V centre Dubaja vybudujú ulicu, v ktorej budú ovládať dážď

  • Nový bulvár bude obsahovať kilometer dlhú ulicu, v ktorej bude pršať na želanie
  • Projekt tak chce priniesť udržateľný spôsob závlahového systému, ktorý pomôže ľuďom počas vysokých letných teplôt
Kleindienst group
Kleindienst group
  • Nový bulvár bude obsahovať kilometer dlhú ulicu, v ktorej bude pršať na želanie
  • Projekt tak chce priniesť udržateľný spôsob závlahového systému, ktorý pomôže ľuďom počas vysokých letných teplôt

Metropola v Emirátoch sa môže pýšiť ďalším prvenstvom. Dubaj, známy pre svoje umelo vybudované ostrovy bude mať nový bulvár, v ktorom bude pršať na želanie. Mesto chce tak udržateľným spôsobom sčasti nahradiť klimatizácie a zaviesť nový závlahový systém. S nápadom prišla jedna z najväčších európskych developerských spoločností Kliendienst Group.

Projekt s upršanou ulicou má názov Hearth of Europe a bude súčasťou The World Islands, známej poprepletanej siete ostrovov pri dubajskom pobreží. 

Počasie môže zmeniť ktokoľvek

Spojené arabské emiráty počas letných mesiacov bežne dosahujú 40 až 50 °C. Aj keď miestni si na horúčavy už pravdepodobne zvykli, turisti zo severnejších krajín podobné horúčavy môžu znášať ťažšie. Bulvár prináša spôsob nového regulovania teploty priamo na ulici svojho komplexu.

Kleindienst Group
zdroj: Kleindienst Group

Oproti bežným poprašným systémom, ktoré sa dajú nájsť cez leto aj v slovenských mestách, tento bude vylepšený o reguláciu dažďa priamo zo strany samotných návštevníkov. To znamená, že sa môžeš sám rozhodnúť, či sa budeš chcieť prechádzať v jemnej spŕške, alebo poriadnom lejaku.

Kritizovaná lyžiarska hala na Donovaloch naozaj čoskoro vyrastie. Má takú Dubaj aj Nórsko

Technológia zaisťuje, že akonáhle teplota na ostrove stúpne nad 27 °C, studená voda vo forme dažďa začne padať z horných častí budov cez skryté potrubie,“ vysvetlil spôsob fungovania systému predseda Kleindienst Group Josef Kleindienst.

Okrem dáždnika si môžeš pribaliť aj oteplovačky

Turisti, ktorí sa rozhodnú prísť do tohto rezortu, si taktiež okrem dáždnika a pršiplášťa môžu pribaliť niečo na zahriatie. Na ostrovoch chce spoločnosť vybudovať zasnežené námestie, na ktorom sa budú môcť ľudia guľovať. V Dubaji však nejde o raritu, už pred pár rokmi tu bolo vybudované umelé lyžiarske stredisko.

Kleindienst Group
zdroj: Kleindienst Group

Bezemisný projekt

Kleindienst Group ako spoločnosť sa zameriava najmä na eko-friendly stavby a taktiež ani táto nebude výnimkou. Celý projekt by mal byť zhotovený bez použitia emisií. Zavlahovací systém by mal byť poháňaný slnečnou energiou a nahradiť tak klimatizácie, alebo v tých najteplejších dňoch aspoň znížiť ich používanie.

Vnútri objektu nenájdeš ani mikroplasty a taktiež tu budú podávané len vysoko kvalitné biopotraviny pestované bez používania akýchkoľvek pesticídov. 

Unsplash/ Alexandr Podvalny
zdroj: Unsplash/ Alexandr Podvalny

Súčasťou siete ostrovov Hearth of Europe je už momentálne niekoľko európskych metropol, ktoré môžeš navštíviť už dnes. Návštevníci nemusia chodiť ďaleko a v okruhu 15 minút nájdu taliansky ostrov, švajčiarsky, nemecký či švédsky. 

Okrem luxusného ubytovania sa v jednotlivých rezortoch nachádza aj tradičný design ale aj kuchyňa európskych krajín. 

Zdroj: kleindienst.ae

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK