V Dubaji vyrastie nový svetový unikát. Projekt The Loop vymení luxusné autá za pešiu chôdzu

  • Dubajský projekt „The Loop" je skutočne výnimočný
  • Je však prekvapivé, na akom mieste vzniká
dubaj
Instagram/thenationalnews.com, Twtitter/CleanAcres
  • Dubajský projekt „The Loop" je skutočne výnimočný
  • Je však prekvapivé, na akom mieste vzniká

Keď sa povie Dubaj, zrejme každý si predstaví, okrem iného, aj cesty, o akých kvalite sa nám na Slovensku len sníva a na nich tie najdrahšie a najluxusnejšie svetové automobily.

Napriek tomu, že v Dubaji si môžu rezidenti dovoliť voziť sa prakticky na čomkoľvek, metropola luxusu a noblesy prichádza s prekvapivým projektom „The Loop“. Jeho cieľom je vybudovať 93 kilometrov dlhú „diaľnicu“ pre chodcov a cyklistov, ktorá má nielen podporiť zdravý životný štýl obyvateľov, ale aj totálne zminimalizovať používanie automobilov. 

Trasa ako zo sci-fi

Projekt The Loop je naozaj veľkolepý. Pôjde o najvyspelejšiu trasu pre chodcov, bežcov, cyklistov a pod. na celom svete. Jej cieľom je podporiť zdravý životný štýl viac ako 3 miliónov obyvateľov Dubaja tým, že trasa veľmi sofistikovane prepojí všetky kľúčové a dôležité body.

Obyvatelia či návštevníci metropoly sa tak budú môcť veľmi pohodlne dostať na akékoľvek miesto či už pešo alebo bicyklom do niekoľkých desiatok minút. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa The National News (@thenationalnews.com)

Ako informuje portál Zawya, celá 93 kilometrov dlhá trasa bude disponovať kontrolovanou klímou, čo znamená, že chodci či cyklisti tu budú aj počas najväčších horúčav pociťovať príjemný chládok. Po celej dĺžke trasy budú navyše strategicky rozmiestnené rôzne zariadenia poskytujúce či už voľnočasové či komunitné služby alebo občerstvenie.

Samozrejmosťou bude na niektorých úsekoch tzv. „kinetická podlaha“, ktorá bude fungovať na 100 % obnoviteľnej energie. Tá ťa prenesie z bodu A do bodu B ešte rýchlejšie – ako napr. podobne fungujúce pásy na letiskách. 

Architektonickým skvostom je však The Loop hoci aj odhliadnuc od technológií, ktoré budú použité. Konštrukcia bude totiž sklenená a jej súčasťou budú rôzne zakrivenia, čo dodá celému dizajnu priam dokonalý moderný, priam až futuristický vzhľad.

The Loop by sme ale pokojne mohli nazvať aj samostatným „mestom v meste“. Prítomné tu totiž budú napr. aj vertikálne záhradky, ktoré majú prispieť k zvýšeniu počtu potravín vyrábaných priamo v meste. 

Cieľom tohto veľkolepého projektu je, aby sa chôdza a cyklistika stali v Dubaji do roku 2040 primárnym spôsobom dopravy pre viac ako 80 % obyvateľstva. 

Ambíciou Dubaja je stať sa „20-minútovým mestom“

Celý projekt má pod palcom spoločnosť URB, ktorá je globálnym lídrom vo vývoji rôznych udržateľných konceptov. Spoločnosť má aktuálne pod palcom napríklad projekty ako:

  • Agri Hub: nový agroturistický projekt v dubajskej púšti, ktorý sa má stať najväčším svojho druhu na svete.
  • XZero City v Kuvajte: absolútne udržateľné a zero-waste mesto pre 100 000 obyvateľov.
  • Alnama Smart City v Rijáde: futuristický koncept mesta pre 44 000 ľudí.

Generálny riaditeľ Baharash Bagherian médiá informoval, že v súčasnosti sa projekt nachádza vo fáze výskumu a vývoja tých najprepracovanejších technológií, aké v súčasnosti ešte nikde na svete nenájdeme.

Práve tieto technológie majú prispieť k tomu, že každý obyvateľ sa dostane na tie najpotrebnejšie a najdôležitejšie miesta pešo alebo bicyklom do 20 minút. Aktuálne sa preto tiež plánuje presné trasovanie a sumarizovanie objektov, ktoré má The Loop zachytávať.

Už dnes sa však s istotu vie, že pôjde napr. o Expo City, JLT, Al Quoz, Downtown Dubai, Meydan či Academic City. Viac detailov bude známych do konca tohto roka. 

Vie sa však už aj to, že ľudia, ktorí budú The Loop využívať namiesto svojich automobilov, budú zaujímavo odmeňovaní. Jednotlivé metriky sa budú sledovať v špeciálnej aplikácii, a čím viac krokov pešo či kilometrov na bicykli niekto denne prejde, tým viac odmien získa.

Účelom má byť práve motivovať ľudí presedlať z automobilov na alternatívy, ktoré sú zdravšie nielen pre naše životné prostredie, ale predovšetkým pre nás. 

Zdroje: Zawya, The National News, Esquire

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá