Slováci trpia poruchami spánku, zdravie si ničia prácou na tri zmeny. Chrápanie sa dá liečiť, vysvetľuje spánkové centrum

  • Nekvalitný spánok dnes trápi mnoho Slovákov
  • Ich problémom sa venuje košické centrum REM, ktoré nám o spánku prezradilo viac
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/Spánkové centrum REM, unsplash/rossella porta
  • Nekvalitný spánok dnes trápi mnoho Slovákov
  • Ich problémom sa venuje košické centrum REM, ktoré nám o spánku prezradilo viac

Nadmerné množstvo stresu, uponáhľaný život, nesprávne stravovacie návyky či psychické poruchy. To všetko a ešte omnoho viac ovplyvňuje kvalitu spánku moderného človeka.

Problematike sa venuje Spánkové centrum REM v Košiciach. Ich zástupcovia nám porozprávali o škodlivých spánkových návykoch aj problémoch, ktoré sa spájajú s prácou na smeny.

Výsledky sú alarmujúce

Čoraz častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorí sa sťažujú na nespavosť či ťažšie zaspávanie. Sleep Foundation pritom uvádza, že ľudia vo veku od 18 do 64 rokov potrebujú sedem až deväť hodín spánku.

Údaje z roku 2019 hovoria o tom, že najväčší problém s nedostatkom spánku majú Južná Kórea a Japonsko. Naopak, najlepšie si pospí Nový Zéland, ktorý sa ocitol na prvom mieste s priemerným časom presahujúcim 7,5 hodiny za noc.

TASR v roku 2015 uviedla, že Slováci si na dlhý spánok nepotrpia a v priemere spia len sedem a štvrť hodiny. Ideálnych osem hodín si dopraje iba niečo vyše tretina (35 %) Slovákov. Trochu menej (30 %) spí sedem hodín. Až deväťhodinový, prípadne dlhší spánok má 16 % Slovákov.

Prečo nespíme

O tom, čo je najväčším problémom Slovákov v oblasti spánku, sme sa rozprávali s ľuďmi zo Spánkového centra REM. Tí nám prezradili, že najčastejšie k nim chodia ľudia s problémami s chrápaním, s prestávkami dýchania počas spánku, pre časté budenie sa počas spánku, pre nadmernú dennú spavosť či problémy so zaspávaním a nespavosťou.

Ľudí s nespavosťou stále pribúda. Uskutočnilo sa už veľké množstvo prieskumov a štúdií o spánku. Niektoré výsledky sú alarmujúce. Zistilo sa, že nespavosť postihuje v dnešnej dobe 50 až 60 % dospelej populácie. Výsledky svedčia o tom, že 30 až 48 % z toho je starších ľudí, 23,8 % tínedžerov a symptómy nespavosti sa vyskytujú cca u 50 % tehotných žien,“ hovoria pre Startitup odborníci zo Spánkového centra.

Spánkové centrum
zdroj: archív/Spánkové centrum REM

Za nespavosťou môže byť choroba

Príčiny toho, že ľudia už nie sú schopní kvalitného oddychu, sú vraj rôzne a je ich veľké množstvo. Primárne však ide najmä o zlé spánkové návyky a stres, ktorý v našom tele vyvoláva reakciu, tzv. hyperexscitačný stav a ten zhoršuje kvalitu spánku.

Na vzniku nespavosti majú podľa Spánkového centra veľký podiel aj nezdravé zlozvyky a stereotypy, dokonca tiež jedlá a nápoje, ktoré počas dňa konzumujeme.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Sleep Foundation, screm.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech