Aj Slovensko môže mať skvelé ekologické riešenia. PET fľaše vraj majú byť zálohovateľné

  • Enviroportál plánuje spustiť štúdiu k zavedeniu systému pre zálohovanie PET fliaš na Slovensku
  • Vo svete sa ukázal tento spôsob ako mimoriadne efektívny
pexels-photo-802221
pexels.com
  • Enviroportál plánuje spustiť štúdiu k zavedeniu systému pre zálohovanie PET fliaš na Slovensku
  • Vo svete sa ukázal tento spôsob ako mimoriadne efektívny

V boji proti plastovému odpadu, ktorý pomaly zahlcuje našu planétu, sme už výrazne pokročili. Francúzsko ako prvé predstavilo zákaz predaja jednorazových obalov na jedlo (viac TU), pridala sa Veľká Británia s ďalšími obmedzeniami plastových „drobností“ (čítaj TU) a v Bombaji za pitie z plastovej fľaše dokonca dostaneš pokutu (viac sa dozvieš TU).

Plastovú tašku by si u nás už v obchode nemal dostávať zadarmo (viac čítaj TU), ruku k dielu prikladajú aj veľké spoločnosti ako Starbucks, Lidl či McDonald´s (zaujímavé podrobnosti nájdeš TU), no a najnovšie je na pretrase novinka Ministerstva životného prostredia – vratné PET fľaše.

Minister životného prostredia László Sólymos v rozhovore pre TASR uviedol, že je pripravená štúdia by spustenie zálohového systému na PET fľaše na Slovensku mohla premeniť na skutočnosť už onedlho. V súčasnosti sa u nás dokáže efektívne vyzbierať približne 70 % plastových fliaš, no nový systém by podľa vzoru zo zahraničia mohol priniesť efektivitu až 90 – 95 %.

Predpokladať, že zálohovanie jednorazových plastových fliaš zvýši používanie opakovateľne používaných obalov na nápoje je podľa odborníkov nemožné. Miloš Veverka z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy pre TASR povedal: „V Nemecku je tento trend opačný. Tým, že sa zálohuje, ľudia viac siahajú po jednorazových fľaškách. Napriek tomu je v Nemecku podstatne vyšší podiel opätovne používaných fliaš než napríklad u nás, zhuba 50 percent.“

Cena za zálohovanie by sa mala premietnuť aj do samotnej ceny za výrobok, no spotrebiteľ by zmenu nemal pocítiť. Zatiaľ čo v súčasnosti sa u nás cena za vrátenie sklenenej fľaše pohybuje na 13 centoch za kus, pri plastových fľašiach by sa vyššia efektivita vracania mala odraziť od ceny približne 25 centov za kus, no táto suma bude stanovená až po komplexnejšej analýze.

Zdroj: teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech