V Česku testovali balenú vodu. Nedostatky našli aj u značiek, ktoré pijú Slováci

  • Ak si fanúšikom balených vôd, odhalené hodnoty nežiadúcich látok hneď v niekoľkých z nich ťa určite nepotešia
  • Tie podľa oficiálnych vyhlášok nemajú čo hľadať na pultoch predajní, avšak aj tak ich tam nie je problém nájsť
vodka
stream.cz/ADOST!
  • Ak si fanúšikom balených vôd, odhalené hodnoty nežiadúcich látok hneď v niekoľkých z nich ťa určite nepotešia
  • Tie podľa oficiálnych vyhlášok nemajú čo hľadať na pultoch predajní, avšak aj tak ich tam nie je problém nájsť

Niektoré balené vody, ktoré nájdeš aj v našich obchodoch obsahujú nadlimitné hodnoty pesticídov a týka sa to dokonca aj kojeneckej vody. Potvrdili to testy relácie Jána Tuny s názvom “A dosť!” V teste sa odborníci zamerali na pramenité, minerálne aj spomínané kojenecké vody.

Išlo o 29 druhov balených vôd, ktoré testovalo špičkové laboratórium firmy Aquatest. Ak nezávislé testy objavili nadlimitné alebo podozrivé hodnoty, boli prevedené aj kontrolné testy, aby nevznikli akékoľvek pochybnosti. Ukázalo sa, že niektoré vody nesplnili limity podľa daných vyhlášok.

Odborníci sa pri testoch zamerali na parametre, ktoré sa bežný spotrebiteľ nedozvie z etikiet. To znamená, že sa uskutočnil mikrobiologický rozbor pesticídnych látok, ťažkých kovov, prchavých látok, ako aj ďalších cudzorodých látok, ktoré by sa v podstate v balených vodách nemali vôbec vyskytovať.

Plastová smršť

Kapitolou samou o sebe je aj plast, do ktorého sa balí drvivá väčšina predávaných vôd. V teste sa objavili len dve vody balené v skle, no obe pochádzali z Talianska.

Zaujímavé je, že zatiaľ čo my našu krajinu (a nie len ju) zahlcujeme enormným množstvom plastov, v Nemecku nie je ničím výnimočným kúpiť si vodu balenú v skle. Navyše tu už bez problémov funguje zálohovanie nielen sklenených, ale aj plastových fliaš, ktorého sa dúfajme čoskoro dočkáme aj na Slovensku.

Podľa riaditeľky úseku laboratória Aquatest a.s. je plast problematický, pretože sa z neho do vody pri nevhodnej teplote a slnečnom žiarení uvoľňujú nebezpečné látky, konkrétne bisfenol. Ten sa objavil hneď v 19-tich z 29 vzoriek, aj keď nie vo veľkom množstve. Citlivé laboratórne metódy objavili aj stopy alebo nadlimitné hodnoty pesticídnych látok v 11 z 29 testovaných vôd. 

TESTAMI NEPREŠLI
Rajec pramenitá
Sedmihorka pramenitá z Českého ráje, nesýtená
Nartes Aqua Sport neperlivá
Crystalis Water pramenitá
Nartes kojenecká voda
Kojenecká voda Aqua anna

 

Víťazi testu splnili všetky požadované kritéria a nemali ani trochu bisfenolu či prchavých látok. Prchavé látky sa však objavili v prípade neperlivej vody Mattoni a vody Aguila (neperlivá, kojenecká.) Maximálny povolený limit na pesticídne látky prekročili parametre vody Rajec a Sedmihorka. Voda Rajec – kojenecká síce limit na obsah pesticídnych látok splnila, no len veľmi tesne.

Mikrobiologické limity nesplnila ani Nartes aqua sport neperlivá, ako aj kojenecké vody Nartes a Aqua anna. Z hľadiska obsahu škodlivých baktérií dopadla najhoršie Crystalis Water, v tomto prípade ide o barelovú vodu, ktorú môžeme nájsť v čakárňach alebo v kanceláriách. Táto voda dokonca obsahovala aj koliformné baktérie.

VÍŤAZI TESTOV
Toma natura neperlivá
San Terra Aqua Bella pramenitá neprelivá
Bonny korrekt pramenitá neperlivá
Magnesia neperlivá
Evian natural mineral water
Acqua Panna Toscana Italia prírodná pramenitá

 

Kompletné výsledky nezávislých testov balených vôd nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK