V Európe sa v lete očakáva prudký nárast prípadov. Na Slovensku pribudlo viac ako 500 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 537
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 320
Na snímke sú zdravotníci
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 537
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 320

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 433, za predchádzajúci deň pribudlo 20 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 537 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 178 099, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 796 554 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 247 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí je 20 147.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že počas leta očakáva v Európe vysoké počty prípadov nákazy novým koronavírusom. Jednotlivé krajiny WHO preto vyzvala, aby monitorovali jeho šírenie, keďže počet nakazených sa za posledný mesiac strojnásobil.

„Keďže krajiny v celom európskom regióne zrušili sociálne opatrenia, ktoré boli predtým zavedené, vírus sa bude v lete šíriť vo vysokej miere,“ povedal pre AFP Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu. „Tento vírus nezmizne len preto, že sa ním prestaneme zaoberať. Stále sa šíri, stále sa mení a stále (ľudí) pripravuje o život,“ varoval.

Z údajov WHO vyplýva, že 53 krajín európskeho regiónu WHO v súčasnosti, keď sa šíri nákazlivejší subvariant omikronu BA.5, denne eviduje takmer 500 000 nakazených. Pritom koncom mája za deň pribúdalo zhruba 150 000 prípadov.

Najvyššiu incidenciu nákazy spomedzi európskych štátov eviduje WHO momentálne v Rakúsku, na Cypre, vo Francúzsku, v Nemecku, Grécku, Luxembursku a Portugalsku. Nárast počtu prípadov je však badateľný v takmer všetkých krajinách Európy.

Počas prevažnej časti zimného obdobia pribúdalo v Európe približne 4 000 až 5 000 obetí Covidu denne. Momentálne ide o 500 úmrtí denne, čo je takmer rovnaký počet ako v lete 2020, uvádza WHO.

covid oddelenie
zdroj: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda

Čo sa týka protipandemických opatrení, Kluge vyzval krajiny, aby pokračovali v testovaní a zvýšili mieru zaočkovanosti obyvateľstva. Takisto odporučil nosenie rúšok v preplnených priestoroch, ako aj izoláciu ľudí s respiračnými problémami.

Zdôraznil tiež, že vysoká kolektívna imunita a opatrenia na zníženie rizika nákazy starších osôb sú kľúčové na to, aby sa počas leta zabránilo vysokému počtu obetí súvisiacich s Covidom.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom za posledný týždeň vzrástol o 18 percent, pričom  celosvetovo pribudlo viac ako 4,1 milióna prípadov, uviedla WHO.

Zdravotnícka agentúra OSN v pravidelnej týždennej správe o pandémii napísala, že celosvetový počet úmrtí zostal relatívne podobný ako pred týždňom, približne 8 500.

Nárast úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 hlásili v troch regiónoch: na Blízkom východe, v juhovýchodnej Ázii a v Severnej a Latinskej Amerike.

Najväčší týždenný nárast nových prípadov nákazy zaznamenali na Blízkom východe, kde stúpol o 47 percent. Prípady koronavírusovej infekcie vzrástli v Európe a juhovýchodnej Ázii o približne 32 percent a v Severnej a Latinskej Amerike o zhruba 14 percent.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týždeň vyhlásil, že nárast počtu prípadov Covidu evidujú v 110 krajinách. Väčšinou ho spôsobujú nové omikronové subvarianty BA.4 a BA.5.

„Táto pandémia sa mení, ale ešte sa neskončila,“ povedal Tedros na brífingu. Vyzval krajiny, aby zaočkovali svoje najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva vrátane zdravotníckych pracovníkov a ľudí starších než 60 rokov, pričom dodal, že stovky miliónov ľudí nie sú stále zaočkované a hrozí im vážny priebeh ochorenia a smrť.

Hoci bolo na celom svete podaných už viac ako 1,2 miliardy dávok vakcín proti Covidu, priemerná miera zaočkovanosti v chudobných krajinách je podľa šéfa WHO približne 13 percent.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá