V Číne objavili stratený svet, záhadná diera v pohorí ukrývala tajomstvo

  • Tím čínskych vedcov objavil doposiaľ nepreskúmanú obrovskú dieru
  • Na jej dne sa nachádza prastarý prales
  • V tejto diere by sa mohli ukrývať neznáme druhy zvierat
BeFunky-collage – 2022-05-22T153104.049
Reprofoto: Xinhua/Zhou Hua, Song Wen
  • Tím čínskych vedcov objavil doposiaľ nepreskúmanú obrovskú dieru
  • Na jej dne sa nachádza prastarý prales
  • V tejto diere by sa mohli ukrývať neznáme druhy zvierat

O labyrintových jaskynných systémoch tesne pod povrchom Zeme veľa nevieme. Skupina vedcov však narazila na niečo obzvlášť pozoruhodné.

Prieskumníci objavili obrovskú dieru s pralesom. Portál Futurism uvádza, že prepadlina je hlboká približne 200 metrov a obklopujú ju 40-metrové stromy, ktoré sa rozprestierajú smerom k slnečnému svetlu cez vchod diery. Niektoré stromy však môžu pokojne siahať až do výšky 100 metrov.

V lese objavili doteraz neznáme živočíchy a rastliny, ktoré sa ukrývajú na dne prepadliska v okrese Leye. Pre tlačovú agentúru Xinhua to povedal vedúci expedičného tímu Chen Lixin.

„Nebol by som prekvapený, keby som zistil, že v týchto jaskyniach sa nachádzajú druhy, ktoré doteraz veda nikdy nezaznamenala ani nepopísala,“ povedal Lixin. Skupinka mala so sebou dron, ktorý im umožnil zdokumentovať les. Zistili, že v priepasti sa okrem obrovských stromov nachádzajú aj tri vchody do jaskýň.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Oáza pre život

„Je to skvelá správa,“ povedal George Veni, výkonný riaditeľ Národného inštitútu pre výskum jaskýň a krasu (NCKRI) v USA a medzinárodný expert na jaskyne. Objav podľa jeho slov nie je prekvapením, pretože južná Čína je náchylná na dramatické priehlbiny a nadpozemské jaskyne.

„Kvôli miestnym rozdielom v geológii, podnebí a iným faktorom môže byť spôsob, akým sa kras objavuje na povrchu, dramaticky odlišný,“ povedal.

Tieto krasy vznikajú primárne rozpúšťaním horninového podložia, uvádza pre portál Live Science. Mierne kyslá dažďová voda zachytáva pri prechode pôdou oxid uhličitý, a tým sa stáva kyslejšou. Voda následne steká a tečie cez pukliny v skalnom podloží a postupne ich rozširuje do tunelov a komôr. Ak sa po čase tieto komory prúdom dažďovej vody dostatočne zväčšia, strop sa môže postupne zrútiť a tým otvoriť obrovské diery.

Nebeské jamy

„V Číne máte neuveriteľne vizuálne pôsobivý kras s obrovskými priehlbinami a obrovskými vchodmi do jaskýň. V iných častiach sveta však vyjdete na kras a naozaj si nič nevšimnete. Priehlbiny môžu byť celkom nenápadné, len meter alebo dva v priemere. Vchody do jaskýň môžu byť veľmi malé, takže sa do nich musíte pretlačiť,“ vysvetľuje Veni pre portál Live Science.

Tento nový objav sa podľa agentúry Xinhua nachádza v oblasti Guangxi Zhuang, neďaleko dediny Ping’e v okrese Leye. Aktuálne má okres Leye 30 podobných prepadlín. Mandarínsky výraz pre takéto obrovské diery sa prekladá ako „nebeská jama“, pretože dno diery skutočne vyzerá ako iný svet

Oblasť je známa svojimi rozprávkovými krasovými útvarmi, ktoré siahajú od závrtov až po prírodné mosty. Vďaka týmto krasovým útvarom si región vyslúžil označenie svetového dedičstva UNESCO.

Zdroje: Live science, Futurism

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá