Česko hlási už druhý prípad omikronu. O chvíľu sa môže objaviť vo vyššom počte, varujú odborníci

  • V Českej republike majú pravdepodobne druhý prípad variantu omikron
  • Prvý prípad sa už potvrdil u ženy, ktorá sa vrátila z Namíbie
covid
Unsplash/Vladimir Fedotov
  • V Českej republike majú pravdepodobne druhý prípad variantu omikron
  • Prvý prípad sa už potvrdil u ženy, ktorá sa vrátila z Namíbie

V Česku zrejme zaznamenali druhý prípad výskytu koronavírusového variantu omikron. Má ísť o rodinného príslušníka ženy, u ktorej nový variant koronavírusu potvrdili koncom novembra. Vo vysielaní rádia Frekvence 1 to v utorok uviedla námestníčka ministra zdravotníctva ČR Martina Koziar Vašáková.

V Českej republike je pravdepodobne už aj druhý prípad priamo z rodiny tej ženy,“ uviedla Koziar Vašáková v relácii Press klub.

Bližšie informácie nemám, ale nemalo by ísť o závažný priebeh (ochorenia). Omikron vôbec nemusí znamenať, že ide o zlú chorobu – to uvidíme až na základe súboru dát z Juhoafrickej republiky,“ dodala námestníčka českého ministra zdravotníctva. 

Podľa nej je „len otázkou času“, kedy sa omikron v ČR „objaví“ vo vyššom počte.

Prvý prípad nového variantu sa v Česku potvrdil u ženy, ktorá sa do ČR vrátila z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj.

Fauci hovorí, že omikron zrejme nie je závažnejší ako delta

Popredný americký vedec Anthony Fauci v utorok vyhlásil, že hoci bude trvať ešte týždne, kým sa ohodnotí vážnosť nového koronavírusového variantu omikron, prvé náznaky ukazujú, že nie je horší než predchádzajúce varianty, a možno je aj slabší. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Takmer určite nie je nebezpečnejší než delta,“ povedal hlavný odborný poradca Bieleho domu pre pandémiu koronavírusu v interview pre AFP. „Sú náznaky, že je možno ešte menej závažný,“ dodal Fauci.

Omikron sa šíri v Juhoafrickej republike (JAR), v okolitých štátoch a vo svete tiež pribúdajú prípady tejto nákazy, preto bude podľa Fauciho trvať ešte týždne, kým sa zistí presný stupeň závažnosti tohto variantu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie