Zdravie si Slováci ničia prácou na tri zmeny. Spánok ľudí obchádza, sú enormne vyčerpaní

  • Nekvalitný spánok dnes trápi mnoho Slovákov
  • Ich problémom sa venuje košické centrum REM, ktoré nám o spánku prezradilo viac
Unavený muž na lavičke, spiaci muž s elektródami na čele
Ilustračný obrázok, archív/Spánkové centrum REM, unsplash/Bruno Aguirre
  • Nekvalitný spánok dnes trápi mnoho Slovákov
  • Ich problémom sa venuje košické centrum REM, ktoré nám o spánku prezradilo viac

Raňajky jeme v čase obeda, prípadne vôbec. Nikde nestíhame prísť na čas a celé naše dni sa tiahnu v zmysle „furt niečo“. Slováci poznajú, čo znamená nevedieť sa vyspať, ani keď ležia s krvavými očami pozerajúc v noci do stropu s vedomím, že čoskoro zazvoní budík a kolotoč sa opäť roztočí.

Riešeniu tejto problematiky sa venuje Spánkové centrum REM v Košiciach. Ich zástupcovia nám porozprávali o škodlivých spánkových návykoch aj problémoch, ktoré sa spájajú s prácou na zmeny.

Výsledky sú alarmujúce

Čoraz častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorí sa sťažujú na nespavosť či ťažšie zaspávanie. Sleep Foundation pritom uvádza, že ľudia vo veku od 18 do 64 rokov potrebujú sedem až deväť hodín spánku.

Údaje z roku 2019 hovoria o tom, že najväčší problém s nedostatkom spánku majú Južná Kórea a Japonsko. Naopak, najlepšie si pospí Nový Zéland, ktorý sa ocitol na prvom mieste s priemerným časom presahujúcim 7,5 hodiny za noc.

TASR v roku 2015 uviedla, že Slováci si na dlhý spánok nepotrpia a v priemere spia len sedem a štvrť hodiny. Ideálnych osem hodín si dopraje iba niečo vyše tretina (35 %) Slovákov. Trochu menej (30 %) spí sedem hodín. Až deväťhodinový, prípadne dlhší spánok má 16 % Slovákov.

Prečo nespíme

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Sleep Foundation, screm.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá