároveň však upozornil, že nie je dôvod ani na bezstarostnosť, keďže na jeseň možno počítať s novými variantmi vírusu, ktoré môžu byť nákazlivejšie a oveľa nebezpečnejšie.

Holetschek v tejto súvislosti kritizoval súčasný kurz spolkovej vlády v Berlíne, ktorá podľa neho zákon na ochranu pred infekciami neupravila v súlade s vývojom situácie a riskuje, že to pred letnou prestávkou v Bundestagu nestihne. Vláda v Berlíne musí podľa šéfa rezortu bavorského zdravotníctva umožniť spolkovým krajinám rýchlo a primerane reagovať na nové vlny infekcie.

covid
zdroj: TASR/AP/ Mark Schiefelbein

Mutácie sú aj v Česku

V Česku  už 4. júna objavili prvé prípady dvoch nových mutácií koronavírusu omikron označené ako BA.4 a BA.5 Informoval o tom spravodajský portál TN.cz.

Experti z Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) zmenili klasifikáciu týchto variantov koronavírusu z označenia „variant záujmu“ na „variant hodný obavy“.

„Táto rekvalifikácia súvisí so vzostupom počtu prípadov v Portugalsku,“ vysvetlili odborníci z českého Štátneho zdravotného ústavu. Epidemiologická situácia v Česku sa však v súčasnosti zlepšuje z hľadiska počtu nových prípadov aj počtu hospitalizovaných pacientov.

Zdroje: NCZI, The Guardian, TN.cz, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá