V Česku začnú vyrábať vakcínu Novavax. O pár týždňov bude na trhu aj pre Slovensko

  • Závod Novavaxu neďaleko Prahy by už čoskoro mohol vyrábať vakcíny pre Európu
  • Na trh by sa mohli dostať už v apríli, dovtedy však liečivo musí schváliť EMA
  • Očkovacia látka od Novavaxu má takmer 90% účinnosť
vakcína novavax očkovanie koronavírus
TASR/AP Photo/Alastair Grant
  • Závod Novavaxu neďaleko Prahy by už čoskoro mohol vyrábať vakcíny pre Európu
  • Na trh by sa mohli dostať už v apríli, dovtedy však liečivo musí schváliť EMA
  • Očkovacia látka od Novavaxu má takmer 90% účinnosť

Americká biotechnologická spoločnosť Novavax plánuje v tomto kalendárnom roku vyrobiť miliardu dávok vakcíny proti koronavírusu. Ako informoval web iDNES.cz, nezanedbateľnú časť by mala vyprodukovať česká dcérska spoločnosť Novavax CZ. Tá sídli v obci Bohumil, asi 40 km východne od Prahy.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

V spomenutej záležitosti sa angažuje aj český premiér Andrej Babiš, podľa ktorého by dávky vyrobené v ČR mohli byť k dispozícii v apríli. „Bol vo fabrike, s výrobcom udržiava určitý kontakt a sleduje, do akej miery existuje šanca, že by sa vakcína mohla začať vyrábať,“ vyhlásil na adresu Babiša český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ako dodal, pre Česko by to bol veľký úspech. „Samozrejme, nemyslím tým úspech úradov alebo vlády, ale úspech českých vývojárov, vedcov a našich ľudí v továrni,“ podotkol. Už v apríli by mali vyrobené očkovacie látky smerovať na trhy v EÚ, teda aj na Slovensko. Problém však je, že Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ túto vakcínu neschválila. Dnes sa v Európe používajú vakcíny od firiem Pfizer a Moderna, schválená je aj tzv. Oxfordská vakcína od AstraZeneca.

Podľa výsledkov klinických testov vo Veľkej Británii, ktoré zverejnili minulý týždeň, je vakcína Novavax účinná na 89,3 %. Spoločnosť uviedla, že analýzy naznačujú takmer 96-percentnú účinnosť vakcíny proti staršiemu typu koronavírusu a takmer 86-percentnú účinnosť proti novým variantom.

Vakcína spoločnosti Novavax sa chváli 89,3 % účinnosťou. Južná Afrika sa ale podobným číslam neteší

Ide o typ vakcíny, ktorý funguje na báze proteínovej podjednotky. Rovnako ako oxfordská vakcína, aj tá od Novavaxu sa môže skladovať pri bežnej teplote v chladničke – čo znamená, že distribúcia je jednoduchšia.

Predbežné rokovania Eurokomisie a amerického výrobcu Novavax sa skončili 17. decembra. Portál Európskej komisie uvádza: „Plánovaná zmluva by umožnila všetkým členským štátom EÚ nakúpiť najprv 100 miliónov dávok vakcíny a neskôr dokúpiť ďalších 100 miliónov dávok.“

V súvislosti s vakcínou je pozitívnym aj fakt, že očkovacia látka sa javí ako funkčná aj v prípade nových zmutovaných variantov koronavírusu pochádzajúcich z Británie. Účinnosť proti zmutovanému variantu bola 85,6 %. V prípade pôvodného typu koronavírusu išlo o 95,6 % účinnosť.

Práve číslo súvisiace so zmutovaným variantom vírusu je povzbudivým. Vedci sa totiž obávali, že vakcíny proti týmto typom vírusu účinné nebudú, nakoľko boli navrhnuté na boj proti jeho pôvodnej verzii.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech