Kraken, orthus a pekelný pes. Nové varianty koronavírusu sú pred bránami Slovenska

  • V Česku sa objavila nová mutácia koronavírusu orthrus
  • Ľudia by mali spozornieť, pokiaľ majú zimnicu alebo horúčku
Test na koronavírus a prehliadka u lekára
Ilustračný obrázok, TASR/Bernd Weißbrod/dpa, TASR/Dano Veselský
  • V Česku sa objavila nová mutácia koronavírusu orthrus
  • Ľudia by mali spozornieť, pokiaľ majú zimnicu alebo horúčku

České laboratóriá odhalili nové varianty vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. U našich severozápadných susedov sa rozšíril nový variant orthrus. Ide o príbuznú mutáciu variantu známeho ako kraken.

Ako informuje portál CNN Prima News, v Česku odhalili orthrus, ktorý sa skrýva pod označením CH. 1. 1 zatiaľ v štyroch prípadoch. Ako ale spoznať nákazu novým variantom?

„Pekelný pes“

Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa aj naďalej vyvíja, aj keď to tak nemusí vyzerať. Výskyt variantu orthrus je v Česku zatiaľ marginálny, no vo Veľkej Británii naberá na sile.

Ako informuje denník The Mirror, v niektorých oblastiach Spojeného kráľovstva hrozí, že sa nový variant stane dominantným. 

Iba počas prvého týždňa zaznamenalo Anglicko, Wales a Škótsko celkom 30-tisíc nových prípadov ochorenia COVID-19. Na základe analýzy je jasné, že je za ne primárne zodpovedný variant BQ.1, ktorý je známy ako „pekelný pes“.

Podľa odborníkov však v krajine rastú aj varianty CH. 1. 1 (orthrus), ako aj XBB. 1. 5 (kraken).

Najčastejšie príznaky

Medzi najčastejšie príznaky nového variantu orthrus patria únava (mierna alebo ťažká), nádcha, bolesť v krku, bolesť hlavy alebo kýchanie. 

chripka
zdroj: Unsplash/@kellysikkema

Tieto príznaky sú tak podobné symptómom variantu kraken, ktoré hlásili zaočkovaní ľudia.

„Vidíme viac ľudí so symptómami podobnými prechladnutiu, ako je nádcha, bolesť v krku, kašeľ a únava. Menej často mávajú príznaky ako pri chrípke, napríklad vysokej horúčky,“ ozrejmila pre Fortune Well lekárka Allison Arwadyová.

Ľudia by však mali spozornieť, ak majú zimnicu alebo horúčku, problémy s dýchaním, pociťujú únavu, bolesti hlavy a tela, stratu čuchu alebo chuti a trpia hnačkou a nevoľnosťou.

Odborníci odhadujú, že nákaza variantom orthrus tvorí už celkom 43 % v britskom regióne Blackburn with Darwen.

„Očkovanie zostáva našou najlepšou obranou proti budúcim vlnám covidu, takže je stále rovnako dôležité, aby ľudia čo najskôr využili všetky dávky vakcíny, na ktoré majú nárok,“ odkazuje nielen Britom lekárka a virologička Meera Chandová.

Alarmujúca situácia

Vážna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je aj naďalej v Číne. Od 8. decembra 2022 do 12. januára tohto roku zaznamenali v krajine až 59 938 úmrtí. Na vážnosť situácie reaguje už aj Česko.

Pasažieri prichádzajúci do Českej republiky letecky z Číny sa budú musieť pred odletom preukázať negatívnym testom na koronavírus. Oznámilo to v piatok české ministerstvo zdravotníctva, informuje TASR.

Povinnosť predložiť potvrdený výsledok PCR testu alebo antigénového testu sa vzťahuje na tých cestujúcich, ktorí počas posledných dvoch týždňov strávili v Číne viac než 12 hodín. Výsledok testu potvrdený čínskymi orgánmi nesmie byť starší než 48 hodín.

Avšak ako upozorňuje české ministerstvo, na základe predchádzajúcej súdnej judikatúry táto povinnosť neplatí pre českých občanov a občanov EÚ s trvalým a prechodným pobytom v ČR a ich rodinných príslušníkov s pobytom v ČR. Testom sa nemusí preukazovať ani personál lietadla a držitelia diplomatického pasu.

„Situáciu ohľadom COVID-19 v Číne berieme veľmi vážne. Hoci Česká republika nemá zavedené priame lety, je naším cieľom maximálne chrániť zdravie našich občanov. Reagujeme preto rýchlo na odporúčanie Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) pre štáty EÚ a zavádzame povinnosť preukázať sa pred odletom z Číny testom,“ povedal námestník ministra zdravotníctva Josef Pavlovic.

Toto opatrenie platí zatiaľ do konca januára, keď prehodnotia jeho účinnosť.

Zdroje: CNN Prima News, The Mirror, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá