V Dubaji začal strážiť ulice prvý robot

  • Že by začínala éra Robocopov?
robocop
youtube.com/youtube.com
  • Že by začínala éra Robocopov?

Prvý robotický policajt na svete sa oficiálne pridal k policajným silám v Dubaji. Od filmového Robocopa má síce ďaleko, ale polícia chce takýchto robotov používať. Čoskoro by roboty mohli tvoriť až štvrtinu policajtov v Spojených arabských emirátoch. Autonómny Robocop vstúpil do služby v nedeľu zdravením hostí a hliadkovaním v hale na trojdňovej konferencii Gulf Information Security Expo and Conference (GISEC). Je v pláne, aby sa robot nachádzal v uliciach v populárnych dubajských oblastiach už po skončení expozície v utorok večer.

„Robocop je najnovším inteligentným doplnkom síl s cieľom pomôcť ľuďom v obchodných centrách alebo na uliciach, ktorý bol navrhnutý tak, aby nám pomohol bojovať proti zločinu, udržiaval bezpečnosť mesta a zlepšil úroveň šťastia,“ povedal v rozhovore pre Khaleej Times brigádny generál, Khalid Nasser Al Razzouqi, generálny riaditeľ smart služieb v Dubajskej polícii. „Vie rozprávať a komunikovať, reagovať na verejné otázky, potriasť rukou a salutovať,“ dodal.

Robocop je vysoký 165 centimetrov, váži 100 kilogramov, dokáže čítať výrazy tváre a zodpovedajúcim spôsobom reagovať v šiestich jazykoch. Dokáže tiež prenášať a prijímať správy od polície a má zabudovaný tablet, ktorý možno použiť na zaplatenie pokút a nahlasovanie zločinov.

foto: foter.com

Kyborg je prvý z mnohých, ktorí sa pripájajú k policajným silám. Úradníci chcú dosiahnuť svoj ambiciózny cieľ do roku 2030 obsadiť 25 % policajných síl strojmi. „Spustenie prvého funkčného Robocopa na svete je významným míľnikom pre Emiráty a krok smerom k realizácii vízie Dubaja, ktorý je globálnym lídrom v oblasti prijatia technológií smart miest“, povedal brigádny generál Razzouqi.

Modely, ktoré boli najprv odhalené na Výstave informačných technológií v Zálive (GITEX) v roku 2015, sú ústrednou súčasťou plánu Dubaja vytvoriť mesto, ktoré generuje polovicu spotrebovanej energie. Ambiciózny plán si vyžaduje prijatie inteligentných policajných mechanizmov, ktoré by zahŕňali policajné stanice obsluhované výhradne robotmi.

zdroj: rt.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK