V Číne môže byť bez práce už 80 miliónov ľudí. Vláda volá po udržaní stability

  • Kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu prišlo v Číne o prácu už pravdepodobne 80 miliónov ľudí
  • Skutočný počet nezamestnaných je podľa oficiálnych štatistík len veľmi ťažko odhadnúť
V Číne môže byť bez práce približne 80 miliónov ľudí
foto: Unsplash.com / Alejandro Luengo, Zhang Kaiyv,
  • Kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu prišlo v Číne o prácu už pravdepodobne 80 miliónov ľudí
  • Skutočný počet nezamestnaných je podľa oficiálnych štatistík len veľmi ťažko odhadnúť

Nový koronavírus devastuje ekonomiku nie len menších krajín ako je napríklad Slovensko, ale výrazne zasiahol do rozvoja aj druhej najväčšej ekonomiky sveta, Číny. Ochorenie COVID-19 spomalilo rast v každom sektore a obrovské množstvo ľudí prišlo o prácu.

Dopad koronavírusu na ekonomiku Číny je tak veľký, že krajina zažila svoj prvý štvrťrok hospodárskeho poklesu od 70. rokov 20. storočia. Oficiálne štatistiky čínskej vlády hovoria o 6,2 percentnej nezamestnanosti, čo podľa prepočtov vychádza na 27 miliónov nezamestnaných ľudí. Informovalo o tom CNN

Oficiálne údaje nezahrnuli všetkých ľudí

Dáta z Pekingu však do svojej štatistiky nezahrnuli ľudí, ktorí pracujú vo vidieckych oblastiach, alebo 290 miliónov migrantov, ktorí najčastejšie pracujú v stavebníctve a iných nízko príjmových prácach. 

Ak by totiž do tejto štatistiky boli zarátaní aj títo ľudia tak podľa renomovaného ekonóma Čínskej akadémie sociálnych vied, Zhang Bina, by počet nezamestnaných mohol byť blízko k číslu 80 miliónov. 

S týmto odhadom súhlasia aj odborníci a ekonómovia z tradičnej francúzskej banky Sociéte Générale.  

V Číne je bez práce približne 80 miliónov ľudí
zdroj: V Číne je bez práce približne 80 miliónov ľudí

Hovorca čínskeho národného štatistického úradu hovorí o stabilnej zamestnanosti

Podľa jeho slov trh práce v súčasnosti pod veľkým tlakom, no zamestnanosť v krajine je stále stabilná. „Aj keď koronavírus spôsobil vážne dopady na pracovné miesta v krajine, žiadne masívne prepúšťanie sa nekoná,“ uviedol hovorca Mao Shengyong na tlačovej konferencii.

Ďalšou komplikáciou, ktorú bude musieť vláda v nasledujúcich mesiacoch vyriešiť je rekordný počet univerzitných absolventov. Tých by malo byť podľa najnovších odhadov až okolo 8,7 milióna.  Vysoký počet absolventov zvýši konkurenciu na trhu práce, čím sa celý trh dostane ešte pod väčší tlak.

Najväčším problémom vlády nie je pomalý rast HDP, ale nezamestnanosť 

Ak bude totiž miera nezamestnanosti naďalej stúpať, mohlo by to viesť k sociálnym nepokojom, čo by nebolo pre vládnu stranu priaznivé. Preto podľa čínskej politickej agentúry Xinhua sa najvyšší vládny orgán Komunistickej strany zhodol na tom, že v súčasnosti je istota zamestnania a sociálnej stability nad všetkým ostatným. 

Nakopnúť ekonomiku a udržať pracovné miesta chce aj prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump. Ten sa pre televíznu stanicu Fox News vyjadril, že ľudia sa musia čo najskôr vrátiť do práce, ak totiž uvrhnete hospodárstvo do veľkej recesie stratíte viac ľudí, ako z dôvodu nakazenia koronavírusom. 

Aký vývoj očakáva expert na Slovensku?

Zdroje: CNN.com, Wsj.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech