V horúčavách nespi pri ventilátore. Zarábaš si na nepríjemný problém

  • Prečo je ventilátor nevhodný?
  • Jeho nevýhody prevýšia výhody
ventilátor v horúčavách počas spánku
Ilustračný obrázok, Unsolash/cottonbro
  • Prečo je ventilátor nevhodný?
  • Jeho nevýhody prevýšia výhody

Už niekoľko týždňov čelíme veľkým horúčavám. Tie nielenže neprospievajú našej produktivite práce, spôsobujú, že sme unavenejší a malátnejší, ale taktiež nám sťažujú takú základnú ľudskú potrebu, akou spánok nepochybne je.

Chroniclelive píše, že ideálna teplota pre kvalitný spánok sa pohybuje v rozmedzí 15 a 18 °C, avšak v posledných týždňoch nočná teplota tento rozsah prekročila.

Vysoké teploty pri procese zaspávania môžeme riešiť viacerými spôsobmi: nepoužívaním paplóna, respektíve deky, spaním hneď vedľa okna či spať pri zapnutom ventilátore celú noc.

Práve po poslednej možnosti siaha veľa ľudí, avšak ako povedali experti pre Indy100, jej nevýhody prevyšujú výhody, pokiaľ ide o naše zdravie. 

Negatíva sú väčšie ako pozitíva

Sleep Advisor upozorňuje na kladné, ako aj negatívne stránky spania so zapnutým ventilátorom. Napríklad, ak sme v horúcej alebo uzavretej miestnosti, predstava spánku bez ventilátora je priam neznesiteľná.

Navyše, ak máme hrubých a hlučných susedov bzučanie ventilátora môže prehlušiť nepríjemné zvuky od susedov, ktoré nám pripomínajú, že zdieľame steny s cudzími ľuďmi.

Ďalším pozitívom je, že ventilátor predstavuje lacný spôsob ochladenia teplej miestnosti. V neposlednom rade, ventilátory uľahčujú cirkuláciu vzduchu, čo zvyšuje sviežosť miestnosti a zabraňuje hnilobe. Pomáha tiež bojovať proti zápachu.

Podľa odborníkov však negatíva jednoznačne prevažujú. V prvom rade, okrem cirkulácie vzduchu ventilátor napomáha aj obehu peľu a prachu, ktoré sa môžu dostať do ľudských dutín.

Tým z nás, ktorí sú náchylní na alergie, astmu a sennú nádchu, to môže spôsobiť veľa problémov. „Pozrite sa pozorne na váš ventilátor. Ak sa na čepeliach zbiera prach, tieto častice lietajú vzduchom vždy, keď ho zapnete,“ cituje spánkového experta Marka Reddicka Cosmopolitan. 

Chilisleep prízvukuje, že ďalším problémom je, že vzduch z ventilátora taktiež môže podráždiť a vysušiť našu pokožku, ústa, hrdlo a nos. V reakcii na to môže vaše telo začať nadmerne produkovať hlien, čo môže viesť k upchatému nosu, bolesti hrdla a hlavy.

Podráždené môžu byť aj oči, hlavne, ak človek nosí kontaktné šošovky, dopĺňa Indy100.

Navyše, cirkulácia vzduchu počas noci môže spôsobiť bolesť svalov a stuhnutie krku. „Tento problém je bežný najmä u ľudí, ktorí s ventilátorom spia v blízkosti tváre a krku. Ak sa ráno zobudíte so stuhnutým krkom, môže to byť spôsobené neustálym vánkom,“ píše Cosmopolitan.

V neposlednom rade, zapnutý ventilátor počas nočných hodín zvyšuje pravdepodobnosť, že sa počas činnosti, ktorá je pre regeneráciu ľudského organizmu mimoriadne dôležitá, zobudíte. 

Lepší rotujúci ventilátor

Už spomínaný Reddick pre Indy100 taktiež uviedol, aby ľudia investovali do ventilátora, ktorý sa otáča, a nie do ventilátora, ktorý fúka priamo na nich, alebo ak už silou-mocou chcú, aby ventilátor išiel počas ich spánku, nastavili ventilátor na časovač, aby nešiel celú noc.

„Spanie s niečím takým vo vašej spálni nepredstavuje nebezpečenstvo samo o sebe. Je to vec preferencií a nájdenia toho správneho pre vaše potreby,“ dodal.

Zdroje: Indy100, Chroniclelive, Sleep Advisor, Cosmopolitan, Chilisleep

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá