V Brne vynašli unikátne korona testy. Okrem výsledku ti ukážu aj to, aký vážny priebeh ochorenia ťa čaká

  • Niekto ani nevie, že koronu dostal. Iného musia vo vážnom stave odviesť do nemocnice a pripojiť k pľúcnej ventilácii
  • Na každého pôsobí Covid-19 inak. Nové testy z Brna ti majú okrem „negatívny/pozitívny“ prezradiť aj to, aký vážny priebeh ochorenia ťa čaká
Testovanie
TASR/ Peter Kneffel a TASR/ Ján Krošlák
  • Niekto ani nevie, že koronu dostal. Iného musia vo vážnom stave odviesť do nemocnice a pripojiť k pľúcnej ventilácii
  • Na každého pôsobí Covid-19 inak. Nové testy z Brna ti majú okrem „negatívny/pozitívny“ prezradiť aj to, aký vážny priebeh ochorenia ťa čaká

Koronu sme dostali v rodine všetci – stačí, že to prinesie jeden a ostatní sú v spoločnej domácnosti už len otázka času. Dobre sme tak videli, aký rozdielny priebeh tohto ochorenia môže u ľudí nastať. Kým niekto ani nevedel, že Covid-19 vôbec má, ďalšieho trápili „len“ teploty a niekoho to zložilo tak, že sa ani nevedel postaviť z postele, doslova. Vírus, ktorý už vyše roka trápi a otravuje svet, pôsobí na každého človeka rozdielne.

Vďaka nim sa dozvieš predpokladaný priebeh infekcie

Biotechnologická firma BioVendor z Brna sa už roky venuje diagnostike chorôb vďaka skúmaniu microRNA. Ide o častice, molekuly v našom tele, ktorú sú ešte menšie než napríklad známejšie DNA. Vďaka týmto microRNA vie firma odhaliť výskyt viacerých typov rakoviny u človeka, napríklad rakovinu hrubého čreva.

Brnenská firma sa rozhodla skúmaním microRNA pozrieť aj na Covid-19 a jeho pôsobenie na naše zdravie. Vyzerá to tak, že na Morave vymysleli nové testy, ktoré okrem klasického „negatívny/pozitívny“ povedia aj to, ako a kde najviac ťa vírus Covid-19 zasiahne, a aký priebeh tohto ochorenia teda budeš mať.

plošné testovanie druhé kolo koronavírus
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Súprava, ktorú sme vyvinuli, dokáže rozpoznať ľudské bunky i vírusové častice na molekulárnej úrovni. Vďaka tomu sme schopní predpovedať, čo vírus v tele konkrétneho pacienta urobí a ako zareaguje jeho imunitný systém. Či si prejde vírusovou nákazou bez príznakov, alebo u neho hrozí vyššie riziko vážnejších komplikácií.

Vďaka novému prístupu k diagnostike pomocou microRNA sme schopní nielen odhaliť, či pacientovi hrozí vážny priebeh choroby, ale aj ktoré orgány sú u konkrétneho človeka najohrozenejšie. Podľa toho je možné včas prispôsobiť liečbu a lepšie odhadnúť počty ľudí, ktorí budú potrebovať hospitalizáciu,“ citoval český spravodajský portál idnes.cz Veroniku Grešákovú, ktorá sa v Brne zaoberá molekulárnou diagnostikou.

Tieto testy sú podľa jej slov ešte vo fáze bližšieho, povinného skúmania a testovania. Očakáva ale, že behom jari sa dostanú do ďalších výskumných ústavov, ktoré o ne už teraz javia veľký záujem. Firma má už v dnešných dňoch dohodnutú spoluprácu s Fakultnou nemocnicou v Hradci Králové.

Cieľom podľa odborníčky je, aby sa tieto testy dostali do praxe čo možno najrýchlejšie. Vo väčšom rozsahu však vidí testovanie touto metódou reálne, zrejme na základe stanovených postupov, možno až niekedy koncom roka.

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech