V Iráne prekvitá biznis s americkými vlajkami, ľudia ich pália na znak protestu

  • V poslednej dobe vyrábajú asi 2-tisíc amerických a izraelských vlajok mesačne
  • Za väčším dopytom je napätie vo vzťahoch Iránu s USA
BeFunky-collage
TASR
  • V poslednej dobe vyrábajú asi 2-tisíc amerických a izraelských vlajok mesačne
  • Za väčším dopytom je napätie vo vzťahoch Iránu s USA

Narastajúce napätie v americko-iránskych vzťahoch aj nový americký plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu nahrávajú istému druhu podnikania v Iráne. Tamojšia firma vyrábajúca vlajky Spojených štátov či Izraela registruje v poslednej dobe väčšie objednávky. Na protiamerických demonštráciách sa totiž tieto vlajky často pália.

Agentúra Reuters dnes informovala o výrobni vlajok v iránskom meste Chomejní, v ktorej muži a ženy tlačia vlajky rôznych krajín. V poslednej dobe vyrábajú asi 2-tisíc amerických a izraelských vlajok mesačne.

Dôvodom je konflikt medzi Iránom a USA

Za väčším dopytom je napätie vo vzťahoch Iránu s USA, ktoré sa vyostrilo začiatkom januára potom, čo Američania v Bagdade zabili kľúčového iránskeho generála Kasema Solejmáního. To vyvolalo v Iráne masové protesty v uliciach, pri ktorých sa opäť pálili americké vlajky aj obrázky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Čítaj viac TU>>Ako by vyzerala vojna medzi USA a Iránom? Skrytú stránku vojen predstavuje najmä biznis

Aj tento týždeň išli americké vlajky na Blízkom východe na odbyt, rovnako ako izraelské. Dôvodom bol americký plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý vo Washingtone predstavil Trump so svojim spojencom, izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Plán je podľa mnohých expertov postavený na prioritách Izraela a predpokladá veľké ústupky Palestínčanov, ktorí ho preto odmietli a vyšli do ulíc.

„Nemáme žiaden problém s Američanmi či Britmi. Máme problém s ich vládami, s ich prezidentmi, s ich zlou politikou,“ citovala agentúra Reuters majiteľa iránskej manufaktúry na vlajky. „Keď ľudia na demonštráciách pália vlajky týchto krajín, je to len preto, že chcú dať najavo svoj protest,“ dodal Ghasem Ghandžání.

„V porovnaní so zbabelými činmi Spojených štátov, ako bola vražda generála Solejmáního, toto je to najmenšie, čo môžeme urobiť, zapáliť na demonštráciu vlajku,“ povedal zamestnanec výrobne vlajok.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech