V domove dôchodcov v Martine sú nakazení klienti aj zamestnanci, celkovo 36 ľudí

  • Celkovo je na Slovensku 1089 prípadov
domov dôchodcov
FOTO TASR/AP
  • Celkovo je na Slovensku 1089 prípadov

Aktualizácia 18:4:2020 o 20:26

Spolu 36 ľudí z Domova sociálnych služieb (DSS) Dom svätého Martina má potvrdenú nákazu koronavírusom. Piatkové testovanie podstúpili všetci klienti a zamestnanci tohto súkromného zariadenia, podľa slov prednostu Okresného úradu v Martine Marcela Maťovčíka sa nákaza potvrdila u 25 klientov a 11 zamestnancov. Situáciou sa aktuálne zaoberá krízový štáb, šesť klientov s klinickými príznakmi infekcie prevezú do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová, areál DSS je momentálne uzatvorený a strážia ho príslušníci mestskej polície. „Na základe dnešných výsledkov testovania zasadala Bezpečnostná rada okresu spolu s Krízovým štábom mesta Martin za účasti zástupcov Univerzitnej nemocnice Martin a odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Z celkového počtu 27 testovaných klientov v Dome svätého Martina u dvoch pacientov nákaza k dnešnému dňu nebola potvrdená. Šesť klientov, u ktorých boli prítomné klinické známky infekcie, bude prevezených do Univerzitnej nemocnice v Martine,“ uviedla Kalmanová.

Okrem pacientov boli otestovaní aj všetci zamestnanci, len u piatich sa nákaza nepotvrdila. „Zamestnanci aj naďalej zostali v karanténe buď v rámci zariadenia alebo v internátoch. Bezpečnostná rada preverila, či je v zariadení dostatok ochranných prostriedkov a zároveň zabezpečila doplnenie zo Štátnych hmotných rezerv. Rada je pripravená okamžite prijať opatrenia v prípade, že si to situácia vyžiada, vrátane opatrovateľskej a zdravotnej starostlivosti,“ doplnila hovorkyňa mesta.

Dom svätého Martina nie je jediným zariadením sociálnych služieb v Martine s potvrdenou nákazou koronavírusom. „V Centre sociálnej starostlivosti v mestskej časti Ľadoveň, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, bolo dnes otestovaných 100 klientov a 67 členov personálu. Výsledky budú známe v najbližších dňoch,“ dodala Kalmanová.

Nové prípady v sobotu

Na Slovensku dnes pribudlo 40 nových prípadov koronavírusu, otestovali 3144 ľudí. Celkový počet prípadov sa tak vyšplhal na 1089. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva. 10 pacientov je na jednotkách intenzívnej starostlivosti, dvaja potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Pribudli aj dve nové úmrtia, ide o klientky DSS Pezinok a DSS v Batizovciach. Obe ženy zomreli v nemocnici.

Aktualizované 18.4.2020 o 10:46

Vyliečilo sa oficiálne už 213 ľudí, z nich bolo 52 hospitalizovaných v nemocniciach a 161 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady verejného zdravotníctva Úradu verejného zdravotníctva. 

Ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke zverejnilo aj podrobnosti o nových prípadoch. Osem nových prípadov bolo odhalených v karanténnom stredisku. Iba šesť nových prípadov je z rizikovej skupiny nad 65 rokov.

Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech