V Dubaji môže byť alkohol lacnejší ako na Slovensku. Rušia tu kontroverznú vysokú daň

  • Dubaj ruší viacero obmedzení spojených s predajom alkoholu
  • Snaží sa podporovať cestovný ruch
  • Obdobné zmeny zaviedla aj Saudská Arábia
dubaj alkohol
Ilustračný obrázpk, Unsplash/Wael Hneini, TASR/AP/Kamran Jebreili
  • Dubaj ruší viacero obmedzení spojených s predajom alkoholu
  • Snaží sa podporovať cestovný ruch
  • Obdobné zmeny zaviedla aj Saudská Arábia

Dubaj do nového roka vstupuje s nečakanou zmenou. Luxusné mesto ruší 30-percentnú daň z predaja alkoholu a navyše prestáva vyberať poplatok za licenciu na alkohol, s tým, že vlastniť ju bude stále potrebné. Ide o snahu podporiť kľúčový turistický sektor v reakcii na konkurenciu zo strany susedov. TASR o udalosti informuje na základe správ od BBC a Financial Times.

Pristúpil presne k opačnému kroku ako Slovensko, koré nedávno zaviedlo 30 % daň z liehu, čo povedie ku zdražovaniu alkoholu.

Pokračovanie uvoľnení

Dubaj uvoľňoval pravidlá v tejto oblasti už dlhší čas. Najnovšie kroky sú považované za úsilie výraznejšie zvýšiť atraktivitu Dubaja pre zahraničných návštevníkov. Rozhodnutie, ktoré vstúpilo do platnosti 1. januára, bude predbežne trvať jeden rok, pričom ako uviedol Financial Times, toto obdobie je považované za testovacie.

Dubaj roky lákal viac turistov než jeho susedia. Čiastočne k tomu prispela vyššia tolerancia emirátu a omnoho liberálnejší životný štýl. V poslednom období mu však vzrástla konkurencia zo strany bohatších susedov, ktorí sa usilujú znížiť závislosť od produkcie ropy práve rozvojom oblasti cestovného ruchu a finančníctva.

Saudská Arábia, ktorá bola v minulosti vysoko závislá od predaja ropy, v poslednom období investuje do rozvoja nových sektorov a výraznejšie sa otvára oblasti zábavy.

Podľa Financial Times začal Rijád vo väčšej miere prezentovať historické pamiatky krajiny a uvažuje o legalizácii predaja alkoholu. Katar, ktorý sa zahraničiu prezentoval najmä počas Majstrovstiev sveta vo futbale, rovnako výrazne zvýšil investície do oblasti cestovného ruchu a pohostinstva.

Zmeny naprieč arabským svetom

O spomínanej konkurencii sme ťa už prostredníctvom článku v minulosti informovali. Saudská Arábia sa otvára svetu a chce si vydobyť povesť progresívnej krajiny, ktorá bude lepšia ako susedný Dubaj. Pred niekoľkými mesiacmi preto oznámila zavedenie podobnej zmeny. Na jednom mieste dovolí podávať šampanské či víno. Alkohol je v tomto moslimskom štáte prísne zakázaný, to sa ale čoskoro zmení.

Odobrenie alkoholu sa presnejšie udeje v jednom z najmodernejších miest sveta, futuristickom meste Neom, ktoré je v súčasnosti v procese výstavby.

Ako informuje denník Wall Street Journal, ostrovná časť tohto megaprojektu, nachádzajúca sa na priľahlom Sinalahu, bude obsahovať bary, ktoré budú návštevníkom ponúkať víno, šampanské a iné alkoholické nápoje.

V rámci extrémne konzervatívnej k Saudskej Arábie ide o obrovský krok vpred. Krajina je domovom pre dve najposvätnejšie lokality islamského náboženstva, a to Mekku a Medinu. Samotná Arábia sa považuje za akýsi príklad moslimskej mravnosti, riadiacej sa Koránom. V svätej knihe sa totiž píše, že konzumácia alkoholu je pre moslimov ťažkým hriechom.

Práve lokalita projektu by však mohla byť dobrou bariérou a zároveň kompromisom medzi konzervatívnou pevninou a progresívnym pobrežím spadajúceho pod víziu korunného princa Mohameda, ktorý je zakladateľom ambiciózneho projektu.

Zdroje: TASR, Wall Street Journal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá