V EÚ sa vo veľkom obchoduje s vakcínami. Slovensko by ich mohlo získať viac, ak bude rýchle

  • V jednej chudobnej krajine podali len 25 dávok vakcín, zatiaľ čo v takmer 50 bohatších krajinách ich podali už viac ako 39 miliónov
  • Upozornil Tedros Adhanom Ghebreyesus
Pfizer vakcína
TASR/AP/Jessica Hill, TASR/AP, /Emrah Gurel
  • V jednej chudobnej krajine podali len 25 dávok vakcín, zatiaľ čo v takmer 50 bohatších krajinách ich podali už viac ako 39 miliónov
  • Upozornil Tedros Adhanom Ghebreyesus

Nie je správne, aby sa mladší, zdraví ľudia v bohatých krajinách mohli zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 pred staršími ľuďmi v chudobnejších štátoch. V pondelok to na začiatku zasadnutia výkonnej rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré bude trvať týždeň, povedal generálny tajomník organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, informuje o tom tlačová agentúra SITA.

Šéf WHO na začiatok virtuálneho stretnutia povedal, že v jednej chudobnej krajine podali len 25 dávok vakcín, zatiaľ čo v takmer 50 bohatších krajinách ich podali už viac ako 39 miliónov. „V jednej krajine s nízkym príjmom dali len 25 dávok, nie 25 miliónov, nie 25-tisíc, len 25. Musím byť priamy,“ uviedol bez bližších podrobností o spomínanej krajine.

Uznávaný analytik: Štvrtá vlna bude horšia než všetky vlny spolu. V marci nás čaká zdravotné a ekonomické peklo

Tedros pochválil vedecké úspechy, ktoré stoja za uvedením vakcín menej ako rok po vypuknutí pandémie, varoval však pred nerovnosťou, ktorá s vakcináciou súvisí. „Vakcíny sú injekcie do ramena, ktoré všetci potrebujeme, doslovne aj obrazne. Ale teraz čelíme naozajstnej hrozbe, že aj keď vakcíny niektorým prinášajú nádej, stávajú sa ďalšou tehlou v múre nerovnosti medzi svetmi tých, čo majú, a tých, čo nemajú,“ skonštatoval.

Zároveň skritizoval „bilaterálne dohody“ medzi farmaceutickými spoločnosťami a krajinami, ktoré poškodzujú schopnosť programu COVAX podporovaného WHO. Jeho cieľom je dostať vakcíny do všetkých krajín podľa potreby. Väčšina výrobcov uprednostňuje regulačné schválenie v bohatých krajinách, kde sú zisky najvyššie, pred odoslaním dát WHO, aby mohla schváliť vakcíny pre širšie použitie, vyjadril sa.

S vakcínami sa obchoduje

S vakcínami sa medzi členskými krajinami Európskej únie (EÚ) obchoduje po miliónoch. Na sociálnej sieti to uviedol poslanec a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí). Odvoláva sa pritom na portál Politico, podľa ktorého si Bulharsko, Portugalsko, Grécko a Poľsko kúpili menej vakcín, ako si rezervovali. Nemecko, Francúzsko a Dánsko ich rýchlo vykúpili.

Išlo o vakcíny od firmy Moderna, ktoré sú už certifikované a používané aj na Slovensku. Podľa Valáška preto nie sú pravdivé tvrdenia vlády, že plošné testovanie potrebujeme preto, lebo „testy sa dajú kúpiť, ale vakcíny nie“.

vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Jessica Hill

Dôvodom, prečo sa s vakcínami obchoduje, je podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti cena. Vakcíny od konzorcia Pfizer-BioNTech alebo firmy Moderna stoja 12 či 15 eur, vakcína AstraZeneca, ktorá je stále v štádiu schvaľovania, stojí dve eurá. Viaceré krajiny podľa neho čakajú, kým príde na trh aj lacnejšia vakcína.

Valášek poukazuje na argumenty ministra zdravotníctva, podľa ktorého je vakcín málo a prichádzajú pomaly. „To je pravda, ale iba čiastočne. Kým my poslušne čakáme, iní zjavne nakupujú. Nakupujú overené vakcíny, nakupujú ich po miliónoch a nakupujú ich legálne, nie mimo spoločných dohôd v rámci EÚ, ale na trhu s vakcínami, ktorý Európska únia pre tento účel zriadila. A čo my?“ pýta sa poslanec.

Valášek na budúci týždeň zvoláva zasadnutie Výboru pre európske záležitosti. Zodpovedných sa plánuje spýtať, či nakúpilo Slovensko po vzore Nemecka a Dánska tie vakcíny, ktoré iné členské krajiny EÚ nevyužili a dali na trh, alebo či naopak nie sme jednou z tých krajín, ktoré svoj podiel nevyužívajú a predávajú.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá