V Číne budú sledovať novinárov aj študentov. Nainštalujú tisíce kamier, ktoré majú mať funkciu aj na „zneškodnenie“

  • Sledovací systém bude obsluhovať 2 000 policajtov
  • Údajne má obsahovať aj funkciu „zneškodnenie“
  • Kamery rozoznajú človeka aj v prípade, že má okuliare alebo kapucňu
Čína
Čína, TASR/Huang Jingwen/Xinhua via AP, Flickr/Jephson Housing Association CCTV system
  • Sledovací systém bude obsluhovať 2 000 policajtov
  • Údajne má obsahovať aj funkciu „zneškodnenie“
  • Kamery rozoznajú človeka aj v prípade, že má okuliare alebo kapucňu

Čínska provincia Che-nan buduje sledovací systém s rozpoznávaním tváre zameraný na zahraničných novinárov a študentov, ako aj na ďalšie podozrivé osoby. V tendri zverejnenom v utorok sa uvádza, že s celoštátnymi a oblastnými databázami plánujú chenanské úrady prepojiť zhruba 3000 kamier. Píše o tom agentúra DPA. 

Novinári budú v troch kategóriách

Alarm na systéme by sa mal napríklad spustiť aj vtedy, ak sa niektorá z dotknutých osôb zaregistruje v hoteli, kúpi si letenku alebo prekročí hranice provincie. Sledovací systém by malo obsluhovať 2 000 policajtov.

Novinári budú rozdelení na základe troch farieb semaforu – červenej, žltej a zelenej – s cieľom určiť, aký stupeň nevyhnutnosti si ich sledovanie vyžaduje, vysvetľuje DPA.

Rozpoznávanie tváre má byť presné aj v tom prípade, keď bude mať pozorovaná osoba prekrytú tvár alebo okuliare, uvádza sa v opise.

Sledovací systém je „iný než čokoľvek“, čo výskumníci doteraz objavili, uviedla výskumná spoločnosť IPVM so sídlom v Spojených štátoch, ktorá tender objavila na internete.

zdroj: Pixabay/ElasticComputeFarm

Funkcia zneškodnenie

Systém týkajúci sa sledovania novinárov má údajne obsahovať aj kategóriu „zneškodnenie“, píše DPA. Na projekt, ktorý bol vypísaný v júli, získala zákazku čínska softvérová a IT spoločnosť Neusoft, spresňuje IPVM.

Viaceré pokusy získať od čínskej firmy stanovisko boli doposiaľ neúspešné, približuje DPA. Taktiež nie je známe ani to, či podobné systémy sledovania budujú – alebo už prevádzkujú – aj ostatné čínske provincie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie